Φροντίδα Κατασκευή πρωτότυπης κλούβας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω πάθει κάτι το οποίο δεν ξέρω αν υπαρχει και κάποιος άλλος εδώ που να το έχει πάθει.. Σκέφτομαι προτότυπα κλουβία..
δηλαδη μπορέι να δώ μια ραφιέρα με τρεις ορόφους και να λεώ:
-μια σίτα απο μπροστα και έγινε κατευθείαν τιόροφη κλουβα.. Σκεφτήκατε ποτέ να κάνετε μια τέτοια κατασκευή; Και αν κάποιος έχει κάνει ας ανέβασει καμια φωτό να δούμε. Για την ακρίβεια να κλέψουμε ιδέες..:D!Η αφορμή για το θέμα ήταν μια ραφιέρα baboo που βρήκα παλιά και σκεφτομαι να την κάνω εξωτικό κλουβι... Μη ξεχνάμε οτι τα πιγκουινάκια μου είνια εξωτικα και μάλιστα απο τη χαβάη παρακαλώ...😛
Υ. Γ:΅Χτες πέτακσα μια 19' οθόνη crt Η/Υ παλία.. Και δε σας κρίβω οτι είχα σκεφτει να βγάλω το γυαλλι και να την κάνω κλούβι... ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΡΕ;😛
 
Λοιπον η διαγνωση λεει πως τα πιγκουινακια σου μετεδωσαν την τρελα των... Παγων(χε)
Ενας φιλος μου εκανε ενα ολοκληρο χωρο κλουβι.
Το σπιτι εχε εναν μεγαλο εννιαιο χωρο και ενα πιο μικρο που χωριζοταν απο τσιμεντενια οριζοντια κολονα (στο ταβανι). Μια μερα του την εδωσε εβαλε απο μπροστα σιτα(συρμα) και αμολυσε ολα τα πουλια. Οταν μπορω θα ανεβασω φωτο.
 
Ωραιος ο φιλος σου Χρηστο! Ειναι πολυ ομορφο να εχουν χωρο τα μωρα μας να φτερουγιζουν... Εγω δεν τα αφηνω ουτε μεσα στο δωματιο γιατι πανε και κουτουλανε στο τζαμι και στην πορτα και φοβαμαι μην εχω ασχημες συνεπειες... Παντως Αλεξανδρε το να φτιαξω καποια στιγμη (οχι εγω απαραιτητα! ) μια μεγαλη κλουβα και να βαλω τα παραδεισια ή τα καναρια το σκεφτομαι σοβαρα... Οποτε μην ανησυχεις! Ολοι ψαχνουμε τροπους... 😀
 
Βρήκα μια ραφιέρα στα πράκτικερ που κάνει 17 ευρώ σιδερένια! Αν βγάλεις τα ράφια και βάλεις γύρω γύρω σύρμα έχεις μια μεγάλη κλουβα...Βάζεις και πολλές πατηθρες μέσα και εκανες ένα τέλειο περιβάλλον! Τρίτη πρωί θα πάρω τη ραφιέρα και το συρμα... Τα υπόλοιπα απο φωτο... ΤΙ ΛΕΤΕ?
 
ΡΑΦΙΑ ΝΤΕΞΙΟΝ

ΕΓΩ βρηκα ραφια απο ντεξιον που γινονται ευκολα κλουβες
8 κλουβες του μισου μετρου
καλες δεν ειναι;
 

Συνημμένα

  • HPIM0990.webp
    HPIM0990.webp
    41,6 KB · Προβολές: 1.667
Χμμμ... Μάλλον δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτές τις "τρελλές" ιδέες για κλούβες. Λάβε όμως υπόψη ότι ξύλινες ραφιέρες όταν μετατραπούν σε κλούβα καθίστανται οι ιδανικές φωλιές για διάφορα παράσιτα που μπορούν να βλάψουν ανεπανόρθωτα τα πουλιά! Νομίζω ότι η λύση του dexion είναι πολύ καλύτερη!
 
δεν εισαι ο μονος που οτι δει το βλεπει για κλουβα η γενικα κατι σαν κλουβι, εχω φτιαξει η τουλαχιστων προσπαθησα να φτιαξω πολλα πειραματικα κλουβια, καποια ηταν καλα, καποια αλλα ομως οπως αυτα με το ντεξιον αν δεν εχεις χωρο να το μετακινης ωστε να τα καθαριζεις ειναι πολυ μεγαλος μπελας γιατι εχουν μεγαλο βαρος, εγω προσωπικα μετα την τελευταια κατασκευη που ειχα κανει το φλεβαρη αλλαξα γνωμη και λεω να μην ξαναδοκιμασω αν δεν εχω πραγματικα χωρο και να αγοραζω ενα κλουβι που εχει και θεση για πατηθρες για ταιστρες για ποτιστρες εχει και το δικο του τα πλαστικο ταψακι για καθαριοτητα χωρις πατεντες, μετα ειναι το κοστος, προσωπικα αυτα που θελω εγω τα εχω παρει με 20 ευρω, 60 μηκοςχ40υψοςχ50βαθος. Αρκετα καλα και πολυ πρακτικα.
 
Πως σας φαίνεται η ιδέα αυτή

Περισσότερες Φώτο έχω στο άλμπουμ μου αν σας ενδιαφέρει
 

Συνημμένα

  • 03.webp
    03.webp
    31,6 KB · Προβολές: 668
Back
Top