Φροντίδα Καύσωνας κι ανησυχώ για τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ειναι η πεμπτη φορα που αλλαζω νερα σημερα στις ποτιστρες και ολες τις φορες το νερο
που πετάω ... Καίει.
Δυσκολη μερα για μενα και τα πουλακια μου αυριο, γιατι δουλευω 15.00-23.00...
και δεν μπορω να αλλαζω συνεχεια νερα...
ο θεός να βαλει το χερι του...

Ευρύμαχε μία από τα ίδια. 3η φορά σήμερα και το νερό βράζει. Και να φανταστείς πως τα έχω σε σκιερό μέρος..
 
Από το να τα αφήσετε στο θέλημα του Θεού, ανάψτε το κλιματιστικό στους 28 βαθμούς, βάλτε το κλουβί σε μια ακρούλα μακρυά από αυτό και θα είναι μια χαρά.
 
Και όποιος δεν έχει 1-2 αλλά 10 κλουβιά π.χ τι να κάνει; Να τα βάλει όλα μέσα στο σπίτι;
Και όποιος δεν είναι σπίτι για να αλλάζει 500 φορές τα νερά τι να κάνει; Να πεθάνει από την αγωνία;

Λόγος ανησυχίας υπάρχει μόνο για όσους θέλουν να λείψουν κάποιες μέρες και δεν έχουν κάποιον να τους προσέχει τα πουλιά. Εκεί όντως πρέπει να προσέξουν πως θα ενεργήσουν.

Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.
 
Eγω βαζω μεθυλιν μπλου στο νερο οταν η θερμοκρασια ξεπερνα τους 25 βαθμους,
ειναι μια σκονη που περνω απο το φαρμακειο, κοστιζει ελαχιστα εως τιποτα,
βαζω στην μυτη του μαχαιριου μια ποσοτητα και την προσθετω σε εναμιση λιτρο νερου, απο αυτο γεμιζω τις ποτηστρες.
Πινουν ολα και νεοσσοι και δεν εχει παρατηρηθει κανενα προβλημα χρονια τωρα.

Το νερο παιρνει ενα χρωμα θαλασσι προς μπλεκαι οταν το νερο κορεστει απο την θερμοκρασια και την αυξηση των βακτηριδιων, δημιουργειται ενας κωνος στο νερο, ενδειξη υψηλου φορτιου
Βεβαια δεν χρειαζεται κανεις να δει αυτο, διοτη θα ειναι αργα τοτε, αλλα μεχρι να καταναλωθει η συνηθισμενη ποσοτητα νερου απο την ποτηστρα δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα.
Το μπλε χρωμα με καποιο τροπο λειτουργει οχι σαν αναστολεας πιθανον ως πολυμεριστης των βακτηριδιων, επιβραδυνοντας την ενωση και τον πολλαπλασιασμο τους.
Παλαιοτερες αναφορες μου στην χρηση μεθυλιν μπλου αντιμετωπιστηκαν με επιφυλαξη και αρνηση απο την κοινοτητα των φιλων πτηνων συντροφιας και σημερα το ιδιο συμβαινει!
θα εχεται παρατηρησει ομως και εσεις, οτι ολο και πιο δυσκολο ειναι να βρει κανεις στο εμποριο διαφανες ποτηστρες, η αλλου χρωματος, επικρατουν οι μπλε και οχι απο συμπτωση.

Υ/Γ Για να ειμαι πιο ακριβεις, χρησιμοποιω μια συνθεση μεθυλιν με δεξτροζη στο νερο.
 
βαζω μεθυλιν μπλου
Είναι το μπλε βάμμα που οι παλαιότεροι έκαναν επάληψη στις αμυγδαλές των παιδιών. Είναι ασφαλές για ευαίσθητους οργανισμούς, γίνεται ευρεία χρήση του και στα ενυδρεία, για του λόγου το αληθές
upload_2017-6-29_23-38-3.webp
 
Είναι το μπλε βάμμα που οι παλαιότεροι έκαναν επάληψη στις αμυγδαλές των παιδιών.
Και για τις αφρες, αλλα και το κυριοτερο τον ασπεργιλλο των πληγων της κατακλισης

γίνεται ευρεία χρήση του και στα ενυδρεία
Αυτο των ενυδρειων περιεχει η περιειχε χουμικο οξυ κ. Α. Που το κανει μαλλον ακαταλληλο
 
Αυτο των ενυδρειων περιεχει η περιειχε χουμικο οξυ κ. Α. Που το κανει μαλλον ακαταλληλο
Για τα πουλιά εννοείς; Δεν το ανέφερα για να το χρησιμοποιήσουμε, ως παράδειγμα ασφαλούς χρήσης σε ευαίσθητους οργανισμούς. Συνήθως χρησιμοποιούμε το απλό του φαρμακείου. Απλά ό,τι "μυρίζονται" οι εταιρείες το παράγουν 🙂
 
Αυτό που δεν είχα προβλέψει είναι οτι η ξύλινη στέγη θα λειτουργεί σαν θερμαντικό σώμα για τα ακριβώς απο κάτω κλουβιά
Θα σου πρότεινα προσωρινά μέχρι να βρεις μια λύση να την έβαφες άσπρη.
Φαντάζομαι οτι εκεί θα κινηθώ όλο το καλοκαίρι, ανεξαρτήτως καύσωνα.
Έχε στο μυαλό σου και την ιδέα του Πάνελ , αν και σε έχω για πιο δύσκολα όπως την "πράσινη σκεπή".
Θα έχεις και το δικό σου μποστάνι
 
2 η ώρα το μεσημέρι και έχουμε 40 βαθμούς στη Ν,Ιωνία. Του άλλαξα μπαλκόνι να μην έχει ήλιο. Αλλάζω νερό οταν περνάνε κάποιες ώρες και τρέχει να πιει και του ρίχνω λίγο πάνω του με το βαποριζατέρ.Αυτές τις μέρες τρώει ελάχιστα, εκτός αν είναι καμιά λιχουδιά όπως το μήλο. Το ερ κοντίσιον το φοβάμαι και απο οτι έχουν πει και άλλοι δε κάνει να ναι και σε δωμάτιο με κλιματισμό.
 
και του ρίχνω λίγο πάνω του με το βαποριζατέρ.

Παιδιά δεν ξέρω κατά πόσο το βαποριζατέρ είναι μία ενδεδειγμένη λύση. Καλύτερα μπανιέρα και αν θελήσει να κάνει.. Οτιδήποτε γίνεται στα καναρίνια παρά τη θελησή τους δεν είναι και η καλύτερη τους..
 
Πέμπτη αλλαγή νερού στις ποτίστρες για σήμερα με νερό ψυγείου και πραγματικά παιδιά τα έχω παίξει! Είναι και αρκετά τα κλουβιά!
 
Υπομονή σε όλους... Εγω τα δικά μου τα παίρνω μέσα κατά Κατά τς 13.00 και απόγευμα τα βγάζω στην δροσιά πάντως εμένα τρώνε παρα πολυ και τα φρούτα νερό δύο φορές
 
Το νερό ψυγείου, γιατι το βάζετε; Και γιατί τόσες αλλαγές νερού; Για να μην αναπτυχθούν μικρόβια;

Καλημέρα
προσωπικα το αλλαζω οχι για τα μικροβια, αλλα γιατι μετα απο λιγη ωρα
το νερο στην ποτιστρα, γινεται χλιαρο
 
Παιδιά όλα τα πλάσματα υποφέρουν από τον καύσωνα. Για να γίνει μοιραίος πρέπει να συντρέχουν και κάποιες σοβαρές αμέλειες ή προϋπάρχοντα προβλήματα υγείας. Έχετε δει πως κάνουν τα σκυλάκια; Όχι υπερβολές λογικές φροντίδες.
 
θεωρειται υπερβολη η αλλαγη νερου υπο τετοιες συνθηκες;
ιδια ειναι η αντοχη ενος ζωου 5-7-10 κιλων με ενα πουλακι 20 γραμμαριων;

απλη ερωτηση κανω, μην παρεξηγηθω...😵
 
Μα φυσικά να κάνουμε συχνότερες αλλαγές νερού αλλά το πιο βασικό είναι η δημιουργία γενικότερα ευνοικού περιβάλλοντος διαχρονικά.
 
Καλημέρα
προσωπικα το αλλαζω οχι για τα μικροβια, αλλα γιατι μετα απο λιγη ωρα
το νερο στην ποτιστρα, γινεται χλιαρο
Δημήτρη, αν πίνουν παγωμένο νερό, αυτό δεν σε φοβίζει μήπως επηρεάσει την υγεία τους;
 
Back
Top