Ασθένειες Κατάποση μελανιού από Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Vada θα μπορούσε να συσχετιστεί ίσως με ψυχολογικό παράγοντα πχ στρες (όταν κατάλαβε ότι έκανε αταξία) το οποίο θα μπορούσε να έχει αυξήσει τον αριθμό τους;
Κ ενώ η εξέταση δεν θα έδειχνε αν κατάπιε μελάνι, θα έδειχνε όμως αν έχει δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58
Μόνο το συνεχόμενο στρες είναι παράγοντας αύξησης του αριθμού των πρωτόζωων σε ένα οργανισμό.
Δεν νομίζω ότι στην περίπτωση του Ιβάν υπάρχει συνεχές στρες.
Είμαι σίγουρος ότι το ξεπέρασε πολύ γρήγορα.😊
Εντάξει δεν είναι κακό, ευκαιρία για έναν προληπτικό έλεγχο.
Πάντως είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα της Κομοτηνής.
Αν και σ'αυτό το πουλάκι που τρώει τα καλύτερα, και το φροντίζουν με ιδιαίτερο ζήλο βρεθούν κοκκίδια και τριχομονάδες.
Έχω την εντύπωση ότι το συνηθίζει το συγκεκριμένο εργαστήριο.
 
Έχω την εντύπωση ότι το συνηθίζει το συγκεκριμένο εργαστήριο.
Γιατί το λες αυτό? Επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις που κοινοποιείται το αποτέλεσμα εδώ δείχνει μια τάση "επανάληψης " 😂😂?
 
Νομίζω αγχώθηκα ακόμα περισσότερο τώρα 😂! Προληπτικές εξετάσεις του κάναμε πριν ένα τρίμηνο και ήταν όλα καλά ! Παλαιότερα όμως είχαμε κάνει θεραπεία κοκκιδιων κ τριχομονάδας! Για εξετάσεις αίματος δεν μου ανέφεραν κάτι! Από την στιγμή που είναι μια χαρά και δεν έχει δώσει συμπτώματα πιστεύεται ότι θα ήταν καλό να το ψάξω περαιτέρω και με εξαιρέσεις αίματος ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παλαιότερα όμως είχαμε κάνει θεραπεία κοκκιδιων κ τριχομονάδας
Ειχε καποια συμπτωματα και ο πτηνιατρος συνεστησε θεραπεια? εκανε καποιες εξετασεις ο γιατρος και εντοπιστηκε το θεμα?
 
@Ιβαν Μαράκι μια χαρά είναι ο Ιβάν αφού δεν σου έχει δείξει κανένα σύμπτωμα. Απλά λόγω της σύστασης της Κομοτηνής του κάνεις ένα τσεκ απ για κοκκιδια κ τριχομονάδες πολύ πιο γρήγορα από όσο το υπολόγιζες. Στην τελική τους ρωτάς αν χρειάζεται κατά την γνώμη τους κάτι περαιτέρω.
 
@φιλομαθης όταν του αλλάξαμε το κλουβί του , είχα παρατηρήσει ότι ήταν πολύ αγχωμένος και κάποιες φορές μέσα στην νύχτα έπεφτε από την πατηθρα του τρομαγμένος ! Επίσης , τον έβλεπα όσο ήταν μέσα στο κλουβί του ειδικά τις πρώτες μέρες καθάριζε μανιωδώς μόνο την ουρά! Όταν τον πήγα στον πτηνιατρου μου συστήσει να στείλω δείγμα για εξετάσεις ! Μιλησα με το εργαστήριο όταν βγήκαν οι εξετάσεις και μου είπαν ότι οι τιμές στα πρωτοζωα είναι ανεβασμένες μάλλον από το στρες και έτσι εκανα την θεραπεία! Πριν την θεραπεία του είχε σπάσει όλα τα φτερά της ουράς του στη μεση
 
@φιλομαθης όταν του αλλάξαμε το κλουβί του , είχα παρατηρήσει ότι ήταν πολύ αγχωμένος και κάποιες φορές μέσα στην νύχτα έπεφτε από την πατηθρα του τρομαγμένος ! Επίσης , τον έβλεπα όσο ήταν μέσα στο κλουβί του ειδικά τις πρώτες μέρες καθάριζε μανιωδώς μόνο την ουρά! Όταν τον πήγα στον πτηνιατρου μου συστήσει να στείλω δείγμα για εξετάσεις ! Μιλησα με το εργαστήριο όταν βγήκαν οι εξετάσεις και μου είπαν ότι οι τιμές στα πρωτοζωα είναι ανεβασμένες μάλλον από το στρες και έτσι εκανα την θεραπεία! Πριν την θεραπεία του είχε σπάσει όλα τα φτερά της ουράς του στη μεση
Με την ουρά του μου είχε παρουσιάσει θέμα λίγο πριν του αλλάξω το κλουβί κ πίστευα ότι έφταιγε το κλουβί γιατί ήταν μικρό ! Μέτα την αλλαγή το πρόβλημα έγινε χειρότερο ! Δεν ξέρω βέβαια και αν όλα αυτά θεωρούνται συμπτώματα αλλά εμένα με είχαν προβληματίσει πολύ
 
@Ιβαν , τα φτερά της ουράς, αν υποθέσουμε ότι είχαν σπάσει από τα κάγκελα του μικρότερου κλουβιού στο οποίο τον είχες ή πριν τον πάρεις, κανονικά δεν θα μεγάλωναν όσο περνούσε ο χρόνος και κάποια στιγμή θα αντικαθίσταντο κατά την πτερόρροια ή θα τα έβγαζε μόνος του.
Το παραπάνω το λέω ώστε να ξεκαθαρίσεις με το ερώτημα "πώς έσπασαν τα φτερά της ουράς, το έκανε ο ίδιος ή ήταν ήδη σπασμένα (οπότε δεν μεγάλωναν) και απλά τα αφαίρεσε"
Τώρα, όπως εξελίχθηκε η κατάσταση και έστειλες δείγματα για εξέταση, δεν μπορεί να αγνοηθεί το αποτέλεσμα που θα βγει, κατά τη γνώμη μου ούτε και η θεραπεία που θα συστηθεί, αν πράγματι το αποτέλεσμα είναι θετικό σε κάποιο παθογόνο.
 
Καλησπέρα! Οι εξετάσεις του ιβαν ήταν πεντακάθαρες ,εκτός από κάτι αυγά ασκαριδες! Σκέφτομαι όμως να αφήσω για λίγο αργότερα το teniazine μιας και είναι δηλητήριο ! Θα πάρω βέβαια και αύριο να τους ρωτήσω αν μπορώ να το χορηγήσω αργότερα ! Ο ιβαν σας ευχαριστεί για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας ❤️(με λερωμένη μουσούδα από το αγαπημένο απογευματινό σνακ του )A1C41E35-6A23-4276-8996-F4091415E4B7.webp
 
@MARY58 δεν τους ρώτησα γιατί μου έστειλαν αποτελέσματα μέσω μέιλ και το είδα πριν λίγο ! Θα τους τηλεφωνήσω αύριο για να ρωτήσω και για το teniazine
 
@φιλομαθης μήπως χορηγούν το teniazine προληπτικά ;; Και ο πρώτος πτηνιατρος που τον παρακολουθούσε μου είχε συστήσει να το βάζω μια φορά το τρίμηνο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Ιβαν Για ποιο λόγο αναφέρεις το tainiazine ως δηλητήριο; Υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν αυτή την άποψη; Η γιατρός της Ρίκας μου έχει ζητήσει να της βάζω προληπτικά 1-2 σταγόνες κάθε μήνα και μετά προβιοτικά και πολυβιταμίνες για 3 ημέρες.
 
@Sonikoly το teniazine περιέχει μια ουσία (λεβαμιζολη) η οποία χρησιμοποιείται σε αντιπαρασιτικά,εντομοαπωθητικά και είναι δηλητήριο για αυτό σκοτώνει και τις ασκαριδες ! Και εμένα μου το έχει συστήσει ο πτηνιατρος προληπτικά κάθε 3 μήνες
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
αυτό σκοτώνει και τις ασκαριδες
δεν τις σκοτωνει
ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ: Η λεβαμιζόλη είναι ανθελμινθική ουσία της οικογένειας των τετραϋδρο-ιμιδαζολών. Είναι ισομερής ένωση της τετραμιζόλης. Έχει παραλυτική δράση στα νηματώδη παράσιτα, δρώντας σαν διεγέρτης γαγγλίων που προκαλεί παρατεταμένη μυϊκή σύσπαση ακολουθούμενη από χάλαση. Η κύρια δράση της είναι η παράλυση των ενδοπαρασίτων και η απομάκρυνση τους από τον ξενιστή (πτηνό).

 
Back
Top