Γενικά Υπάρχουν τόσο μικρά παραδείσια πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Oδυσσεα αν γινεται και πας να τα τραβηξεις φωτο να τα δουμε και μεις οι μακρινοι σας φιλοι απο την Ροδο
 
στην οδο Αραπακη, ειναι 4-5 χρονια που τα ειχα δει, Οδυσσεα:)
περνουσαν μεσα απ' τα καγκελα των κλουβιων και ετρωγαν το φαγητο των αλλων πουλιων!:D
.. Εκεινη την εποχη, εκεινα τα πουλακια, μου ειχαν δωσει την εντυπωση ενηλικων πουλιων!
 
Ωραιος ρε Φωτη. Σε ευχαριστω. Ειμαι περιεργος να τα δω, αλλα και να τσεκαρω ενα πετ που δεν γνωριζα 😛 χεχε. Δυστυχως δεν εχω καθολου χωρο για περισσοτερα πουλια ☹
 
πιστεψε με γι αυτα θα βρεις! Ειναι κουκλια! Θα ξετρελαθεις! Ασε που ειναι τοσο μικρα που χωρανε παντου!
 
επισης να σου πω οτι και σαν πετ δεν λεει και πολλα! Εει και κανα 2 αρρωστα! Εχει και κατι σγουρα καναρινακια που εγω τα δα για πρωτη φορα! Κι ενα πολυ ωραιο γκλοστερ! Και κατι μακαο που αμα τσιριξουν την στιγμη που σε εκει θα θες να τα πνιξεις! 😀
 
Φωτη ειχες δικιο. Ετσι και μπορουσε να τα πιασει για να μπορει και να τα πουλησει, τα ειχα παρει επιτοπου! Προκειται για αφρικανικα Waxbills (ροδοσπιζες). Το ενα ειναι black-rumped (red-eared) waxbill. Για το αλλο δεν ειμαι σιγουρος. Ισως ειναι goldbreasted ή sweet(yellow-biled) waxbill. Ειναι και τα 2 αδαχτυλιδωτα μιας και ειναι εκει απο την εποχη που γινονταν εισαγωγες "χυμα". Ειχα δει και παλαιοτερα τετοια στο κεντρο. Ειναι οντως πολυ μικρα.
 

Συνημμένα

  • blackrumped waxbill.webp
    blackrumped waxbill.webp
    4,8 KB · Προβολές: 96
  • sweet (yellow biled) waxbill.webp
    sweet (yellow biled) waxbill.webp
    22,5 KB · Προβολές: 99
  • goldbreasted waxbill.webp
    goldbreasted waxbill.webp
    14,7 KB · Προβολές: 104
Φωτη ειχες δικιο. Ετσι και μπορουσε να τα πιασει για να μπορει και να τα πουλησει, τα ειχα παρει επιτοπου!

Πηγες και τα ειδες απο κοντα κιολας;😱😛
Με αποχη ισως αν τα επιανε;:D Προφανως και δεν τα πουλαει, θα του αρεσει να κανει το κομματι του ετσι!
 
εγω το πα! Ηταν παρα πολυ ομορφα... Ισως αν του παραγγελνες...
 
Πηγες και τα ειδες απο κοντα κιολας;
Με αποχη ισως αν τα επιανε; Προφανως και δεν τα πουλαει, θα του αρεσει να κανει το κομματι του ετσι!

Ε ναι, δεν θα εχανα τετοια ευκαιρια στην γειτονια μου:D! Με αποχη δεν πιανονται γιατι πετανε πανω αλλα και πισω απο τις κλουβες. Με καπατζε εχουν προσπαθησει αλλα ειναι τοσο ελαφρια που δεν κλεινει!
 
καλα αμα ηθελαν στα αληθεια να τα πιασουν θα μπορουσαν! Μολις σκοτεινιασει λιγο αυτα δεν βλεπουν και ειναι πανευκολο!
 
Είχα και εγώ τέτοια (1 ζευγάρι) πριν από 15 περίπου χρόνια. Τα έβαζα στο κλουβί πάνω από δέκα φορές την ημέρα επειδή έβγαιναν ανάμεσα από τα κάγκελα. :) Φρίκη 😱 Τα κράτησα κανένα δεκαήμερο περίπου και τα επέστρεψα διότι καλοκαίριαζε και ήταν σίγουρο ότι θα τα έχανα κάποια στιγμή με τις πόρτες του σπιτιού ανοιχτές.
 
ειχα παρει πριν απο χρονια απο το ΜΙΝΙΟΝ ενα (μαλλον για το ιδιο προκειται)αλλα ηταν ολο πιτσιλιες αν θυμαμαι καλα κ ηταν καφε/κοκκινο με κοκκινη μυτη... Οταν το ειδα, ειπα... Μου θυμιζει δρακουλα, θα το παρω!:D

το κλουβι που τα ειχαν εγραφε ''τιγρακια'' το ειχα παρει πολυ φθηνα.
στον δρομο για το σπιτι, στο λεωφοριο σφυριζε συνεχεια μεσα σε μια τεραστια σακκουλα κ με κοιταζαν περιεργα😛

φτανοντας σπιτι μες την τρελη χαρα, εβαλα τροφη νερο κ βουρ στο μπαλκονι να το θαυμασω!

κ ξαφνικά... Κανει ενα σαλτο, λες κ δεν υπηρχαν καγκελα στο κλουβι κ πεταει!😱

ε... Εκατσε ολο το απογευμα στο απεναντι μπαλκονι κ μου εσπασε τα νευρα, τελικα δεν καταφερα να το πιασω...

ηταν αστειο παντως...


υ. Γ αν καποιος παρει, να βαλει κ κουνουπιερα στο κλουβι.. Αλλιως θα φυγει.
 
Πωπω τόσο μικρά; Με ψήσατε τρελά να αποκτήσω ένα ζευγαράκι.. Θα το ψάξω οπωσδήποτε!:D
 
ρ παιδια απο τ οσα γραφετε πρεπει ν ειναι τελεια. Αν μπορει ας μαθει καποος λεπτομερειες γ τν τροπο αγορας τους κ μια τιμουλα
 
Μήπως ήταν έτσι;
Αυτοί είναι οι μικρότεροι που έχω δει
 

Συνημμένα

  • Bicheno.webp
    Bicheno.webp
    33,3 KB · Προβολές: 74
καποθ στα 10 ευρω το πολυ το ενα πρεπει να κανει... Ειναι παρα πολυ ομορφα και οποιος αγορασει τετοια πουλακια θα το καταλαβει...)
 
Νικο νομιζω δεν γινονται πιο τετοιες εισαγωγες. Ρωτα για αφρικανικες σπιζες. Θα σαι πολυ τυχερος αν βρεις παντως.
 
Back
Top