Κατασκευή καθαριστή σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bkourou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bkourou

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
71
Πόλη
Γλυφάδα
Κατασκευή καθαριστή σπόρων

Μετα απο χρονια φυσηματος των σπορων για να καθαρισω τους σπορους που εμεναν στην ταιστρα απο τα τσοφλια και λογω της αυξησης του αριθμου των καναρινιων μου ειπα να προχωρισω στην κατασκευη ενος απλου καθαριστη σπορων. Αφου ειδα πολλα σχεδια σε ελληνικες και ξενες σελιδες κατεληξα στο παρακατω σχεδιο απλο και ευκολο:

4EOjZOil1_zps9edb8b0b.webp
lYxR0GNl1_zpsdea4341a.webp

Θα ακολουθησουν λεπτομερειες και ολοκληρωση της κατασκευης...
 
Βασίλη, να ντύσεις τα σόκορα. Μπορούν να γίνουν εστία μόλυνσης. Θα δείχνουν καλύτερα και αισθητικά.
 
Και ενα προχειρο σχεδιο με τις διαστασεις, οταν τα καταφερω απο θεμα ελευθερου χρονου θα σας κανω αναλυτικη παρουσιαση της κατασκευης...

zdNFDSal.webp

Η γωνια κλισης του κεντρικου ξυλου (διαστ. 22 εκ.) ειναι το πιο σημαντικο σημειο για την σωστη λειτουργεια του και εξαρταται απο την ενταση (δυναμη) του ανεμιστηρα.

Καλη επιτυχια! σε οσους επιχειρησουν να το κατασκευασουν για οποια απορια-διευκρινιση στη διαθεση σας.
 
Έχω μια απορία με τη φιλοσοφία του καθαρισμού σπόρων και δράττομαι της ευκαιρίας να την εκφράσω εδώ. Μήπως πρέπει να πετιέται το υπόλοιπο από την ταιστρα (για μικρή ποσότητα φαγητού φυσικά) με την έννοια ότι το πουλί επιλέγει τι τρώει και ίσως αυτό που μένει να είναι ανεπιθύμητο;

Συγχαρητήρια για την κατασκευή!
🙂
 
Και ενα βιντεο για να δειτε πως δουλευει!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ωραίο! τα φυσάει στο κατάλληλο σημείο ώστε τα ελαφριά πάνε αριστερά και τα βαριά πέφτουν δεξιά. με ανεμιστηράκι pc το έχεις συνδέσει;
 
και εγω εχω φτιαξει καθαριστες σπορων, οχι 1 αλλα 5 παρακαλω.υπαρχει ενα θεμα που μετα απο 2 χρονια που χρησιμοποιω καθαριστη, μου εθεσε ο γραμματεας του συλλογου μου...
αν ενα πουλακι ειναι αρρωστο τοτε υπαρχει πιθανοτητα να κολησει ολα τα αλλα πουλακια μεσω της τροφης.
 
Βασίλη, πολύ έξυπνη και ωραία κατασκευή! Αν έχεις μεράκι, τι κάνεις τελικά ε; :)
Παναγιώτη, ευχαριστώ για την πληροφορία! Δεν μου πήγε ποτέ από το μυαλό, η σκέψη ότι μπορούν να αρρωστήσουν και τα άλλα
πουλιά, αν κάποιο έτρωγε και άφησε ίσως κάποια υπολοίματα! Αυτό βέβαια, ισχύει εφόσον έχεις πολλά πουλιά και καθαρίζεις πολλές
ταϊστρες μαζί! Για εμάς τους αδαείς, δεν νομίζω να είναι θέμα! Πάντως, και το φύσημα στο...χέρι, καλό είναι! :D
 
Ωραία κατασκευή, εύκολη και λειτουργική.


Έχω μια απορία, η θέση του Fan ( Ανεμιστήρα) παίζει ρόλο ως προς το πάνω κάτω και συγκεκριμένα αν θα πρέπει να είναι το κέντρο του (άξονας τους ) ακριβώς απέναντι από το κενό των δυο κομματιών ξύλου των 16 και 22 εκατοστών.
Η θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω όπως στην κατασκευή που βλέπουμε στο βίντεο.
 
πολυ καλη πατεντα! Χρησιμη. εγω μετα απο πολλα τσοφλια που εμπαιναν στα ματια μου κατεληξα στο καλαμακι, κατευθειαν μεσα στο κλουβι και ξαναγεμιζω την ταιστρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Να και η δική μου εκδοχή καθαριστή.

Αφού έκανα μια πρόχειρη κατασκευή με ότι πρόχειρα ξύλα είχα βρει και βρήκα τα μήκη και τις κλίσης που έπρεπε να έχω.
Έκοψα τα σωστά ξύλα και συναρμολόγησα την κατασκευή μου. Έκανα λίγο μεγαλύτερα τα συρτάρια και έφτιαξα με το χωνί ένα είδους ρυθμιστεί ροής. Επίσης επέλεξα να βάλω τζάμι ώστε να έχω πρόσβαση προς τα μέσα, αλλά και για να έχει καλύτερο μάτι.


P1060827.jpg


P1060822.jpg


Θέλω να καλύψω την ανεμιστήρα με ξύλο και να φτιάξω ενα είδος φις για το καλώδιo με διακόπτη φυσικά για να μην υπάρχει μόνιμα πάνω η προέκταση μπαλαντέζα.
 
μπορει καποιος να μου πει ποσα WATT και τι διαστασεις πρεπει να ειναι το ανεμιστηρακι;
 
μπορει καποιος να μου πει ποσα WATT και τι διαστασεις πρεπει να ειναι το ανεμιστηρακι;
Ένας μεγάλος ανεμιστήρας για PC tower είναι μιά χαρά. Αν θέλεις να βάλεις απευθείας 220V, μπορείς να βρεις αντίστοιχο για τέτοια τάση, αλλά δεν θα στο συνιστούσα, ασχέτως αν κάνει την εγκατάσταση ποιο... φορητή! Την κάνει και ποιο επικίνδυνη! Θα βάλεις έναν μεγάλο, στα 12V. Θα τον βρεις σε κατ/τα ηλεκτρονικών ή PC (π.χ. Χατζηστηλής-Λευκωσία). Το όνομα το αναφέρω χωρίς κάποια σκοπιμότητα, απλά επειδή μόνο αυτόν ξέρω στη Λευκωσία... Θα βάλεις κι ένα μικρό τροφοδοτικό (πακ) στα 1-2 Αμπερ και θα είσαι μιά χαρά. Επίσης, ίσως βρεις και σε κατ/μα ηλεκτρολογικών (π.χ. κατασκευές πινάκων ρεύματος). Κι αυτοί έχουν μεγάλα ανεμιστηράκια, απλά είναι συνήθως στα 220V! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...
 
Ένας μεγάλος ανεμιστήρας για PC tower είναι μιά χαρά. Αν θέλεις να βάλεις απευθείας 220V, μπορείς να βρεις αντίστοιχο για τέτοια τάση, αλλά δεν θα στο συνιστούσα, ασχέτως αν κάνει την εγκατάσταση ποιο... φορητή! Την κάνει και ποιο επικίνδυνη! Θα βάλεις έναν μεγάλο, στα 12V. Θα τον βρεις σε κατ/τα ηλεκτρονικών ή PC (π.χ. Χατζηστηλής-Λευκωσία). Το όνομα το αναφέρω χωρίς κάποια σκοπιμότητα, απλά επειδή μόνο αυτόν ξέρω στη Λευκωσία... Θα βάλεις κι ένα μικρό τροφοδοτικό (πακ) στα 1-2 Αμπερ και θα είσαι μιά χαρά. Επίσης, ίσως βρεις και σε κατ/μα ηλεκτρολογικών (π.χ. κατασκευές πινάκων ρεύματος). Κι αυτοί έχουν μεγάλα ανεμιστηράκια, απλά είναι συνήθως στα 220V! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...

Για ποιο λογο να αποφυγουμε τον ανεμιστηρα στα 220v?
 
Back
Top