Κατασκευή κλούβας με χώμα σε ταράτσα

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα ιδέες για το πως να φτιάξω μια κλούβα στην ταράτσα μου αλλά ο πάτος να είναι χώμα... (αυτό είναι και το πιο δύσκολο...) Θα τη φτιάξω κάτω από μια στέγη που έχουμε στην ταράτσα για να είναι προστατευμένα απο τον ήλιο. Έχω σκεφτεί να κάνω πλαστικό παρτέρι μετά να βάλω μια στρώση φελιζόλ και μετά να ρίξω το χώμα. Τι λέτε; (πείτε μου κι άλλες ιδέες αν θέλετε). Επίσης θα φτιάξω και μια πόρτα για να μπαίνω μέσα αλλά θα φτιάξω και ένα μικρό δωμάτιο πριν την πόρτα για να μην μου φύγει κανένα πουλί... Λοιπόν; Ακούω ιδέες 🙂
 
Μπορείς αν θέλεις πρώτα να μας πεις πια η χρησιμότητα του χώματος.
Δηλαδή για πιο λόγο επιμένεις να βάλεις ως υπόστρωμα το χώμα...
Τι πουλιά θα βάλεις μέσα;
 
Εμ καναρίνια και μπορεί αν καταφέρω να βρω καρδερίνες επίσης θεωρώ πως επειδή το χώμα είναι φυσικό και θα μπορούσα να βάλω 2-3 μικρά φυτά και θα ένιωθαν πιο ωραία και η εικόνα θα ήταν ομορφότερη...
 
επίσης θεωρώ πως επειδή το χώμα είναι φυσικό και θα μπορούσα να βάλω 2-3 μικρά φυτά και θα ένιωθαν πιο ωραία και η εικόνα θα ήταν ομορφότερη...
Κατά τη γνώμη μου είναι το χειρότερο υπόστρωμα για πουλιά εκτροφής.
 
Κατά τη γνώμη μου είναι το χειρότερο υπόστρωμα για πουλιά εκτροφής.
Για πιο λόγω;
Ξέχνα το αυτό...
Οι κουτσουλιές απ' τα πουλιά καταστρέφουν όλα τα φυτά.
Τα φυτά θα είναι σε γωνίες όχι στη μέση για να τα κουτσουλάνε...
 
Στις μεγάλες κλούβες κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει κάτω από τη σχάρα είτε υλικό που να μπορεί να ανανεωθεί, είτε δυνατότητα καθαρισμού με νερό και όλα τα σχετικά.
 
Στις μεγάλες κλούβες κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει κάτω από τη σχάρα είτε υλικό που να μπορεί να ανανεωθεί, είτε δυνατότητα καθαρισμού με νερό και όλα τα σχετικά.
Ναι αλλά με το χώμα θα γίνεται φυσική ανανέωση των κουτσουλιών και θα το αλλάζω φυσικά δε θα είναι το ίδιο για πάντα(σχάρα μπορεί να μην βάλω). Επίσης αν χρησημοποιώ νερό θα προκαλέσω υγρασία στο απο κάτω σπίτι...
 
Το όλο θέμα με το χώμα φίλε Γιάννη δεν νομίζω πως θα λειτουργήσει...
Τα φυτά θα είναι σε γωνίες όχι στη μέση για να τα κουτσουλάνε...
Και δηλαδή τα υπερκινητικά καναρίνια δεν θα κουτσουλήσουν ΠΑΝΤΟΥ;
 
Το όλο θέμα με το χώμα φίλε Γιάννη δεν νομίζω πως θα λειτουργήσει...
Θα δείξει
Και δηλαδή τα υπερκινητικά καναρίνια δεν θα κουτσουλήσουν ΠΑΝΤΟΥ;
Άμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν φυτά στον πλανήτη...
 
Θεωρω πως προτιμοτερο θα ηταν να βαλεις ζαρτινιερες... Θα γλυτωσεις απο πολλα και θα μπορεις να φυτεψεις καποια φυτα απ τα οποια θα τσιμπολογανε τα καναρινια... Μια ιδεα απλα...
 
Θεωρω πως προτιμοτερο θα ηταν να βαλεις ζαρτινιερες... Θα γλυτωσεις απο πολλα και θα μπορεις να φυτεψεις καποια φυτα απ τα οποια θα τσιμπολογανε τα καναρινια... Μια ιδεα απλα...
Ναι απλά μετά για να καθαρίσω το τσιμέντο θέλει νερό και θα προκαλέσω υγρασία στο κάτω σπίτι...
 
Ναι απλά μετά για να καθαρίσω το τσιμέντο θέλει νερό και θα προκαλέσω υγρασία στο κάτω σπίτι...
Στρωσε ενα πλαστικο ψευτικο πατωμα η αν σε περνει λαμινειτ... Και δεν χρειαζονται πολλα νερα... Μια σφουγγαριστρα και μια σκληρη σκουπα...
 
επισης υπαρχουν βερνικια για τσιμεντο που τα αδιαβροχοποιουν...η αν θες βαψτο με ενα τσιμεντοχρωμα...
Σε περίπτωση που δε μπορέσω να κάνω το χώμα θα εφαρμόσω τη δικια σου ιδέα 😉
 
Γιάννη δεν θα σου πω αν κάνει το χώμα σε εκτροφή καναρινιών,υπάρχουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα.
Θα σου πω για το χώμα με φυτά πάνω σε ταράτσα.
Δεν μπορείς να προστατεύσεις μόνος σου την ταράτσα από υγρασία που είναι το κυριότερο, με πλαστικά,τσιμεντοχρώματα ή ότι άλλο.
Πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό http://www.topiodomi.gr/roofgarden.php
Αν μπορείς να αντέξεις το κόστος,έχει καλώς, αλλιώς άστο τσιμέντο και βάλε σχάρες για να μην έρχονται τα πουλιά σε επαφή με της ακαθαρσίες τους.
 
Γιάννη δεν θα σου πω αν κάνει το χώμα σε εκτροφή καναρινιών,υπάρχουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα.
Θα σου πω για το χώμα με φυτά πάνω σε ταράτσα.
Δεν μπορείς να προστατεύσεις μόνος σου την ταράτσα από υγρασία που είναι το κυριότερο, με πλαστικά,τσιμεντοχρώματα ή ότι άλλο.
Πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό http://www.topiodomi.gr/roofgarden.php
Αν μπορείς να αντέξεις το κόστος,έχει καλώς, αλλιώς άστο τσιμέντο και βάλε σχάρες για να μην έρχονται τα πουλιά σε επαφή με της ακαθαρσίες τους.
Δε θα ρίχνω και κάνα 50 λίτρα νερό θα δω πως θα πάει και αναλόγως... Θα φτιαξω έναν πάτο από πλαστικό θα βάλω φελιζολ νάιλον και μετά από πάνω το χώμα προς το παρόν αυτό έχω.. Άμα κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα... (Και έχω μια απορία για όλους: για ποιο λόγω να μην κάνει το χώμα; Στη φύση σε τι παταβε σε τσιμέντα; )
 
Back
Top