Φροντίδα Καταλληλο κλουβι για ζακο

ΡΕΝΑ tsak

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
65
Πόλη
Νέα Σμύρνη
εχω πολλα χρονια το ιδιο κλουβι.η αληθεια ειναι οτι ειναι βαρυ και αβολο στη μεταφορα.ψαχνω για κατι ευκολο στο καθαρισμα και οχι πολυ ακριβο. Εχετε κατι να προτεινετε;θελω να ειναι και αρκετα ψηλο, γιατι η σκυλιτσα μου θεωρει παιχνιδι τον παπαγαλο και προβλεπω μαχη.
ειναι καλλυτερα να χρησιμοποιει καποιος αμμο, η η εφημεριδα κανει την ιδια δουλεια;
 
Ρενα δεν πειραζει αν εχεις πολλα χρονια ενα κλουβι, αρκει να μην ειναι σκουριασμενο και να ειναι καταλληλο για την διαβιωση του παπαγαλου μεσα σε αυτο.
υπαρχουν πολλα κλουβια σε μεγαλα πετ σοπ, μπορεις να πας και να διαλεξεις το καλυτερο. αρκει να προσεξεις το κλουβι που θα παρεις να εχει καθετα καγκελα και οριζοντια για να εχει χωρο να κινειται ο παπαγαλος και τα φτερα του να μην ακουμπανε στα καγκελα... Και να μπορει να σκαρφαλωνει!
την εφημεριδα δεν στη συνιστω γιατι εχει μελανι που ειναι βλαβερο για τα πτηνα... Μπορεις να χρησιμοποιησεις καλλιστα λευκες κολλες Α4.
 
Ρενα για τα πουλια ισχυει οτι οσο μεγαλυτερο γινεται το κλουβι τοσο το καλυτερο αναλογα με το χωρο και το ποσό που μπορει να διαθεσει ο καθενας!

Αν πας σε ενα μεγαλο πετ σοπ θα δεις αρκετα και αν παρολα αυτα δε σου αρεσει καποιο ζητα τους τα βιβλια απο τις εταιρειες απο τις οποιες παραγγελνουνε αυτοι και ριξε μια ματια κι εκει. Κανε μια βολτα σε μερικα μαγαζια πριν καταληξεις! 😉
 
εχω πολλα χρονια το ιδιο κλουβι.η αληθεια ειναι οτι ειναι βαρυ και αβολο στη μεταφορα.ψαχνω για κατι ευκολο στο καθαρισμα και οχι πολυ ακριβο. Εχετε κατι να προτεινετε;θελω να ειναι και αρκετα ψηλο, γιατι η σκυλιτσα μου θεωρει παιχνιδι τον παπαγαλο και προβλεπω μαχη.
ειναι καλλυτερα να χρησιμοποιει καποιος αμμο, η η εφημεριδα κανει την ιδια δουλεια;
Γιατί τον έρημο τον έχεις σε κλουβί και όχι σε στάντ; Δεν είναι ήρεμος; Αν όχι πάρτου ένα κλουβάκι όσο μεγαλύτερο γίνεται, τόσο όσο να μπορεί να ανοίγει τις φτερούγες του, τουλάχιστον. Θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά το πουλάκι θα μένει σε ένα άνετο ''σπιτάκι''
 
Γιατί τον έρημο τον έχεις σε κλουβί και όχι σε στάντ;

Μαιρη το σταντ δεν ειναι για μονιμη χρηση... Το κλουβι πρεπει να ειναι το σπιτι του παπαγαλου κι οχι το σταντ...
το σταντ ειναι μια λυση για τις εξοδους του παπαγαλου μας. Για να εχει καπου να καθισει για λιγη ωρα...
 
Μαιρη το σταντ δεν ειναι για μονιμη χρηση... Το κλουβι πρεπει να ειναι το σπιτι του παπαγαλου κι οχι το σταντ...
το σταντ ειναι μια λυση για τις εξοδους του παπαγαλου μας. Για να εχει καπου να καθισει για λιγη ωρα...
Συνφωνώ. Και γω στον δικό μου του έχω κλουβάκι και τον βάζω μόνο το βράδυ ή όταν λείπω απο το σπίτι γιατί μια μέρα μου είχε φάει τα καλώδια του τηλεφώνου :D Απλά ρώτησα...
 
δυστυχως δεν ειναι και τοσο ημερος ο παπαγαλος μου.
ειναι και το σκυλι που του γαυγιζει...
εχει μαθει, οταν του λεω που ειναι το κεφαλακι;να σκυβει για να τον χαϊδεψω, αλλα μεχρι εκει! Αν βαλω το χερι πιο μεσα, δαγκωνει. Παλια πολυ δυνατα! Περσυ αρρωστησε και εξοικιωθηκε λιγο με τα χερια μου, αλλα φοβαμαι κι εγω να προχωρησω.ζηλευει και ο σκυλος, γαυγιζει κι αστα να πανε.
το κλουβι ειναι μεγαλο, δε κακοπερναει το χρυσο μου, αλλα δυσκολευει εμενα η καθαριοτητα του. Ειχε και πλεξιγκλας γυρω γυρω για να μη σκορπαει τα σπορια του.χαλασαν ομως και αυτα και τα εβγαλα.ψαχνω λοιπον για κατι καλλυτερο.
 
Ρένα όταν ασχολείσαι με τον παπαγάλο το σκυλάκι να το εχεις σε άλλο δωμάτιο. Έτσι ωστε να μην σας βλέπει και γαβγίζει.
 
δυστυχως δεν ειναι και τοσο ημερος ο παπαγαλος μου.
ειναι και το σκυλι που του γαυγιζει...
εχει μαθει, οταν του λεω που ειναι το κεφαλακι;να σκυβει για να τον χαϊδεψω, αλλα μεχρι εκει! Αν βαλω το χερι πιο μεσα, δαγκωνει. Παλια πολυ δυνατα! Περσυ αρρωστησε και εξοικιωθηκε λιγο με τα χερια μου, αλλα φοβαμαι κι εγω να προχωρησω.ζηλευει και ο σκυλος, γαυγιζει κι αστα να πανε.
το κλουβι ειναι μεγαλο, δε κακοπερναει το χρυσο μου, αλλα δυσκολευει εμενα η καθαριοτητα του. Ειχε και πλεξιγκλας γυρω γυρω για να μη σκορπαει τα σπορια του.χαλασαν ομως και αυτα και τα εβγαλα.ψαχνω λοιπον για κατι καλλυτερο.
Το ότι σου δίνει να του χαιδέψεις το κεφαλάκι του είναι θετικό. Με υπομονή και αγάπη θα καταφέρεις να κερδίσεις περισσότερο την εμπιστοσύνη του. Και με μερικές λιχουδες :D
 
ευκολο ειναι;ολα τα ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ! Εχω βαλει συρτες στις πορτες και εμαθε και αυτες να τις ανοιγει! Δεν ειναι σκυλι αυτο, διασταυρωση με κροκοδειλο ειναι!
μπορει να ειναι απλα ενα κοκερ, αλλα πηδαει τοσο ψηλα, λες και ειναι αλογο!
το παλευω παντως.
 
Ρένα απο θέμα τιμής σου προτίνω να το ψαξεις καλά το θέμα και γνώμη μου είναι να δώσεις κάτι παραπάνω για να είναι καλύτερα τα υλικά κατασκευής έτισ ώστε να το έχεις για πολλααα χρόνια. Πάρε κλουβί που να ανοίγει απο πάνω και όπωσδήποτε να έχει και όριζόντια κ κάθετα κάγκλα για ν μπορεί να σκαρφαλώνει κ να κάνει τα δίκα του... Ανάβαση - κατάβαση κόυνια κ οτι άλλο κάνουν τα ζακουδάκια!
 
υπαρχουν κλουβια που ανοιγουν απο πανω;καλα, μιλαμε, ειμαι τελειως ασχετη! Ευτυχως που μπηκα σε αυτη τη καλη παρεα και μαθαινω διαφορα! Το δικο μου κλουβι εχει μονο τις 2 κλασσικες πορτουλες. Πειτε μου κατι,υπαρχουν μπανιερες για ζακο; Εγω του βρεχω που και που απλα τα φτερα του και δειχνει να το απολαμβανει!
 
το απολαμβανει σιγουρα; η μηπως μπερδευεις τη συμπεριφορα του; Γιατι δεν τους πολυαρεσει το νερο... Να τον ψεκαζεις νερακι με αυτο που εχουν κ στα κομμωτηρια. μπανιερα για ζακο... Τι να σου πω δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο ειδικα για τετοο μεγεθος πουλι αλλα αν θες δοκιμασε να του βαλεις ενα μπολακι με νερο. αν υπαρχουν μπανιερες καπως ετσι θα ειναι χε - χε! Και εννοειται οτι υπαρχουν κλουβια που ανοιγουν απο πανω και τοποθετεις ενα ξυλο αναμεσα στα 2 πορτακια και παει κ καθεται εκει. κ ετσι εγω τουλαχιστον δεν του εχω σταντ.
 
ετσι τον ψεκαζω κι εγω, λιγο,ισα ισα. Παιχνιδια του εχεις; Ειδα στο Πειραια, στη Γουναρη, εναν υπεροχο ζακο,τροφαντουλης! Ο δικος μου ειναι λεπτουλης...
τον εχουν εξω στο δρομο σε ενα τεραστιο κλουβι, εξω απο ενα ξενοδοχειο(ακροπολ νομιζω). Ειναι υπεροχος. Μακαρι να μπορουσα να του εχω κι εγω ενα τετοιο κλουβι!
 
παιχνιδια ναι του εχω, καλο ειναι να του εχεισ κ εσυ. σορρυ αλλα τωρα τελευταια δεν πολυμπαινω φορουμ, ποσο χρονων ειναι κ ποσα χρονια τον εχεις;

βαλτου παιχνιδια, να τον ψεκαζεις ειτε του αρεσει ειτε οχι που και που, εγω τωρα το καλοκαιρι τον κανω μπανιο κανονικα με το λαστιχο κ το χειμωνα στη μπανιερα να μην κρυωσει κιολα. τι εννοεις ειναι λεπτουλης; δεν πρεπει να ειναι λεπτουλης ουτε τροφαντουλης... Τι τρωει; τον βγαζεις εξω καθολου;
 
τον εχω δει και γω αυτον στον πειραια.. Απιθανος ειναι.. Τον εχει για κραχτη στο hotel
 
περιπου 20 αλλα τον ειχαμε βρει, στο στομα μιας γατας! Δεν τον βγαζω εξω, ουτε ημερο τον λες! Εχω κανει προοδους βεβαια τελευταια... Του δινω φαγητο με το χερι και δεν με δαγκωνει οπως παλιοτερα!φοβαμαι βεβαια να παω πιο μεσα το χερι στο κλουβι!βλεπεις στο παρελθον τον παππου τον ειχε κανει καλοκαιρινο(εχω παιδικα... Τραυματα!)παρολο που αυτος τον φροντιζε.συγνωμη για τη καθηστερημενη απαντησα! Χθες εκανα εκκαθαριση στο γραφειο μου και εμπλεξα μες στα χαρτια!
 
Back
Top