Γενικά Κελάηδημα θηλυκής καρδερίνας

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας
Η θηλυκή καρδερίνα γεννημένη του 14 που φροντίζω εδώ και λίγο καιρό έχει αρχίσει και κελαηδάει συνεχώς. Είναι φυσιολογικό αυτό για τέτοια εποχή για τα θηλυκά;
Το πουλί έχει κάποια χαρακτηριστικά που φαίνεται για αρσενικό όπως η μάσκα που είναι στα όρια να ξεπεράσει το μάτι και το μαύρο του κεφαλιού που είναι μαύρο και όχι ξεθωριασμένο. Εχθές όμως το έπιασα στα χέρια μου και το πλατάρι ήταν όλο καφε.
Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει λάθος και να μου βγεί αρσενικό?

DSC_0515.webp
 
Μην ανησυχείς φίλε μου, δεν "έχει" κάτι το πουλάκι. Πολλά θυλικά λένε και το δικό σου είναι ένα από αυτά
 
Καλημέρα σας
Η θηλυκή καρδερίνα γεννημένη του 14 που φροντίζω εδώ και λίγο καιρό έχει αρχίσει και κελαηδάει συνεχώς. Είναι φυσιολογικό αυτό για τέτοια εποχή για τα θηλυκά;
Το πουλί έχει κάποια χαρακτηριστικά που φαίνεται για αρσενικό όπως η μάσκα που είναι στα όρια να ξεπεράσει το μάτι και το μαύρο του κεφαλιού που είναι μαύρο και όχι ξεθωριασμένο. Εχθές όμως το έπιασα στα χέρια μου και το πλατάρι ήταν όλο καφε.
Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει λάθος και να μου βγεί αρσενικό?View attachment 30898
Δεν σε γελάει η αρχική σου εκτίμηση, ούτε και κάνεις λάθος.
Βέβαια ασφαλή απάντηση θα πάρεις από τους ειδικούς, όταν με το καλό θα μπούνε.
Από αυτά που γνωρίζω η μάσκα στο θηλυκό σταματάει πολύ πριν το μάτι, όπως αυτή στη φωτογραφία, στα αρσενικά ευθυγραμμίζεται με τα μάτια του πτηνού. Υπάρχει και σχετική φωτογραφία που θα διευκολύνει όχι εσάς που γνωρίζεται καλά το αντικείμενο αλλά τους αναγνώστες αυτής της ανάρτησης όπου το θηλυκό αριστερά μοιάζει περισσότερο με το δικό σου απ' ότι το αρσενικό δεξιά...

419213_340834585952029_1055112217_n.webp

Αν λοιπόν δεχτούμε πως είναι θηλυκό τότε αυτό το σαλιάρισμα θα παραμείνει σαλιάρισμα.
Σε ότι αφορά τα καναρίνια το σαλιάρισμα των θηλυκών μεταφράζεται ως καλή κατάσταση της υγείας, καλή διάθεση, και ορμονική αύξηση της αναπαραγωγικής τους διάθεσης.
Είμαι κι εγώ είμαι περίεργος να μάθω τι συμβαίνει στην αντίστοιχη περίπτωση με τις καρδερίνες.
Όπως και να έχει η φωτογραφία σου μας δείχνει ένα πανέμορφο πουλί, δείγμα καλής εκτροφής και παράδειγμα μίμησης σ' αυτούς που πάνε στα εύκολα και παράνομα...
Εδώ να βλέπουν και να θαυμάζουν! Κώστα μπράβο σου..
 
ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Είχα τις αμφιβολίες μου γιατί δεν είμαι έμπειρος στην αναγνώριση του φύλου στις καρδερίνες ενώ και οι πιο έμπειροι πολλές φορές μπερδεύονται.
τώρα ώρα να της βρούμε και έναν αντράκο να διαπιστώσουμε όντως τι σημαίνει αυτό το κελάηδημα..
 
ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Είχα τις αμφιβολίες μου γιατί δεν είμαι έμπειρος στην αναγνώριση του φύλου στις καρδερίνες ενώ και οι πιο έμπειροι πολλές φορές μπερδεύονται.
τώρα ώρα να της βρούμε και έναν αντράκο να διαπιστώσουμε όντως τι σημαίνει αυτό το κελάηδημα..
Αν θες παρέα στα μπερδέματα φύλλων... Να με φωνάξεις. Ειδικά στα μικρά... έχω master!
 
χαρά μου.. Ειδικά άν είναι παιδιά αυτής της κοπελιάς! Προς το παρών θα χρειαστώ λίγη βοήθεια να επιλέξω αρσενικό. Θα ανεβάσω φωτό από ακόμα ενα πουλάκι να μου πείτε την γνώμη σας.
 
γεια σας και πάλι,
σε συνέχεια των προηγουμένων θα ήθελα και την γνώμη σας για το πουλάκι της φωτογραφίας. Αυτό είναι το δεύτερο πουλάκι που φροντίζω και δεν ξέρω αν ειναι αρσενικό..
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0527.webp
    rsz_dsc_0527.webp
    35,9 KB · Προβολές: 160
  • DSC_0523.webp
    DSC_0523.webp
    2,3 KB · Προβολές: 172
  • DSC_0522.webp
    DSC_0522.webp
    3,2 KB · Προβολές: 168
όπως το προηγούμενο έτσι και αυτό κελαηδάει,όχι με καθαρές φωνές, αλλά τα λέει. Τις έχω και τις δύο στην ίδια κλούβα χωρίς τσακωμούς.
τι λέτε να τις αφήσω μαζί προς το παρών και όταν βρώ αρσενικό, άν βρω, να αφήσω μια από τις δύο ή και τις δύο;
 
Αν σκοπεύεις να τα βάλεις για αναπαραγωγή, από τώρα θα πρέπει να μπουν στις κλούβες όπου και θα μείνουν μέχρι να βάλεις τα αρσενικά.

Με λίγα λόγια θα πρέπει να συνηθίσουν το χώρο που θα αναπαραχθούν.
 
ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Τα προόριζα για ζευγάρι αλλα τελικά αλλάζουν τα σχέδια. Θα τα αφήσω και τα δύο μέχρι να μπεί αρσενικό μέσα και μετά θα διαλέξω.
 
Αλλο είπα εγώ.

Αυτό ή αυτά που προορίζεις για αναπαραγωγή να είναι από τώρα στις θέσεις τους και μόνιμα.
 
Back
Top