Κατασκευή κλούβας για τα παπαγαλάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
ο σκελετος εγινε απο κουφωτο σιδερο 20αρι δηλαδη 2 εκατοστα και σε διαστασεις 70cm μηκος, 50cm πλατος και υψος απο 50 cm στα πλαγια και στην κορυφη της σκεπης 70cm

η μπροστινη πλευρα


η πισω πλευρα

ακόμη μία.

η φωλια εγινε απο ξυλο mdf και εχει εσωτερικες διαστασεις 23 μηκος 17 πλατος και 17 υψος
 

Συνημμένα

  • dsc002552ik7.webp
    dsc002552ik7.webp
    6,1 KB · Προβολές: 414
  • 0121rv6.th.webp
    0121rv6.th.webp
    3,8 KB · Προβολές: 378
  • 0131dq1.webp
    0131dq1.webp
    11,7 KB · Προβολές: 437
  • κοντινή.webp
    κοντινή.webp
    17,3 KB · Προβολές: 289
  • φωλιά1.webp
    φωλιά1.webp
    5,6 KB · Προβολές: 175
  • φωλιά2.webp
    φωλιά2.webp
    7,9 KB · Προβολές: 197
  • fwlia4.webp
    fwlia4.webp
    7,9 KB · Προβολές: 183
  • fwlia5.webp
    fwlia5.webp
    8,5 KB · Προβολές: 188
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι λίγο βαρύ αλλά θα το στερεώσω στον τοίχο.
Οι μπογιές που χρησιμοποίησα ήταν νεροδιαλυτες ώστε να μην είναι τοξικές.
 
και στοιχησε
17 ευρω τα σιδερα
17 οι μπογιες (1 κιλο ασταρι, 1 κιλο μπογια και τα δυο νεροδιαλυτα)
21 ευρω το κουνελοσυρμα 3 μετρα με 80 ποντους υψος
5 ευρω οι μεντεσεδες τησ πορτες απο μπρουτσο να μην σκουριαζουν
14 ευρω τα ξυλακια για τα σταντ, κουνια ξυλινη, ταιστρα, μπανιερα και μια ξυλινη σκαλιτσα για παιχνιδια
και 5 ευρω διαφορα βιδες κτλ.
συνολο γυρω στα 70 ευρω!
 
μόλις πριν λίγο έβαλα τα παπαγαλάκια μου στο καινούργιο τους κλουβί...
αν και έφαγα πολλές δαγκωματιές … τους άρεσε μιας και κατευθείαν πετάγανε και κανανε παιχνιδάκια!
 

Συνημμένα

  • κλουβι1.webp
    κλουβι1.webp
    8,1 KB · Προβολές: 192
  • κλουβι2.webp
    κλουβι2.webp
    10,6 KB · Προβολές: 165
  • κλουβι3.webp
    κλουβι3.webp
    13 KB · Προβολές: 186
  • κλουβι4.webp
    κλουβι4.webp
    10,9 KB · Προβολές: 159
  • κλουβι5.webp
    κλουβι5.webp
    9,2 KB · Προβολές: 240
Είναι η πιό όμορφη χειροποίητη κλουβα για Budgie που έχω δεί! Συγχαρητήρια! Τα φιλαράκια σου θα είναι πολύ ευτυχισμένα εκεί! Θα σου πρότεινα σταδιακά να την γεμίσεις με χειροποίητα παιχνίδια ή ακόμα και κανένα φυσικό κλαδάκι. Μου άρεσε πολύ η σκάλα που τους έβαλες!
 
μπραβο για ολα! 🙂
παρουσιαση κατασκευη κ χρησιμες πληροφοριες :D
 
Μπορείς να βρεις εδω https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/

καταπληκτικές ιδέες από έτοιμα παιχνίδια, αλλά και παιχνίδια κατασκευασμένα με ευρηματικότητα, φαντασία και δημιουργική διάθεση από τα μέλη μας! Μιας και βλέπω οτι είναι ταλαντούχος άνθρωπος, σίγουρα θα ετοιμάσεις κατι υπέροχο!
 
ειναι πανεμορφη! Μπραβο σου!
απλα θα μπορουσες ο σκελετος να ειναι πιο ελαφρης...
θα τρελαθηκαν απο την χαρα τους τα μικρα σου...
 
ναι θα μπορουσε να ηταν λιγο πιο λεπτα τα σιδερα αλλα και παλι το βαρος που εχει ειναι λογο τον ξυλων που εχει για σκεπη και στα πλαγια με την φωλια. αλλα αυτα ειχα και δεν τα αγορασα. καποια στιγμη μπορει να τα αλλαξω με ψιλο κοντρα πλακε θαλασσης ωστε να ειναι και πιο ελαφρυ
 
Georgina Μπορείς να βρεις εδω Παιχνιδια για παπαγαλους

georgina πολυ καλο το αρχειο αυτο! Πηρα μια ιδεα και ειδη σκεφτομαι τι να τους φτιαξω... Δεν τους ειχα βαλει πριν τιποτα γιατι δεν ηξερα τι υλικα να χρησιμοποιησω ωστε να μην ειναι ακαταλληλα για τα παπαγαλακια μου!
 
αν και τωρα σκεφτομαι τι να τα κανω για το χειμωνα γιατι το κλουβι φτιαχτηκε για να ειναι εξω ολο τον χρονο. Βεβαια ο χειμωνας στα χανια δεν ειναι και πολυ βαρης οποτε ενταξει... σκεφτωμαι να φτιαξω κατι ωστε να τα προστατευη απο τον αερα και την βροχη.. και λεω να βαλω μπροστα στο κλουβι πλεξικλας ωστε και θα βλεπουν και αερα θα παιρνουν..
 
Back
Top