Φροντίδα Καταλληλη ζευγαρωστρα εκτροφειου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα, αυτές έχω και εγώ, και 5 άδες να βάλεις την μια πάνω στην άλλη δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα αλλά μέχρι εκεί. Για το καθάρισμα μπορείς να βγαζεις πρώτα το ταψακι και μετά την σχάρα για να μην σου φύγει κάποιο πουλάκι. Κουτί ταιριάζουν φωλιές κλειστου τύπου της gr2

Για να καταλαβω.. Αφαιρειτε κ η σχαρα; 😛
ΘΑ ητανε ευκολο να ανεβασεις καμια φωτογραφια απο τις φωλιες;

καλημέρα Βασίλη!
και γω αυτές χρησιμοποιώ,έχω 4 και μάλιστα σε συναρμολόγηση(η μία πάνω στην άλλη). μέχρι στιγμής πάντως (φτου φτου..) δεν έχω κανένα πρόβλημα.
μάλιστα αυτή τη στιγμή, αν τις παραγγείλεις μέσω ίντερνετ, στο birdmarket.gr τις έχει προσφορά.. Αν πάρεις 4, η κάθε μία από 22€ πέφτει στα 19€.

Εχω το petvillage κοντα μου (1χιλιομετρο) και λεω να παραγγειλω απο εκει!
Σ'ευχαριστω πολυ παντως!
 
Για να καταλαβω.. Αφαιρειτε κ η σχαρα; 😛
ΘΑ ητανε ευκολο να ανεβασεις καμια φωτογραφια απο τις φωλιες;
Ναι αφαιρειτε συρταρωτα
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/Φωλιά-εξωτερική-2GR-1
 

Συνημμένα

  • rsz_img_3494.webp
    rsz_img_3494.webp
    40,6 KB · Προβολές: 64
Εχθες αγορασα κι εγω την κινεζικη ζευγαρωστρα!

Πρωτη εντυπωση να δω αν τρεμει γενικα.. Δεν ειχα καποιο θεματακι...

Η επομενη κινηση ητανε να δεσω τον πατω-σχαρα με ται ραπ ωστε να μην εχω το αγχος αν μου φυγει καποιο πουλακι..

Και το τελοκο μου βημα να πλυνω την ζευγαρωστρα με τα αξεσουαρ της!

Τελικα ειναι πολυ ωραια και μου αρεσε πολυ!

Την αγορασα απο το pet4you στα 19μιση ευρω σε περιπτωση που καποιος θελει να την αγορασει!
 
Εχθες αγορασα κι εγω την κινεζικη ζευγαρωστρα!

Καλορίζικη και καλές αναπαραγωγές να έχεις! Επίσης, να προσέχεις τις μπροστινές πόρτες, που λόγω του μεγάλου μεγέθους τους αυξάνουν τον κίνδυνο διαφυγής των πουλιών.
 
Καλορίζικη και καλές αναπαραγωγές να έχεις! Επίσης, να προσέχεις τις μπροστινές πόρτες, που λόγω του μεγάλου μεγέθους τους αυξάνουν τον κίνδυνο διαφυγής των πουλιών.

Θα το προσεχω!
Ευχαριστω πολυ!
Επισης!
 
Καλορίζικη και καλές αναπαραγωγές να έχεις! Επίσης, να προσέχεις τις μπροστινές πόρτες, που λόγω του μεγάλου μεγέθους τους αυξάνουν τον κίνδυνο διαφυγής των πουλιών.
έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε Στέφανε..Βασίλη το νου σου στις πόρτες κατά την διαχείριση του κλουβιού και του ζευγαριού! Γιατί αν χάσεις τη θηλυκιά. Θα σε δαγκώσω, καλέ μου φίλε Βασίλη!:D
τι λες.. Να πούμε στους φίλους ποιός είναι ο πρώτος ένοικος της ζευγαρώστρας σου;
 
τι λες.. Να πούμε στους φίλους ποιός είναι ο πρώτος ένοικος της ζευγαρώστρας σου

Έπρεπε να το είχατε κάνει ήδη... Θέλουμε φωτογραφίες!
 
έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε Στέφανε..Βασίλη το νου σου στις πόρτες κατά την διαχείριση του κλουβιού και του ζευγαριού! Γιατί αν χάσεις τη θηλυκιά. Θα σε δαγκώσω, καλέ μου φίλε Βασίλη!:D
τι λες.. Να πούμε στους φίλους ποιός είναι ο πρώτος ένοικος της ζευγαρώστρας σου;
Έπρεπε να το είχατε κάνει ήδη... Θέλουμε φωτογραφίες!
ακριβώς! Και τωρα που το είπες πάει! Λέγε!
*και μην ξεχνάς τις φώτο 😛 😀:):D
 
έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε Στέφανε..Βασίλη το νου σου στις πόρτες κατά την διαχείριση του κλουβιού και του ζευγαριού! Γιατί αν χάσεις τη θηλυκιά. Θα σε δαγκώσω, καλέ μου φίλε Βασίλη!:D
τι λες.. Να πούμε στους φίλους ποιός είναι ο πρώτος ένοικος της ζευγαρώστρας σου;
ακριβώς! Και τωρα που το είπες πάει! Λέγε!
*και μην ξεχνάς τις φώτο 😛 😀:):D
Έπρεπε να το είχατε κάνει ήδη... Θέλουμε φωτογραφίες!

Φυσικα κυριε Δημητρη!
Μην αγχωνεσταιι! Εχω κοιταξει ολα τα πιθανα σημεια!
Εχω βαλει και ται ραπ οπου χρειαζεται!
Να τους πουμε, να τους πουμεε!

Τωρα τωρα θα σας ανεβασωω φωτογραφιες με την ομορφη ελπιδουλαα! :D

rsz_20160110_130647.jpg


rsz_20160110_130627.jpg
 
νάτο το κορίτσι μας! Λοιπόν φίλοι μου.. Αποφάσισα και δώρισα στον Βασίλη την Ελπίδα, γιατί μέσα από τα μηνύματα στα οποία συμμετείχε και σε όσες κουβέντες ανταλλάξαμε οι δυό μας. Ένιωθα πως είχα απέναντι μου. τον εαυτό μου! ακριβώς! Ένα νέο παιδί που γουστάρει και λατρεύει τα καναρίνια, με όρεξη για μάθηση και πρόοδο, αρκεί να του δείξεις τον τρόπο και το δρόμο! Είπα λοιπόν να τον στηρίξω,όπως μπορώ θα είμαι δίπλα του και με την πόρτα μου πάντα ανοιχτή!
Βασίλη.. Να την προσέχεις, αδελφέ μου και όταν με το καλό την ζευγαρώσεις..θα ήταν τιμή μου να δώ πρώτος (επιτρέψτε μου φίλοι μου) φωτογραφίες των νεοσσών!
 
Φυσικα κυριε Δημητρη!
Μην αγχωνεσταιι! Εχω κοιταξει ολα τα πιθανα σημεια!
Εχω βαλει και ται ραπ οπου χρειαζεται!
Να τους πουμε, να τους πουμεε!

Τωρα τωρα θα σας ανεβασωω φωτογραφιες με την ομορφη ελπιδουλαα! :D

rsz_20160110_130647.jpg


rsz_20160110_130627.jpg
το κλουβί είναι μια χαρά Βασίλη και θα σε εξυπηρετήσει μια χαρά αφού έχω το ίδιο κρεμασμένο σε τοίχο. Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να βγάλεις τα ταιραπ και να βάλεις στοματάκι ψιλό καθώς το ταιραπ είναι πιθανή εστία ψειρας.

Συρματάκι ήθελα να πω.
 
Βασίλη, πολυ ωραία, αλλά:
Αν έχεις βάλει τάιρ απ, στη σχάρα, πως θα την βγάζεις για να την πλένεις;
Επισης, νομίζω οτι η κεντρική πατήθρα δεν είναι απαραίτητη, ώστε το πουλάκι να μπορεί να ασκείται.
Και, επειδή δεν ειμαι σίγουρος απο τη φωτό, αν δεν το κανείς έτσι - κάνε το, μπλοκάρουμε με το κομμάτι που κινείται πάνω κάτω τη σχάρα, κι επειτα ασφαλίσουμε αυτό με τον δακτύλιο του ταψιού.
Η δεξιά ταΐστρα τι περιέχει;
Το διάδρομο κάτω στον οποίο σύρεται το χώρισμα μπορείς να τον βγάλεις.
Βλέπω ένα μικρό κενό στον δεξί σύνδεσμο της πρόσοψης με το ταβάνι, αν είναι έτσι σφίξε το με τάιρ απ.
 
νάτο το κορίτσι μας! Λοιπόν φίλοι μου.. Αποφάσισα και δώρισα στον Βασίλη την Ελπίδα, γιατί μέσα από τα μηνύματα στα οποία συμμετείχε και σε όσες κουβέντες ανταλλάξαμε οι δυό μας. Ένιωθα πως είχα απέναντι μου. τον εαυτό μου! ακριβώς! Ένα νέο παιδί που γουστάρει και λατρεύει τα καναρίνια, με όρεξη για μάθηση και πρόοδο, αρκεί να του δείξεις τον τρόπο και το δρόμο! Είπα λοιπόν να τον στηρίξω,όπως μπορώ θα είμαι δίπλα του και με την πόρτα μου πάντα ανοιχτή!
Βασίλη.. Να την προσέχεις, αδελφέ μου και όταν με το καλό την ζευγαρώσεις..θα ήταν τιμή μου να δώ πρώτος (επιτρέψτε μου φίλοι μου) φωτογραφίες των νεοσσών!

Σας ευχαριστω πολυ ξανα Κυριε Δημητρη για ολα!
Χαιρομαι παρα πολυ για την εμπιστοσυνη που μου δειξατε!
Θα την εχω σαν τα ματια μου την Ελπιδουλα!
Σαν να την εχετε εσεις!
Θα σας ενημερωνω αρκετα συχνα με καλα νεα και φωτογραφιες με Ελπιδα!

το κλουβί είναι μια χαρά Βασίλη και θα σε εξυπηρετήσει μια χαρά αφού έχω το ίδιο κρεμασμένο σε τοίχο. Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να βγάλεις τα ταιραπ και να βάλεις στοματάκι ψιλό καθώς το ταιραπ είναι πιθανή εστία ψειρας.

Τοτε θα τα βγαλω τα ται ραπ και θα βαλω αυτο το συρματακι που βαζουν στα λουλουδια (το πρασινο)!

Βασίλη, πολυ ωραία, αλλά:
Αν έχεις βάλει τάιρ απ, στη σχάρα, πως θα την βγάζεις για να την πλένεις;
Επισης, νομίζω οτι η κεντρική πατήθρα δεν είναι απαραίτητη, ώστε το πουλάκι να μπορεί να ασκείται.
Και, επειδή δεν ειμαι σίγουρος απο τη φωτό, αν δεν το κανείς έτσι - κάνε το, μπλοκάρουμε με το κομμάτι που κινείται πάνω κάτω τη σχάρα, κι επειτα ασφαλίσουμε αυτό με τον δακτύλιο του ταψιού.
Η δεξιά ταΐστρα τι περιέχει;
Το διάδρομο κάτω στον οποίο σύρεται το χώρισμα μπορείς να τον βγάλεις.
Βλέπω ένα μικρό κενό στον δεξί σύνδεσμο της πρόσοψης με το ταβάνι, αν είναι έτσι σφίξε το με τάιρ απ.

Εβαλα ται ραπ για μια φορα το μηνα πλενω τα κλουβια, δηλαδη κ στην αλλη ζευγαρωστρα της κλουβοτεχνικης που εχω, της εχω βαλει ται ραπ και καθε μηνα τα αλλαζω!
Ναι, θα βαλω και ενα ται ραπ πανω.. Δεν το προσεξα αυτο..
Η δεξια ταιστρα περιεχει αυγοτροφη.
Θα βγαλω και τον διαδρομο του χωρισματος.
 
Τοτε θα τα βγαλω τα ται ραπ και θα βαλω αυτο το συρματακι που βαζουν στα λουλουδια (το πρασινο)!
Ναι θα είναι μια χαρά με αυτό, και έτσι και εσύ θα μπορείς να βγάζεις την σχάρα για να την πλενεις. Και όντως τώρα καλό είναι να βγάλεις και τα συρτάρια κάτω αφού αν προσέξεις είναι αιχμηρές οι άκρες του. Κατά τα άλλα όταν πλένεις το κλουβί θα βγάζεις πρώτα την σχάρα θα την πλένεις και μετά πάλι πίσω και τότε θα βγάζεις το συρτάρι, και θα δεις ποσό εξυπηρετικό είναι.
 
Φυσικα κυριε Δημητρη!
Μην αγχωνεσταιι! Εχω κοιταξει ολα τα πιθανα σημεια!
Εχω βαλει και ται ραπ οπου χρειαζεται!
Να τους πουμε, να τους πουμεε!

Τωρα τωρα θα σας ανεβασωω φωτογραφιες με την ομορφη ελπιδουλαα! :D
Καλό θα ήταν να βάλεις πατήθρες από φυσικό ξύλο. :)

patithres.webp
 
Βασίλη, αν κατάλαβα καλά θα πλένεις τη σχάρα μια φορά το μήνα; Νομίζω ότι είναι πολύ αραιά. Σκέψου μήπως την πλένεις μια φορά στις 2 ημέρες. Δεν είναι κάτι που παίρνει χρόνο... εγώ χρησιμοποιοώ αυτά τα πανάκια με τις μικροϊνες και το πλύσιμο της σχάρας κάτω από τη βρύση διαρκεί περίπου 20 δευτερόλεπτα. Το θεωρώ δε, πολύ βασικό, διότι το πουλάκι ακουμπά πάνω στη σχάρα, οπότε για λόγους υγείας και ευζωίας αυτή θα πρέπει να είναι καθαρή όσο το δυνατό.
 
Αλίκη στο pet4you το σαββάτο που πήγα δεν είχε τίποτα διαθέσιμο, μόνο τις κινέζικες πατήθρες.. Τις οποίες και τις έβγαλα και έβαλα τις κλασσικές μέχρι να πάρω ξύλινες.

Βασίλη, αν κατάλαβα καλά θα πλένεις τη σχάρα μια φορά το μήνα; Νομίζω ότι είναι πολύ αραιά. Σκέψου μήπως την πλένεις μια φορά στις 2 ημέρες. Δεν είναι κάτι που παίρνει χρόνο... εγώ χρησιμοποιοώ αυτά τα πανάκια με τις μικροϊνες και το πλύσιμο της σχάρας κάτω από τη βρύση διαρκεί περίπου 20 δευτερόλεπτα. Το θεωρώ δε, πολύ βασικό, διότι το πουλάκι ακουμπά πάνω στη σχάρα, οπότε για λόγους υγείας και ευζωίας αυτή θα πρέπει να είναι καθαρή όσο το δυνατό.

Δεν καταλαβατε, την σχαρα ποτε δεν την αφηνω ετσι!
Εχω ενα πινελο που το περναω απο κατω να φυγουν οι ''χοντρες'' κουτσουλιες και μετα με ενα βρεγμενο με ζεστο νερο πανακι καθαριζω απο την πανω και κατω μερια της σχαρας τις κουτσουλιες και επειτα με ενα στεγνο πανακι καθαριζω-στεγνωνω την σχαρα.
Γενικα λεω πως καθε μηνα πλενω τα κλουβια μου.
 
Αλίκη στο pet4you το σαββάτο που πήγα δεν είχε τίποτα διαθέσιμο, μόνο τις κινέζικες πατήθρες.. Τις οποίες και τις έβγαλα και έβαλα τις κλασσικές μέχρι να πάρω ξύλινες.
Τέλεια! 👍
 
Back
Top