Φροντίδα Καύσωνας κι ανησυχώ για τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ πάρα πολύ για τις υψηλές θερμοκρασίες των επόμενων ημερών. Ήδη αλλάζω τα νερά των πουλιών δύο φορές την ημέρα με παγάκια μέσα. Παρόλα αυτά φοβάμαι μήπως δεν αντέξουν τα 44αρια που έρχονται.☹
 
Δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ πάρα πολύ για τις υψηλές θερμοκρασίες των επόμενων ημερών. Ήδη αλλάζω τα νερά των πουλιών δύο φορές την ημέρα με παγάκια μέσα. Παρόλα αυτά φοβάμαι μήπως δεν αντέξουν τα 44αρια που έρχονται.☹

κι εγω οταν ειμαι σπιτι το αλλαζω δυο και τρεις φορες αυτες τις μερες...
και μπανιο καθε μερα... Και παρ οτι γραφουνε εδω οι φίλοι οτι πρεπει
το πρωι, εγω τους δινω και μεσημερι με την μεγαλη ζεστη...

το θεμα ειναι τι γινεται οταν δεν μπορουμε λογω δουλειας☹...
 
Αν τα πουλάκια είναι έξω καλό είναι να τα μεταφέρεις μέσα στο σπίτι σε ένα δροσερό μέρος και εφόσον υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησε ανεμιστήρα ή και κλιματιστικό. Σε εξωτερικούς χώρους σίγουρα δεν αντέχεται η θερμοκρασία...
 
Έχει παρατηρήσει κανείς μείωση της όρεξης λόγω ζέστης σε ενήλικα πτηνά που δεν μπήκαν σε αναπαραγωγή ή γενικά, μείωση;
εφόσον υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησε ανεμιστήρα ή και κλιματιστικό.
Φυσικά όχι σε απευθείας έκθεση των πουλιών.
 
Έχει παρατηρήσει κανείς μείωση της όρεξης λόγω ζέστης σε ενήλικα πτηνά που δεν μπήκαν σε αναπαραγωγή ή γενικά, μείωση;

δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο,ή ισως ειναι μικρη η διαφορα και δεν το καταλαβαινω...
 
Έχει παρατηρήσει κανείς μείωση της όρεξης λόγω ζέστης σε ενήλικα πτηνά που δεν μπήκαν σε αναπαραγωγή ή γενικά, μείωση;

Εγώ σε όλα μου τα αρσενικά που είναι μόνα τους σε κλουβί. Μετά βίας τρώνε μισό κουταλάκι τη μέρα.
 
Έχει παρατηρήσει κανείς μείωση της όρεξης λόγω ζέστης σε ενήλικα πτηνά που δεν μπήκαν σε αναπαραγωγή ή γενικά, μείωση;

Φυσικά όχι σε απευθείας έκθεση των πουλιών.
Στον αρσενικό μου ναι, πράγματι κι εγώ αναρωτιόμουν γιατι τρώει τόσο λίγο.
Δυστυχώς η θηλυκια μου εχει κρίση ταυτότητας μάλλον ( Πατρίκιε, πώς ονομάζεται η διαταραχή συμπεριφοράς που νομίζεις ότι εισαι κάποιος άλλος; Διχαστική😛, την έχει δει μάλλον μπλε φάλαινα, και όσο δίαιτα κι αν της κανω, δεν... Κοντεύει να φάει και τα κάγκελα.
 
Εγώ σε όλα μου τα αρσενικά που είναι μόνα τους σε κλουβί. Μετά βίας τρώνε μισό κουταλάκι τη μέρα.
Τα δύο πουλάκια που είχα εκτός αναπαραγωγής, βρίσκονται και πιο ψηλά απο όλα τα άλλα στην κατασκευή που έφτιαξα. Έχω ήλιο μόνο το μεσημέρι και κτυπά κάθετα ο ήλιος απο επάνω.Αυτό που δεν είχα προβλέψει είναι οτι η ξύλινη στέγη θα λειτουργεί σαν θερμαντικό σώμα για τα ακριβώς απο κάτω κλουβιά. Το μέγιστο που έπιασα εχθές ήταν 36 βαθμούς.Φαντάζομαι οτι εκεί θα κινηθώ όλο το καλοκαίρι, ανεξαρτήτως καύσωνα.
Αυτά τα δύο πουλιά τις τελευταίες 20 ημέρες απορώ πως ζούνε, δεν τρώνε σχεδόν τίποτα απο σπόρια.Ακόμη και σκέτη περίλλα που έχω βάλει γιατί ήθελα να τα παχύνω σιγά σιγά, μετά απο 24 ώρες βρίσκω την μισή άθικτη, πράγμα καινοφανές! Το δε μείγμα μοιάζει πιο καινούριο απο ότι το έβαλα στην ταίστρα.
Όλα τα άλλα που έχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, αλλά και μπήκαν σε αναπαραγωγή, κάνουν ακόμα σαν λυσσασμένα, κυνηγώντας ακόμα και το χέρι μου.
Για κάθε ενδεχόμενο αφαίρεσα και το γκρίτ μήπως και έκανε αυτό κάποια επιπλοκή.
 
( Πατρίκιε, πώς ονομάζεται η διαταραχή συμπεριφοράς που νομίζεις ότι εισαι κάποιος άλλος; Διχαστική😛, την έχει δει μάλλον μπλε φάλαινα, και όσο δίαιτα κι αν της κανω, δεν... Κοντεύει να φάει και τα κάγκελα.

Δεν είναι διαταραχή της συμπεριφοράς αυτό. :D
Αν νομίζει τη μια οτι ειναι καναρίνι και την άλλη μπλε φαλαινα θα έλεγα κατι σε διασχιστική διαταραχή ταυτότητας. Αν απλά πιστεύει ότι είναι μπλε φάλαινα πάει προς σχιζοφρένεια. χαχα.

Πάντως και τα δικά μου θηλυκά τρώνε ασταμάτητα αλλά είναι υπερκινητικά και δεν παχαίνουν καθόλου.


Και σε μένα ίδια είναι η εικόνα, απλά δεν έχει σχέση με το ποια έβαλα για αναπαραγωγή αλλά με το φύλο. Τα θηλυκά κάνουν σαν τρελά από όρεξη και από κίνηση.

Για τη ζέστη πάντως νομίζω πως θα το δείξουν με κάποιον τρόπο αν και σε τι βαθμό θα ''υποφέρουν'' έτσι ώστε να υπάρχει πραγματικά λόγος ανησυχίας. Οπότε μην αγχώνεσαι και πολύ από τη στιγμή που μπορείς και τα παρατηρείς.
 
Καλημέρα σε όλους και Εγώ είχα την ίδια απορία έχω τα καναρινακια στο μπαλκόνι και έχω πολύ ζέστη τι μπορώ να κάνω που Που να τα βάλω

Επίσης να περιορίσω τροφή η φρουτα; Αυγό δεν βάζω φοβάμαι και έχω αυγοτροφη
 
Παιδιά μία από τα ίδια.. Μπανάκι δύο φορές την ημέρα, δύο φορές αλλαγή το νερό με προσθήκη almoras την δεύτερη, σε σκιερό μέρος ανάμεσα σε δέντρα και ο Θεός μαζί μας! Καλή υπομονή σε εσάς και τους μικρούς σας φίλους!

Σήμερα τους έβαλα και παγωμένο καρπουζάκι! Περιμένω να δω αν θα το τιμήσουν!
 
Ως προς το μπάνιο, για όποιον δεν τον βολεύει ή δεν προλαβαίνει να βάζει μπανιέρες, μπορεί να παίρνει ένα βαποριζατέρ και να ψεκάζει τα πουλάκια. Εγώ έτσι κάνω και το καταχαίρονται.
 
Καλημέρα σε όλους και Εγώ είχα την ίδια απορία έχω τα καναρινακια στο μπαλκόνι και έχω πολύ ζέστη τι μπορώ να κάνω που Που να τα βάλω
Σίγουρα όχι έξω ειδικά αν είσαι Αθήνα. Διάλεξε ένα δροσερό μέρος μέσα στο σπίτι.
 
ειναι η πεμπτη φορα που αλλαζω νερα σημερα στις ποτιστρες και ολες τις φορες το νερο
που πετάω ... Καίει.
Δυσκολη μερα για μενα και τα πουλακια μου αυριο, γιατι δουλευω 15.00-23.00...
και δεν μπορω να αλλαζω συνεχεια νερα...
ο θεός να βαλει το χερι του...
 
Ααα πολύ ωραία Εγώ έβαλα καρότο Αλλά ουτ ε κάν καν το καρπούζι πως να το βαλω;

Εγώ τους βάζω κομματάκι κανονικό μαζί με τη φλούδα. Απλά να το θύμασαι οτι τους έδωσες και να μην τρομάξεις όταν δεις κόκκινες κουτσουλίτσες σαν αίμα! Θα είναι από το καρπούζι!
 
Back
Top