Ασθένειες Κατάποση μελανιού από Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Ο ιβαν έσπασε ένα στιλό με αποτέλεσμα μάλλον να φάει λίγο μελάνι! Καθάρισα αμέσως ραμφος και όσο μπόρεσα εσωτερικά έδωσα άνθρακα και νερό! Ο πτηνιατρος δεν μου σήκωσε το κινητό του! Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ; Έχει συμβεί σε κάποιον ;
 
@Ιβαν πολύ καλά έκανες με τον ενεργό άνθρακα. Αυτό βρήκα στο φόρουμ
 
@MARY58 νομίζω το μελάνι δεν περιέχει βαρέα μέταλλα από ότι γκουγκλαρα! Έχω σκάσει , δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες !
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Ιβαν καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν έφαγε πολύ. Μαράκι ο γκουγκλιδης δεν πολύ βοήθησε. Από wiki

"Does pen ink have heavy metals?


Some ink pigment colours contain heavy metals such as barium, copper, and zinc, while others do not."
Μας φώτισε!
Αλλά αλλού δεν θεωρείται πολύ τοξικό
[automerge]1716404857[/automerge]
Όπως κ εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αλλά αλλού δεν θεωρείται πολύ τοξικό
ισως ενα ml για ενα παιδι καποιων κιλων να μην ειναι τοξικο αλλα στο βαρος ενος grey ισως ειναι. Οντως δεν ειναι πολυ σαφη τετοια ευρηματα απο google. Βαρεα μεταλλα σε μελανι ισως λιγο δυσκολο ακριβως γιατι λογω συχνων ατυχηματων απο τους ανθρωπους-χρηστες θα ηταν περιεργο να ειναι επικινδυνα.
@Ιβαν Επικοινωνησες με αλλον πτηνιατρο αθηνα?
 
Πάντως δεν έκανε ο Ιβάν από ότι βλέπω κάτι πρωτότυπο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Δεν έφαγε πλαστικό από το στυλό, έτσι;
 
[automerge]1716405642[/automerge]

 
@φιλομαθης όχι δεν επικοινώνησα με κάποιον πτηνιατρο! Σκέφτηκα αύριο το πρωί να επικοινωνήσω με το εργαστήριο στην Κομοτηνή! @MARY58 όχι δεν έφαγε πλαστικό ! Ψάχνοντας σε ξένα φόρουμ για παπαγάλους είδα και εγώ ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο ευτυχώς χωρίς δυσμενή κατάληξη ! Συστήνουν να τους δίνουμε να μασούν βρεγμένη πετσέτα και με ζεστό νερό να απομακρύνουμε το μελάνι από αλλά μέρη τους σώματος όπως Ράμφος και πόδια! Συμπτώματα που μπορεί να παρουσιάσουν αν δηλητηριαστούν είναι αίμα στα κόπρανα αστάθεια κ εμετό ! (Ελπίζω να μην χρειαστούν σε κάποιον οι πληροφορίες αλλά ας υπάρχουν εδώ)
 
Καλημερα , μια χαρά 🙏🏻 οι κουτσουλιές κανονικότητες και τρώει και πίνει κανονικά και παίζει και πετάει ! Βέβαια από την Κομοτηνή μου είπαν να τον παρακολουθώ για τις επόμενες 5 μέρες!
[automerge]1716460890[/automerge]
@Ιβαν μου είπαν και προληπτικά αν θέλω να στείλω να ελέγξουν αν έχει ανεβάσει κάτι στα πρωτοζωα, βέβαια θα μου είχε δώσει συμπτώματα σήμερα . Εγώ όμως έστειλα καλού κακού
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν έχω ιδέα τι είναι
Τα πρωτόζωα είναι μονοκύτταρα μικροσκοπικά παράσιτα των σπονδυλωτών οργανισμών.
Τα πιο συνηθισμένα πρωτόζωα στα πτηνά είναι τα κοκκίδια και οι τριχομονάδες.
Αυτό θέλει να δει ο γιατρός με τις εξετάσεις, εάν είναι ανεβασμένος ο αριθμός τους σε σχέση με τα φυσιολογικά επίπεδα.
 
Να διακινδυνευσω να πω, καχυποπτα, καμια? "προτροπη" σε προληπτικες εξετασεις στο δικο τους εργαστηριο ηταν?
Εγω θα εβρισκα ενδιαφερουσα μια αμεση ερωτηση του τυπου " Γιατρε τι σχεση εχουν οι τριχομοναδες και τα κοκκιδια με τo περιστατικο? Αυτα εννοειτε προτοζωα η καταλαβα λαθος? "
 
@φιλομαθης η αληθεια είναι ότι δεν με προέτρεψε ακριβώς,μου ειπε αν ανησυχείτε τόσο πολύ στείλτε μου δείγμα αν και θα σας είχε δώσει συμπτώματα ήδη ! Μόλις μου στείλουν τα αποτελέσματα θα το ρωτήσω
 
συσχετιση μελανι με προτοζωα υφισταται επιστημονικα δηλαδη για να δικαιολογησει εξετασεις?
Τοτε λεω βλακειες παω πασο και ζητω συγγνωμη
Θα με ενδιεφερε να διαβασω σχετικη αρθρογραφια
 
συσχετιση μελανι με προτοζωα υφίσταται επιστημονικα
Όχι, τα πρωτόζωα υπάρχουν ήδη στον οργανισμό των πτηνών, και μπορούμε να τα ανιχνεύσουμε από την εξέταση των περιττώματων.
Το μελάνι είναι μια ξένη χημική ουσία, που αν σε μεγάλη ποσότητα εισέλθει στον οργανισμό, μπορεί να προκαλέσει λόγω των βαρέων μετάλλων που πιθανόν να περιέχει στην σύνθεση του, συμπτώματα, τοξίκωσης ή δηλητηρίασης.
Η ανίχνευση βαρέων μετάλλων στον οργανισμό γίνεται με αιματολογικές εξετάσεις, όχι με εξετάσεις περιττώματων.
Επομένως η άποψη μου είναι ότι η κατάποση μελανιού με τα πρωτόζωα δεν έχουν καμία σχέση.😊
 
Back
Top