Φροντίδα Καταλληλη ζευγαρωστρα εκτροφειου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Το θεμα μου ειναι οι ζευγαρωστρες..
Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν αυτες εδω: http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/zeugarwstres/Κλουβι- Ζευγαρωστρα- Με -Χωρισμα
και αλλοι αυτες εδω: http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/zeugarwstres/Ζευγαρωστρα 4 ταιστρες με χωρισμα

Το θεμα μου ειναι οι διαστασεις, της κλουβοτεχνικης ειναι λιγο μεγαλυτερες ενω οι αλλες ειναι μικροτερες. Γιατι τις πρωτιμαει ο κοσμος; Επειδη μπαινουν η μια πανω στην αλλη;
ΓΙα ενα μικρο εκτροφειο 2-3 ζευγαρωστρες τι πρωτεινετε;
Εγω εχω μια ζευγαρωστρα της κλουβοτεχνικης και μια μεγαλη που εφτιαξα εγω..
 
Οι πρώτες έχουν συρτάρι, που σημαίνει γρήγορη αλλαγή υποστρώματος χωρίς να μετακινείς το κλουβί! Αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα ειδικά όταν έχεις να διαχειριστείς πολλά κλουβιά. Επίσης, όπως έγραψες μπαίνουν η μία πάνω στην άλλη.
Κατά τα άλλα οι δεύτερες είναι πιο ανθεκτικές, καλύτερη κατασκευή και πιο μεγάλες.
 
Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν αυτες εδω
Μην επιλέγεις με αυτό το κριτήριο. Οι περισσότεροι, δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το λόγο που επιλέγουν κάποιο προϊόν.
Το θεμα μου ειναι οι διαστασεις, της κλουβοτεχνικης ειναι λιγο μεγαλυτερες ενω οι αλλες
Αν θέλεις γράψε ακριβώς για ποιες διαστάσεις μιλάμε για να μη δίνουμε γενικές απαντήσεις.
 
Αν θέλεις γράψε ακριβώς για ποιες διαστάσεις μιλάμε για να μη δίνουμε γενικές απαντήσεις.

λοιπον.. Της κλουβοτεχνικης ειναι 63χ30χ35 και η κινεζικη ειναι 60χ26χ34

Επισης ειδα οτι η φωλια αφηνει κενο.. Οσοι απο εσας εχετε αυτες τις ζευγαρωστρες τι βαζετε εκει;
 
Εγώ χρησιμοποιώ τις πρώτες (Κινέζικες ) , είμαι ικανοποιημένος όμως τις έχω σε ραφιέρα. Για κρεμαστές σε τοίχο δεν κάνουν είναι σαν "σεισμόπληκτες" , δεν κάνουν για πολλές μετακινήσεις.
 
Εγώ χρησιμοποιώ τις πρώτες (Κινέζικες ) , είμαι ικανοποιημένος όμως τις έχω σε ραφιέρα. Για κρεμαστές σε τοίχο δεν κάνουν είναι σαν "σεισμόπληκτες" , δεν κάνουν για πολλές μετακινήσεις.

ποιες ειναι οι πρωτες κινεζικες;
Για κρεμαστες τις θελω..
 
Αα..
εγω μπερδευτικα.. Νομιζα οτι ειχαν βγει αλλες κινεζικες πιο παλια.. 😛
αυτες κοιταω να παρω..
 
Βασίλη εάν τις παραγγείλεις από το Ιντερνετ λάβε σοβαρά υπ΄ όψιν όσα σου έγραψα. Για μένα δεν κάνουν για τον τοίχο - κρεμαστές, είναι πολύ τρεμουλιαστές. Εάν όμως πας μόνος σου νατις αγοράσεις, δες μια στημένη και κάνε την απόφασή σου. Να υπόλογήσεις και τυχών υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις, στο βάρος που θα φορτωθεί...
 
Βασίλη εάν τις παραγγείλεις από το Ιντερνετ λάβε σοβαρά υπ΄ όψιν όσα σου έγραψα. Για μένα δεν κάνουν για τον τοίχο - κρεμαστές, είναι πολύ τρεμουλιαστές. Εάν όμως πας μόνος σου νατις αγοράσεις, δες μια στημένη και κάνε την απόφασή σου. Να υπόλογήσεις και τυχών υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις, στο βάρος που θα φορτωθεί...

Σ'ευχαριστω πολυ Ιωαννη (χρονια πολλα κιολας!)
Πηγα σημερα στο πετ σοπ μου επιτηδες να την δω..
και μαλιστα στην μιση ωρα που εκατσα εφυγαν 3 τετοιες..
μου ειπε το παλικαρι οτι αυτος τις συναρμολογει εκεινη την στιγμη που ερχονται και πως σφιγγει τα πιασηματα της για να μην τρεμουλιαζει.. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν την επιασα καθολου να την δω και αυτος οταν την κατεβασε απο το ραφι με ενα κονταρι δεν ειδα κατι περιεργο πανω της..
 
της κλουβοτεχνικης ειναι 63χ30χ35 και η κινεζικη ειναι 60χ26χ34
Ναι, τώρα πρόσεξα ότι αναγράφονται οι διαστάσεις.

Βασίλη, αυτή η διαφορά στις διαστάσεις δεν είναι σημαντική. Αν δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή τότε δεν υπάρχουν ουσιαστικοί λόγοι για να διαλέξεις. Εγώ παλαιότερα είχα τις κινεζικές και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα που είχαν, ήταν ότι όταν έβγαινε το συρτάρι άφηνε ανοίγματα αρκετά μεγάλα για να μπορεί να φύγει ένα πουλί. Εάν έχεις υπόψη σου αυτό, τότε δεν υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα.

Για το κενό που λες στη φωλιά, σε ποια από τις δύο υπάρχει;

Υ. Γ. αυτό που αναφέρει ο @gianniskilkis είναι γεγονός. Είναι πτυσσόμενες, κάτι που κατά τα άλλα είναι πρακτικό, αλλά δεν μπορείς να τις εμπιστευθείς όπως ένα "'φιξ" κλουβί.
 
Βασίλη ευχαριστώ για τις ευχές σου... όπως σου είπα και εγώ αυτές χρησιμοποιώ ( μάλιστα έχω και μονό κλουβί στον ίδιο τύπο ), απλά σου λέω τα αρνητικά τους για αν έχεις ακριβή εικόνα τι θα αγοράσεις. Καλή συνέχεια στην επιλογή σου και στην αναπαραγωγές σου φίλε μου...
 
Ναι, τώρα πρόσεξα ότι αναγράφονται οι διαστάσεις.

Βασίλη, αυτή η διαφορά στις διαστάσεις δεν είναι σημαντική. Αν δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή τότε δεν υπάρχουν ουσιαστικοί λόγοι για να διαλέξεις. Εγώ παλαιότερα είχα τις κινεζικές και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα που είχαν, ήταν ότι όταν έβγαινε το συρτάρι άφηνε ανοίγματα αρκετά μεγάλα για να μπορεί να φύγει ένα πουλί. Εάν έχεις υπόψη σου αυτό, τότε δεν υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα.

Για το κενό που λες στη φωλιά, σε ποια από τις δύο υπάρχει;

Υ. Γ. αυτό που αναφέρει ο @gianniskilkis είναι γεγονός. Είναι πτυσσόμενες, κάτι που κατά τα άλλα είναι πρακτικό, αλλά δεν μπορείς να τις εμπιστευθείς όπως ένα "'φιξ" κλουβί.

Εγω θελω τις συγκεκριμενες για να κανω μια σταθερη συστιχεια..
και μιας και ειναι κινεζικες και την εχω πατησει απο κινεζικο κλουβι.. (.. Το επλυνα και το τιναζα σιγα σιγα εξω απο το μπαλκονι.. Μετα πολλα εμεινα με την ''σκεπη'' στο χερι..😛 )
Γι'αυτο και εκανα αυτο το ποστ και ποιες ειναι ή πιο καταλληλες.. Τωρα στα λεφτα ιδιες ειναι πανω κατω..
Δηλαδη Σταυρο εχει μεγαλο κενο για να φυγει πουλι; δεν εχει συρματακια πανω απο το συρταρι;

Βασίλη ευχαριστώ για τις ευχές σου... όπως σου είπα και εγώ αυτές χρησιμοποιώ ( μάλιστα έχω και μονό κλουβί στον ίδιο τύπο ), απλά σου λέω τα αρνητικά τους για αν έχεις ακριβή εικόνα τι θα αγοράσεις. Καλή συνέχεια στην επιλογή σου και στην αναπαραγωγές σου φίλε μου...

Σ'ευχαριστω πολυ! Να'σαι καλα! Επισης!
 
Δηλαδη Σταυρο εχει μεγαλο κενο για να φυγει πουλι;
Έχει σχάρα αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να εμπιστευτείς απόλυτα. Είναι αυτό που είπες, μπορείς να μείνεις με οτιδήποτε στο χέρι. Εκτός εάν γνωρίζεις αυτή τους την αστάθεια και αν δεν είναι απαραίτητο να μετακινούνται συνεχώς.

Με αυτούς τους όρους, μπορείς ακόμη και να στοιχίσεις δύο τρεις τη μία πάνω στην άλλη, αλλά μέχρι εκεί.
 
Έχει σχάρα αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να εμπιστευτείς απόλυτα. Είναι αυτό που είπες, μπορείς να μείνεις με οτιδήποτε στο χέρι. Εκτός εάν γνωρίζεις αυτή τους την αστάθεια και αν δεν είναι απαραίτητο να μετακινούνται συνεχώς.

Με αυτούς τους όρους, μπορείς ακόμη και να στοιχίσεις δύο τρεις τη μία πάνω στην άλλη, αλλά μέχρι εκεί.

Καταλαβα...
Ευχαριστω Σταυρο!
Θα το σκεφτω λιγο ακομα.. Θα το δω απο δω κι απο κει και θα σας πω!
 
καλημέρα Βασίλη!
και γω αυτές χρησιμοποιώ,έχω 4 και μάλιστα σε συναρμολόγηση(η μία πάνω στην άλλη). μέχρι στιγμής πάντως (φτου φτου..) δεν έχω κανένα πρόβλημα.
μάλιστα αυτή τη στιγμή, αν τις παραγγείλεις μέσω ίντερνετ, στο birdmarket.gr τις έχει προσφορά.. Αν πάρεις 4, η κάθε μία από 22€ πέφτει στα 19€.
 
Καλημέρα, αυτές έχω και εγώ, και 5 άδες να βάλεις την μια πάνω στην άλλη δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα αλλά μέχρι εκεί. Για το καθάρισμα μπορείς να βγαζεις πρώτα το ταψακι και μετά την σχάρα για να μην σου φύγει κάποιο πουλάκι. Κουτί ταιριάζουν φωλιές κλειστου τύπου της gr2
 
Για το καθάρισμα μπορείς να βγαζεις πρώτα το ταψακι και μετά την σχάρα για να μην σου φύγει κάποιο πουλάκι.
σωστός ο Γιάννης.. Καλημέρα φίλε!👍
 
Για το καθάρισμα μπορείς να βγαζεις πρώτα το ταψακι και μετά την σχάρα για να μην σου φύγει κάποιο πουλάκι

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ και δεν έχω πρόβλημα. Κατά τα άλλα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα αναφέρει ο gianniskilkis!
 
Back
Top