Φροντίδα Κατασκευή κλούβας 150 X 55 X 40 εκ. πλάτος για τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπερα! Όπως είχα γράψει σε ένα άλλο θέμα, αποφάσισα να φτιάξω 2 κλουβες μεγάλες για να βάλω στη μια τα θηλυκά και στην άλλη τα αρσενικά μου πανω κατω ,να είναι σταθερά σε ένα σημείο, με ένα μικρό υπόστεγο από πανω. Απ'οτι μέτρησα θα φτιάξω 2 , γιατί νομίζω θα είναι πιο ευχρήστες από μια χωρισμένη στη μέση, σε μέγεθος 1.5μηκος * 55 υψος *40 πλατος.
Τη βοήθεια σας τη χρειάζομαι στο εξής.
Θα δώσω να μου τη φτιάξουν δεν τα καταφέρνω εγώ, αλλά θέλω να μου πειτε τι συρμα να μου βάλουν για να προστατευονται κιόλας από ποντικια αν κατεβουν η από κάποιο πουλι στη χειρότερη, και από τι υλικό, γιατί κάτι κλουβιά ακριβα που είχα παρει ινοξ, έχουν φθαρει μέσα στον ένα χρονο,
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά δε μπορω να βρω στην αναζήτηση!
Οποιαδήποτε πληροφορια ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστω πολυ!
[automerge]1645095879[/automerge]
Σ αυτό το χώρο θα τα βάλω, πισω απο τις Φυλλωσιες!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220217_130406.webp
    IMG_20220217_130406.webp
    196,1 KB · Προβολές: 149
@Nikolina θα σου προτείνω κολόνες και ράφια τDexion για ευκολία και κουνελόσυρμα...

Αααα, και το υπόστεγο όχι πολύ μικρό, η βροχή, το χιόνι, ο αέρας δεν πέφτουν πάντα κάθετα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Nikolina

20190721_183509.webp

Εγώ το έχω κάνει "θήκη" για κλούβες, εσύ θα το κάνεις κλούβα το ίδιο...

Με διπλά κάτω ράφια, το ένα ανάποδα, θα λειτουργεί σαν αφαιρούμενος πάτος...

Πάνω στο συρτάρι προσαρμόζεις κουνελόσυρμα και έχεις αφαιρούμενη σχάρα...

Διαστάσεις σχεδόν ότι θέλεις...
 
@TZANNSPY ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια, τσάμπα σας πρηζω όμως τόσο καιρό, δε βρίσκω κανέναν εδώ στο νησί να φτιαχνει αυτό που θέλω και όσοι ζήτησα μου είπαν "είναι ευκολο, φτιάξτο μόνη σου",
Όποτε παρηγγειλα δυο 90αρες ζευγαρωστρες, θα βγάλω τα χωρίσματα και θα τα βάλω εκεί.
Εν τω μεταξυ θα ψάξω μήπως κάποιος μου κάνει και την κατασκευή που θέλω!
(Να προσθεσω ότι τυχαία είδα ότι εσείς είχατε φτιάξει εκείνη την προστασια με το μίνι θερμοκήπιο και το χα αγοράσει και εγώ να το φτιάξω τότε, για να βάλω 2 ζευγαρωστρες, αλλά τελικά βγήκαν πολλααααα παραπανω! Είχατε κάνει υπέροχη κατασκευή!)
 
@TZANNSPY Κεφαλονιά είμαι . Ρώτησα σε μαγαζί που πουλαει σίδερα και τετοια, κάποιους που έχουν κλουβες, αλλα όλοι μου είπαν, είναι ευκολο κάντο μόνη σου!
Όποτε το πιο ευκολο ειναι να πατησω "μεταφορά στο καλάθι" Και να τελειώνει η ιστορία!
 
Καλησπέρα !ερώτηση! Τα αρσενικά μαζί σε ένα κλουβί έχετε σκοπό να τα βάλετε; Αν ναι δεν νομίζω να "δουλέψει"! Τα αρσενικά Σε ένα κλουβί θα τσακώνονται! Γνώμη μου είναι ένα ντεξιον(μπορείτε να το παραγγείλετε και να σας έρθει σε κομμάτια η συναρμολόγηση δεν είναι κάτι τραγικό!) αυτό που έχει φωτό ο tzannspy και τοποθέτηση των κλουβίων , εννοείται να βάλετε την προστασία οπως η φωτό!. Μια άλλη λύση(ποιο ακριβή βέβαια!) αφού από ότι βλέπω έχετε χώρο είναι μία κατασκευή(1χ1,5χ2) από κάποιον μάστορα με σιδερά με σκέπη από πάνελ στο πλάι πάνελ μέχρι την μέση και από εκεί και πάνω σίτα εξωτερικά και κουνελοσυρμα εσωτερικά με μια απόσταση 3-4 πόντων μεταξύ τους και μέσα εκεί να έχετε τα θηλυκά ελεύθερα και τα αρσενικά σε κλουβιά ! την φωτό την βρηκα στο ίντερνετ (δεν είναι ότι καλύτερο 😁)απλά να πάρετε μια ιδέα τι εννοώ!
 

Συνημμένα

  • 1645288336621.webp
    1645288336621.webp
    8,2 KB · Προβολές: 28
@Scoros καλησπερα σας! Ουσιαστικά αυτό θέλω να γλιτώσω, την καθαριότητα σε τόσα πολλα κλουβιά, γι αυτό θέλω να φτιάξω μεγάλα,
Απ ότι διάβασα, δεν κελαηδάνε τόσο πολυ τα αρσενικά όταν είναι μαζί, δεν περιμενα οτι θα τσακώνονται,
Ευχαριστώ πολυ για την ιδέα που μου δώσατε, παρηγγειλα ήδη δυο 90αρες, θα δω πως παει η συμβίωση και θα συνεχίσω να ψάχνω κάποιον μάστορα να μου φτιάξει ένα σταθερό ακριβώς όπως το θέλω,!
 
Παρελαβααααα!
Έτοιμα τα θηλυκά μου! Θα φτιάξω και τα αρσενικά μετά!
Τις πατηθρες θα αλλάξω να παρω πιο μεγάλες και άλλο στυλ να ναι καλά για τα ποδαρακια τους και φυλλωσια να βάλω στο πλάι!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220222_142621.webp
    IMG_20220222_142621.webp
    87,8 KB · Προβολές: 33
@Nikolina Με γεια...!

Μια ιδέα για τις αυγοθήκες για να μην βάζεις χέρι μέσα στο κλουβί:

Screenshot_20220222-143325_Gallery.webp

Με 4 τέτοιες πατήθρες ανά 90άρα είσαι κομπλέ:

Screenshot_20220222-143709_Chrome.webp

Επίσης να βάλεις τόσες ταίστρες όσα τα πουλιά ή/και παραπάνω.

Ποτήστρες ή δύο 100άρες στα άκρα ψηλά η 4 70άρες στις αντίστοιχες πατήθρες.

Τα σουπιοκόκκαλα στην μέση της πλάτης για να κερδίσεις ζωτικό χώρο:

Screenshot_20220222-144246_Gallery.webp

Εύχομαι πάντοτε γεμάτες...!
 
Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια! Θα βάλω και τις άλλες ταιστρες σε λίγο, εχω ακόμα τα αρσενικά στα αλλά κλουβιά. Να κάνουμε τρυπες να τα κρεμασουμε και θα τα αποτελειώσω!
Και σκέφτομαι να τα ξαναβαλω για αναπαραγωγή, εχω χώρο τώρα!
 
Να κάνουμε τρυπες να τα κρεμασουμε και θα τα αποτελειώσω!

Το νου σου γιατί είναι και λίγο βαριές οι 90άρες, τίποτα λιγότερο από:

60025.webp
 
@TZANNSPY τέτοια πηραμε , αλλά θέλω να τα βάλω σε γυψοσανιδα τελικά. Το σηκώνει λετε; απ ότι διάβασα το σηκώνει το βάρος αλλά θέλει ειδικά ουπατ τελικά,ειδικά για γυψοσανιδα
 
Έτοιμοι είμαστε!
Μας σήκωσε! Ήσυχα είναι για την ώρα! Περιμένω να δω αν θα λαλησουν τα αρσενικά, ο ένας λάλησε λίγο και τα αλλά 2 φιλιοντουσαν! Και είναι σίγουρα αρσενικά γιατί ο ένας είναι ο πατέρας και ο άλλος λαλαει όλη μέρα!
Βιλαρες ολόκληρες έχουν τα παιδακια μου!

Και άλλη μια ερώτηση! Μέσα σε μια 90αρα , μέχρι ποσα μπορουν να μπουν;
(Είναι να μην ξεκινήσεις!)
 

Συνημμένα

  • IMG_20220222_164907.webp
    IMG_20220222_164907.webp
    66,9 KB · Προβολές: 30
Μπράβο άντε και σε επόμενες κλούβες και πάντα γεμάτες!να πω και εγώ την άποψη μου.Αφού έχετε 3 αρσενικά γιατί δεν βάζετε τα 3τυφλά χωρίσματα στην 90αρα !και θα κελαιδανε όπως πρέπει και δεν θα υπάρχει κίνδυνος να "σκοτωθούν"μεταξύ τους! Ο χώρος πιστεύω είναι ικανοποιητικός και το καθάρισμα είτε έτσι είτε αλλιώς το ίδιο είναι!
 
Back
Top