Γενικά Το αρσενικό μου μπάτζι σκότωσε τη θηλυκή

Αυτή την φωτογραφία την τράβηξα σήμερα έξω από ένα pet.

Ένα κοράκι έτρωγε της κροκέτες του Σκύλου.

Το ράμφος του είναι μακρύ και λεπτό νομίζω περνά το κάγκελο του κλουβιού με λίγη προσπάθεια.IMG_20190917_152351~2.webp
 
Καλημέρα παιδιά..σήμερα ήταν μια πολύ άσχημη μερα για εμενα καθώς αντίκρισα κατι πολυ άσχημο... Βγηκα στο μπαλκόνι μου και τι να δω... Το αρσενικό μου μπατζι σκότωσε την θυληκη
Βγήκες το πρωί στο μπαλκόνι είπες Μαρίνα και αντικρισες αυτή την κατάσταση. Την προηγουμενη μέρα πότε τα είδες ζωντανά; Εμένα με παραπέμπει σε επίθεση από σφήκες. Προφανώς πέθανε το. Πουλι και του επιτέθηκαν αρχίζοντας πάντα από το κεφάλι και τα μάτια. Σύνηθες φαινόμενο σε νεκρά πουλιά ξεχασμένα σε κλουβιά για αρκετή ώρα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μοιάζει με αυτήν την κατάσταση;
 
] Μοιάζει με αυτήν την κατάσταση;

Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό; Πέρασαντα ποντίκια ανάμεσα απο τα κάγκελα του κλουβιού, έφαγαν το μισό πουλί και ξαναβγήκαν; 🤨
 
τα παντα ειναι πιθανα
Ναι, πράγματι, αλλά κάποια είναι λιγότερα πιθανά από άλλα. Τα ποντίκια όντως είναι αρκετά ελαστικά στο σώμα και περνούν από σημεία που ίσως δεν θα μπορούσαμε ούτε να φανταστούμε. Αλλά αυτό για κάθε ποντίκι εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος του κρανίου, και το διάκενο μεταξύ των κάγκελων του κλουβιού για τα παπαγαλάκια μπάντζι είναι συνήθως μικρό.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να μην υπάρχουν ίχνη αίματος ούτε πάνω στο αρσενικό ούτε σε κάποια σημεία στο κλουβί πιθανολογώ ότι το πουλάκι ήταν ήδη νεκρό, πιθανώς από κάποια παθολογικά αίτια, και ύστερα έγινε ότι έγινε. Έχω αντιμετωπίσει ακριβώς αντίστοιχο περιστατικό στα πάρροτλετ μου (εσωτερική εκτροφή οπότε αποκλείω την επίθεση αρπακτικού). Μάλιστα ο κ. Ακρίβος στο Περιστέρι, όταν πήγα το πουλάκι για νεκροψία ψιλοφρίκαρε με το θέαμα και μου επιβεβαίωσε ότι έφυγε από παθολογικά αίτια (υπάρχει η κριτική στο αντίστοιχο θέμα με τους κτηνίατρους). Το θέμα είναι ότι τα πάρροτλετ έχουν τη φήμη ότι κανιβαλίζουνε σε συνθήκες αιχμαλωσίας σε αντίθεση με τα budgie που σε γενικές γραμμές δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επειδή όμως μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς με διαφορετικές προσωπικότητες δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα. Είναι ίσως μια αποκλίνουσα συμπεριφορά. Οπότε, προσωπικά, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ευθύνεται το αρσενικό για την κατάσταση που βρέθηκε το θηλυκό, χωρίς να είμαι βέβαιος για το αν ευθύνεται και για τον θάνατο του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οπότε, προσωπικά, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ευθύνεται το θηλυκό για την κατάσταση που βρέθηκε το αρσενικό, χωρίς να είμαι βέβαιος για το αν ευθύνεται και για τον θάνατο του.
Γιάννη, το αρσενικό ζει ενώ το θηλυκό βρέθηκε νεκρό, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Έχεις δίκιο Γιάννη. Από κεκτημένη ταχύτητα και από το γεγονός ότι στο δικό μου αντίστοιχο περιστατικό το θηλυκό ήταν η αιτία του κανιβαλισμού με θύμα (το ήδη νεκρό) αρσενικό έχω βάλει σε λάθος σειρά τα φύλα. Οπότε όπου υπάρχει αρσενικό σημαίνει θηλυκό και το αντίστροφο... 😊.
 
Έχεις δίκιο Γιάννη. Από κεκτημένη ταχύτητα και από το γεγονός ότι στο δικό μου αντίστοιχο περιστατικό το θηλυκό ήταν η αιτία του κανιβαλισμού με θύμα (το ήδη νεκρό) αρσενικό έχω βάλει σε λάθος σειρά τα φύλα. Οπότε όπου υπάρχει αρσενικό σημαίνει θηλυκό και το αντίστροφο... 😊.
Γιάννη, το σημείωσα διότι όλοι γενικά έχουμε την αίσθηση ότι τουλάχιστον στα μπάντζι τα θηλυκά είναι τα πιθανώς πιο βίαια πουλιά, κάτι που βέβαια μπορεί και να μην συμβαίνει στα πάροτλετ.
 
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα εμείς έχουμε ενδιαφέρει περισσότερο από των άμεσα εμπλεκόμενω.
Προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα από πληροφορίες που έχουμε χωρίς να ξέρουμε πραγματικά τι συμβαίνει με ηθικό δίδαγμα να ξέρουμε για να μην συμβεί και σε εμάς.
Από εμένα κλίνω εδώ το θέμα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άμα δεν υπάρχει ζήτημα.
 
Δεν έχουμε βάσιμες αποδείξεις ότι το αρσενικό σκότωσε το θηλυκό. Εγώ μίλησα για αποκλίνουσα συμπεριφορά για την περίπτωση του κανιβαλισμού. Πάντως το ότι δεν είναι συνηθισμένο να σκοτώνει το αρσενικό μπάτζι το θηλυκό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί.

κάτι που βέβαια μπορεί και να μην συμβαίνει στα πάροτλετ
Τα πάρροτλετ είναι πρωτοπόροι στην ισότητα των φύλων. Αν δεν τα βρει το ζευγάρι μια χαρά αλληλοφαγώνονται.
[automerge]1569168866[/automerge]
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα εμείς έχουμε ενδιαφέρει περισσότερο από των άμεσα εμπλεκόμενω.
Προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα από πληροφορίες που έχουμε χωρίς να ξέρουμε πραγματικά τι συμβαίνει με ηθικό δίδαγμα να ξέρουμε για να μην συμβεί και σε εμάς.
Από εμένα κλίνω εδώ το θέμα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άμα δεν υπάρχει ζήτημα.
Συζήτηση κάνουμε φίλε μου γύρω από ένα περιστατικό που μπορεί να συμβεί είτε σε έναν εκτροφέα με 20 ζευγάρια μικρών παπαγάλων (στην συγκεκριμένη περίπτωση μπάτζι) είτε σε κάποιον που φροντίζει 1 ζευγαράκι. Παραθέτουμε τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας με σκοπό τη βοήθεια του κάθε ενδιαφερόμενου αλλά και την δημιουργία μιας βάσης πληροφοριών για χρήση από άλλους αναγνώστες. Αυτός είναι και ο σκοπός του forum κατά την ταπεινή μου γνώμη. Τώρα το πόσο ενδιαφέρεται κάποιος που ανεβάζει ένα θέμα, όπως και το πόσο συμμετέχει και βοηθάει κάποιος που γνωρίζει είναι θέμα του καθενός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top