Γενικά Κελαηδουν οι θηλυκιες καρδερινες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ektoras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ektoras

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Νίκαια
καλησπερα και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που μοιραζεστε μαζι μου. Να ρωτησω αν οι θηλυκιες καρδερινες κελαηδουν;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παυλος
 
Κελαηδούν,
μάλιστα & με γυρίσματα & "πλέξιμο".
Ποιο σιγανόφωνα όμως.
Εάν όμως έχεις θηλυκό με καλό "στήσιμο"(εμφανισιακά),
μπορεί να σε μπερδέψει ότι είναι αρσενικό φετινό,
που δεν καθάρισαν ακόμα οι φωνές του.
 
λιγοι ειναι οι τυχεροι που εχουν ακουσει θηλυκια να κελαδα εαν σου τυχει ομως να ξερεις οτι κελαδανε καλυτερα απο αρεσενικους.
 
Κάποιες φωνές τις κάνουν όλες οι καρδερίνες είτε αρσενικές ή θηλυκές. Υπάρχουν και πολλά γυρίσματα που τα κάνουν μόνο οι αρσενικές. Επειδή στο εξωτερικό δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με τη φωνή αυτών των πουλιών, στη βιβλιογραφία συνήθως αναφέρει ότι κελαηδάνε και τα δύο φύλλα (αφού ακούν φωνή και από τις θηλυκές) Όμως λόγω του πιο πλούσιου ρεπερτορίου των αρσενικών οι φωνές δεν συγκρίνονται. Πολλοί άνθρωποι έχουν στην κατοχή τους θηλυκές καρδερίνες και τους κελαηδάνε και δεν γνωρίζουν καν ότι είναι θηλυκές. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν νομίζω μια θηλυκιά να ξεπερνά σε φωνητικές ικανότητες το αρσενικό.
 
Σε καμιά περίπτωση οι θηλυκές δεν κελαηδούν όπως οι αρσενικές. Γιατί αν ήταν έτσι όλοι θα ψάχναν να βρουν τις θηλυκές που τα λένε καλύτερα από τα αρσενικά.
 
Καλησπερα και απο μενα...
η θυλικιες καρδερινες κελαιδουν, αλλα δεν κανουν τα γυρισματα που κανουν τα αρσενικα...
αλλα αν η θυλικια ειναι καλα στημενη τοτε καποιος που δεν ξερει απο τετοια πουλια μπορει να μπερδευτει πολυ ευκολα...
αλλα η φωνη τους ειναι πιο χαμηλη απο τα αρσενικα και κελαιδουν με διακοπες και οχι μονοκομματα οπως τα αρσενικα
 
κελαιδησμα θυληκιας καρδερινας

πρην 3 χρονια ειχα αγοραση μια καρδερινα γιαβρι [μικρο πουλακι ] μακρι πουλι με μεγαλη μυτη στην ουρα εξαρα δεν ηταν χρωματισμενη στην μυτη κελαιδουσε κουνουσε την ουρα συνπεριφορα αεσενικης την εβαλα για ζευγαρωμα νομιζωντας αρσενικη με καναρα σε καπια στιγμη βοηθουσε την καναρα στην κατασκευη φωλιας; ητανε απριλιος αρχες μαιου την κυταξα και ειδα οτι ηταν πυρωμενη να κελαιδαι φανταστηκα και δηνατα βαζωντας αρσενικη καρδερινα ζευγαρωσε σε μικρη ζευγαρωστρα και πηρα 11 καρδερινακια εκινη την σεζον; και ολα ητανμεγαλοσωμα ηταν πιο μεγαλη απο την αρσενικη ; οκ
 
πρην 3 χρονια ειχα αγοραση μια καρδερινα γιαβρι [μικρο πουλακι ] μακρι πουλι με μεγαλη μυτη στην ουρα εξαρα δεν ηταν χρωματισμενη στην μυτη κελαιδουσε κουνουσε την ουρα συνπεριφορα αεσενικης την εβαλα για ζευγαρωμα νομιζωντας αρσενικη με καναρα σε καπια στιγμη βοηθουσε την καναρα στην κατασκευη φωλιας; ητανε απριλιος αρχες μαιου την κυταξα και ειδα οτι ηταν πυρωμενη να κελαιδαι φανταστηκα και δηνατα βαζωντας αρσενικη καρδερινα ζευγαρωσε σε μικρη ζευγαρωστρα και πηρα 11 καρδερινακια εκινη την σεζον; και ολα ητανμεγαλοσωμα ηταν πιο μεγαλη απο την αρσενικη ; οκ
Εμένα μου έτυχε το αντίστροφο με καναρίνι. Το πήρα για θηλυκό και μου βγήκε αρσενικό. Όταν τα έβαζα μαζί σκοτωμός και στο τέλος το καναρίνι ''έλεγε'' καρδερίνα.
Ξέρω,ξέρωt:
 
Εχω παρει δυο καρδερινες μικρες. Επειδη παντα στο σπιτι ειχαμε ενα πουλι για να μας κελαιδαει ετσι κια εγω το ενα απο ταδυο αφου ντυθηκαν και χειμωνιασε το κρατησα μεσα στο σπιτι αλλα ματαια τσιμουδια... Ενω το αλλο εξω ελεγε. Αποφασισα οτι το εξω ειναι το αρσενικο και τους αλαξα θεση. Το ιδιο αποτελεσμα. Το εξω ελεγε το μεσα μουγγα, τιποτα.λογω φορτου εργασιας αποφασισα να τα βαλω στην ιδια κλουβα, με χωρισμα. Μετα απο μια μεραεβγαλα το χωρισμα και το εριξα στην παρακολουθηση. Το τι φιλια εχουν πεση εκτοτε δεν λεγετε. Και ετσι μουληθηκε η απορια

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας

Υ. Γ
Η δικη μου παντως θηλυκια κελαιδαει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: K3L3R
Εγώ έχω 2 αρσενικούς που πέρισυ βγάλανε πουλιά.
Το τί φιλιά δίνουν, δεν περιγράφεται!
Ο πλέον αναξιόπιστος τρόπος να κάνεις αναγνώριση φύλου
στις καρδερίνες, είναι τα "φιλιά".
Άσε που & να είναι ζευγάρι,
μπορεί να κλωσσήσει η..."αρσενικός"! 🙂
 
Eτσι και γω την δευτερη θηλυκια την πηρα απο εναν ανθρωπο που την προοριζε για ζευγαρωμα με καναρα αλλα μετα την δευτερη τζουφια χρονια ο ανθρωπος απογοητευτηκε απο οτι μου ειπε. Εξ αρχης καταλαβα απο τον φαινοτυπο οτι ειναι θηλυκο και την πηρα για μενα. Ειναι λαλιστατη μπορω να πω και φλυαρη πολυ για θηλυκο. Ακουγεται σαν το οργανελι αλλα διακεκομενα και πολυ χαμηλοφωνα. Και ειναι σιγουρα κοριτσι.
 
Back
Top