Ασθένειες Καφέ κουτσουλιές στο αρσενικό μου μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
Τι είδους κουτσουλιές είναι αυτές ? πριν 1 βδομάδα έδωσα ΒΑΥCOX για την κοκκιδίωση όπως μου συστησε η πτηνιατρος και τώρα βλέπω αυτά (τα επισυνάπτω) είναι φυσιολογικά ?κουτσουλιες.webpκουτσουλιες1.webp
 
@Tony Forpus οχι ήταν σε χρωμα χαλκου πριν στο θυληκό μόνο , Τα εχω ζευγαρι και τώρα είδα στο αρσενικό αυτά τα δειγματα
 
ναι μαζί είναι και τους βαζω πελλετ μαζι με σπορια για μπατζι, πολυβιταμίνες, και αυγό.
Τους εχω πλήρη καθαριότητα, κάθε μέρα καθαρίζω και το νερό 2 φορές τη μερα . τι μπορεί να είναι αυτό ?
Η μεταφορά τους δεν είναι εύκολη κάθε φορά σε γιατρό και στρεσσάρονται , επίσης αρκετά έξοδα σε κτηνιάτρους
 
τι μπορεί να είναι αυτό ?
Χρώμα από τα πέλετς ή αίμα από το έντερο.

Σταμάτησε τα πέλετς 1-2 μέρες για να δεις αν θα αλλάξει κάτι.

Δυστυχώς χωρίς εξετάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει.
 
Χρώμα από τα πέλετς
Από προσωπική εμπειρία και γενικά από παπαγάλους που τρέφονται με πελετς και έχω δει, το χρώμα είναι γενικά πιο ανοιχτό σαν ώχρα, κάπως έτσι:
1628781223978.png
(δεν φαίνεται καλά εδώ😔)
Βέβαια, αν είναι χρωματιστά πέλετ, είναι πιο σκουρόχρωμες οι κουτσουλιές.


Έφαγε μήπως κάτι κόκκινο;
 
@Mirto ναι τα πελλετ ειναι πολυχρωμα , ανυσήχησα ... παρολα αυτα μια χαρά είναι ,αν κι εξακολουθει να κανει τέτοιες κουτσουλίτσες
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Δεν τα σταματησα προς το παρόν , παρακολουθώ την ενέργειά τους ... τρωνε , πίνουν κανονικότατα και με όρεξη (το ζευγαράκι)
 
@RONH Καλημέρα. Ο μονος τρόπος για να αποκλείσεις την πιθανότητα να είναι άρρωστα είναι να σταματήσεις τα πέλετ για δυο μέρες. Οι κουτσουλιές θα είναι φυσιολογικές και θα είσαι σίγουρη πως έφταιγαν τα πέλετ. Εντελώς φιλικά με το να τα παρατηρείς απλά ενώ έχουν τέτοιες κουτσουλιές δεν πιστευω πως θα είσαι σίγουρη.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
@RONH
Σε προηγούμενη ανάρτηση σου έγραψες ότι δίνεις τα Nutri Bird B14 και ο @Tony Forpus σου είπε ότι τα χρησιμοποιούσε για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν χρωματίζουν τα περιττώματα τους.
Οπότε λογικά αυτό που βλέπεις κόκκινο είναι αίμα από το έντερο όπως είπε και ο @Stavros .
 
@Vada Προσωπικά το είδα να συμβαινει αφότου έβαλα τα πελλετς στη διατροφή τους, τα βλέπω ζωηρά , ευχαριστημένα, ελέγχω
την αμάρα τους και δεν βλέπω κατι ανησυχητικό προς το παρόν. Σήμερα τους έβγαλα τα πελλετς για να δω στην πορεία αν ευθυνεται
αυτό για το χρώμα της κουτσουλιάς.
 
@Tony Forpus δεν το ξερω αυτό, αλλά μου φαινεται περίεργο πως γίνετα στα pet shop ενώ δεν τα καθαρίζουν τόσο συχνά μα ούτε και οι τροφές που τους βάζουν είναι οι καλύτερες κι όμως είναι υγιέστατα και ζωηρά .
 
δεν το ξερω αυτό, αλλά μου φαινεται περίεργο πως γίνετα στα pet shop ενώ δεν τα καθαρίζουν τόσο συχνά μα ούτε και οι τροφές που τους βάζουν είναι οι καλύτερες κι όμως είναι υγιέστατα και ζωηρά .
Αυτό που δεν ξέρεις στην πραγματικότητα είναι ότι συνήθως στα pet shop τα πουλάκια είναι ζωηρά για μία εβδομάδα το πολύ. Μετά αντικαθίστανται με άλλα ζωηρά πουλάκια, είτε γιατί τα προηγούμενα ζωντανά τα πήραν κάποιοί πελάτες, είτε γιατί απομακρύνθηκαν τα νεκρά νωρίς το πρωί πριν ανοίξει το κατάστημα. 🙂
 
@Stavros φυσικά και δεν το γνωρίζω αυτό , αλλά στο συγκεκριμένο που είναι στη γειτονιά μου βλέπω διαρκώς τα ίδια πουλάκια για πολύ καιρό, άντε να λειπουν κανά δυό κι αυτό από πωλήσεις
 
Back
Top