Γενικά Κατα την πτεροροια, χανουν και τα φτερα της ουρας τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω διαβασει σχετικα αρθρα, αλλα δεν ειδα να γινεται αναφορα καπου για τα φτερα της ουρας.. Πεφτουν και επανακτωνται και αυτα;
 
και πεφτουν παντα κατα τη διαρκεια της πτεροροιας;
 
Όχι απαραίτητα και όχι όλα. Μπορεί να συμβεί και αυτό. Ακόμα και αν πέσουν κάποια φτερά σε άλλη περίοδο από ατύχημα κτλ μετά την πτερόροια ξαναβγαίνουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ευτυχως γιατι ο δικος μου πιαστηκε καπου και του βγηκαν τα 2 μεγαλα φτερα της ουρας και τωρα ειναι σαν μαδημενο κοτοπουλο 😛
 
Θα περάσει κάποια στιγμή το καλοκαίρι την πρώτη του πτερόροια και θα τα αποκτήσει και πάλι :)
 
Στην πτερόρροια αλλάζει σταδιακά όλο το πτέρωμα του πουλιού. Σε μια φυσιολογική πτερόρροια βέβαια, αλλάζει με τέτοιο ρυθμό και τρόπο που δεν αφήνει κάποιο σημείο του σώματος εντελώς ακάλυπτο και δεν στερεί από τα πουλιά τη δυνατότητα να πετάνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
εγω παιδια παρατηρησα την ουρα του νταμνιαν να ειναι καπως "φαγωμενη"... Δλδ οι τριχιτσες πανω στα φτερα να εχουν καποια κενα κυριως στην αρχη της ουρας... αυτο τι ειναι;
 
Χτυπάει η ουρά στα κάγκελα. Άλλαξε θέση στις πατήθρες να έχει χώρο η ουρά να στέκει χωρίς να ακουμπάει.
 
οι πατηθρες ειναι βαλμενες καλα... μαλλον τα παιχνιδια το δημιουργουν το θεμα...
 
Ίσως, πάντως αυτή η εμφάνιση είναι αποτέλεσμα χτυπήματος της ουράς σε εμπόδιο.
 
Back
Top