Γενικά Καταγγελία γειτόνων για φασαρία καναρινιών

stylkons1

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Χίος
Καλησπέρα σας, πριν δυο μήνες μου έστειλαν ενα απειλητικό σημείωμα ότι κάνουν φασαρια τα καναρίνια θα φέρουν την αστυνομία κτλ. Τότε είχα 4 καναρινια(2 αρσενικά, 2 θρυλικά). Τώρα έχουν γίνει 9 μετά την αναπαραγωγή αλλά τα μικρά είναι 20 ημερών δεν κελαηδούν ακόμα. Σήμερα έλαβα δεύτερο απειλειτικο σημείωμα. Από τα συμφραζόμενα συμπεραίνω ότι είναι από την απέναντι πολυκατικια. Αναφέρει ότι είχε κάνει καταγγελία σε έναν ένοικο επειδή είχε σκύλο που τον άφηνε μόνο και γαυγίζετε και πλήρωσε 600€ και λέει και εμείς αφήνουμε μόνα τα καναρινια και φωνάζουν… όποτε θα καλέσει έναν πενταψήφιο αριθμό για την προστασία των ζώων, μια φιλοζωική, και την ειδική αστυνομία ζώων. Στην θέση μου θα κανατε κάτι ή απλά θα το αγνοούσατε; Μπορεί να με κάνει να πληρώσω πρόστιμο η αστυνομία;
 
@stylkons1 όχι απαραίτητα. Εάν τις ώρες κοινής ησυχίας τα βάζεις μέσα δεν μπορεί να σου προσάψει κάτι. Τουναντίον, θα ρωτούσα τον δήμο ή πχ αξιόπιστη φιλοζωική την νομοθεσία. Κ ίσως το τι κινήσεις μπορείς να κάνεις με τα ανώνυμα μηνύματα αν έχουν απειλητικό περιεχόμενο πέραν της απειλής της καταγγελίας.
Πάντα θα με ξεπερνάει ότι στις τσιμεντούπολεις που ζούμε κ αναπνέουμε, το κελάηδημα τεσσάρων καναρινιών αξιολογούνται ως θόρυβος σε κάποια αυτιά. Στην γειτονιά μου πάντα ακούγονταν καναρίνια κ στον δρόμο προς το σπίτι μου, πάντα έκανα μια στάση για να ακούσω το καναρίνι της εκεί πολυκατοικίας. Κ κάθε φορά νοιωθω λιγότερο κουρασμένη κ ψυχική ανάταση. Τώρα πως αυτό κάποιοι το εκλαμβάνουν ως θόρυβο, τι να πω!
 
@MARY58 μένω πάνω σε κεντρικότατη λεωφόρο της Αθήνας. Στο μπροστά μπαλκόνι δεν ανοίγω ποτέ τα παράθυρα λόγω ηχορύπανσης από τα αυτοκίνητα. Στο πίσω(που έχω τα καναρίνια) παλι ο θόρυβος από τα αυτοκίνητα είναι πολύ δυνατός. Για να την ενοχλούν τα καναρινια στην συγκεκριμένη γειτονιά μάλλον κάποιο πρόβλημα θα έχει…το μεσημέρι δεν μπορώ να τα βάζω μέσα γιατί δουλεύω και φτάνω σπίτι 5 το απόγευμα. Ούτε να τα έχω όλη μέρα μέσα είναι εφικτό λόγο χώρου. Όποτε θα την αγνοήσω μέχρι να μου φέρει την αστυνόμο ή ότι άλλο κάνει.
 
όποτε θα καλέσει έναν πενταψήφιο αριθμό για την προστασία των ζώων, μια φιλοζωική, και την ειδική αστυνομία ζώων. Στην θέση μου θα κανατε κάτι ή απλά θα το αγνοούσατε;
θα καλούσα ο ίδιος τον αριθμό και τη φιλοζωική και την αστυνομία ζώων και θα τους εξηγούσα την κατάσταση ρωτώντας αν και κατά πόσο θα πρέπει (οφείλω) να κάνω κάποια συγκεκριμένη κίνηση, ώστε να είμαι προετοιμασμένος να δω τι συνέπειες μπορώ να έχω στο μέλλον ή πως να κινηθώ για να τις αποφύγω.
 
@MARY58 Συμφωνώ απόλυτα. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι απαγορεύεται όλο το 24ωρο να παίζεις μπάλα ή άλλα παιχνίδια σε δρόμους, πλατείες, κοινόχρηστους χώρους κλπ ενώ η απόλυτη ηχορύπανση από τα αυτοκίνητα και τα κορναρίσματα δεν είναι αδίκημα είναι να τρελαίνεσαι. Δηλαδή τα παιδιά μας που θα παίζουν; Μόνο αν πληρώνουμε από αυτά που δεν έχουμε για να πηγαίνουν σε καλτσέτο ή άλλου;
Εδώ παλεύουμε όλοι να επιβιώσουμε!!!
Δυστυχώς όμως αυτά ισχύουν στην χώρα μας. Όταν κάποια στιγμή αποφασίσουμε για τι αξίζει να παλέψουμε και να διεκδικήσουμε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε....

https://www.odigostoupoliti.eu/poies-einai-oi-ores-koinis-isychias-tin-therini-periodo-2023/amp/
 
Ευτυχως τοσα χρονια δεν μου έτυχε τετοιος κακος γειτονας! Ένα επιχείρημα που θα ειχα παντως ειναι τι θα εκαναν εαν υπήρχε ενα αγριο πουλι σε ενα δέντρο μπροστά στο μπαλκονι τους. Θα το εδιωχναν?
 
Ένα επιχείρημα που θα ειχα παντως ειναι τι θα εκαναν εαν υπήρχε ενα αγριο πουλι σε ενα δέντρο μπροστά στο μπαλκονι τους. Θα το εδιωχναν?
....θα του έστελναν εξώδικο 🤣
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όλοι αυτοί οι καλοί άνθρωποι που κάνουν καταγγελίες γιατί δεν τα βάζουν με τις μεγάλες εταιρίες που βγάζουν τροφές για τα πτηνά κλπ… και υπάρχει ελεύθερη αγορά γιατί λέει μια παρόμοια το ψάρι μυρίζει απτό κεφάλι, δηλαδή το καζανάκι στην πολυκατοικία δεν ενοχλεί; Το ροχαλητό ; Δηλαδή το πρόστιμο θα συνετίσει τον φορολογούμενο πολίτη που έχει χίλια δυο προβλήματα και έχει κατι να ασχοληθεί που αγαπά
 
Μάλλον πρόκειται περί πειραγμενης 70+ αν κρίνω από τον γραφικό χαρακτηρα( ενοχλουμεθα γαρ, περισπωμένες κτλ). Δεν είναι φυσιολογικό να την ενοχλούν τα καναρίνια και όχι τα κορναρίσματα εξατμίσεις κτλ…επαναλαμβάνω ότι μένω πάνω σε κεντρικότατη λεωφόρο της Αθήνας.
 
Προς το παρόν τίποτα, ή τουλάχιστον δεν ήρθε αστυνομία ή κάτι τέτοιο όσο ήμαστε σπίτι
Αν δεν γίνει μήνυση πως θα έρθει;;
Επίσης θα πρέπει να πληρωσει για τη μήνυση + δικαστικά έξοδα.
Το ποσό είναι αρκετά μεγάλο.
Και εφ όσον τι καναρίνι δεν ξεπερνά τα προβλεπομενα desibel δεν ξέρω γιατί το συζητάμε ακόμα.
 
@PantelisTs το συζητάμε Παντελή γιατί στο παράλογο κόσμο που ζούμε όλα είναι πιθανά. Εξαρτάται από την "ευαισθησία" των αυτιών του καθένα να ενοχλείται από την φωνή δύο καναρινιών σε ώρες κοινής ησυχίας. Κ απόδειξη αυτού ο φίλος μας στο ποστ που σε παραπέμπει το επισυναπτόμενο μου στο ποστ #3.
 
Καλησπέρα @stylkons1 , τις ώρες που λείπεις και ειδικά το μεσημέρι, είναι προστατευμένα απο τον ήλιο;

Δεν ξέρω ακριβώς νομικά πως προσδιορίζεται το όλο θέμα αλλά αν είναι εκτεθειμένα στον ήλιο πρωτίστος δεν είναι το καλύτερο γι αυτά και δευτερευόντως ίσως το χρησιμοποιήσει
 
Σε εμένα συνέβη το αντίθετο. Τώρα με την ζέστη τα βάζω μέσα, όχι γιατί στο μπαλκονι τα βλέπει ήλιος αλλά τα λυπάμαι. Ε μου χτύπησε ο διπλανός να μου πει ότι κάνουν φασαρία. 7 έχω σύνολο τα 2 αρσενικά κάνουν κόντρες πατέρας - γιος. Τα άλλα σαλιαριζουν ακόμα. Γέλασα κ του είπα να πίνει πολλά νερά γιατί τον βάρεσε η ζέστη. Νέος άνθρωπος 35 ετών. Κρίμα. Εγώ πάντως άκουγα των γειτόνων τα καναρινια κ αγόρασα πέρσι το πρώτο. Που καταντήσαμε κ τι συζητάμε. 🙄👀
 
Back
Top