Γενικά Κελαηδούν τα θηλυκά καναρινια όπως τα αρσενικά;

brasidass

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
Κελαηδούν τα θηλυκά καναρινιά όπως τα αρσενικά;
Έχω μια καναρα η οποια έχει κάνει δυο φορές άσπορα και τώρα κελαηδά όπως τα αρσενικά γίνετε;
 
Απο αύτα που ξέρω τα θηλυκά καναρίνια δεν κεληδάνε.. Θα σου πουνε και οι πιο ειδίκοι απο μενα!
 
Φυσικα και γινεται. Οι περισσοτερες καναρες κελαηδανε. Και εγω εχω μια που κελαηδαει βεβαια το τραγουδι τους δεν ειναι ακριβως σαν των ενηλικων αρσενικων αλλα μοιαζει με το τραγουδι των νεαρων αρσενικων.Απο την στιγμη που εχει κανει αυγα ειναι σιγουρα θυληκο.
 
καλησπέρα,
μου έχει τύχει και σε μενα να κελαιδαει το θυληκο.
Μαλιστα δεν με πιστευανε οτι ήταν θυληκό μεχρι που έκανε αβγα. Τελικά όμως το έχασα απο <μάτι>.
 
γεια σου φιλε μου οι θυληκες κελαιδανε σαν αρσενικα αλλα λιγοτερο σε διαρκεια μονο οταν ειναι πυρωμενες.
 
Και η δικία μου η κανάρα καλάιδαγε όταν ήταν πυρωμένη. Δεν είναι τόσο περίτεχνο και δεν έχει διάρκεια αλλά είναι κελάιδισμα.
 
Και εγω εχω μια που κελαηδαει βεβαια το τραγουδι τους δεν ειναι ακριβως σαν των ενηλικων αρσενικων αλλα μοιαζει με το τραγουδι των νεαρων αρσενικων..

Συμβαίνει ακριβώς αυτό. Το τραγούδι της θηλυκιάς μοιάζει με το τραγούδι
των νεαρών αρσενικών(σαλιάρισμα) διότι στηρίζεται στο ίδιο μέρος του εγκεφάλου με αυτό των νεαρών αρσενικών.
- Εν αντιθέσει, το τραγούδι των ενήλικων αρσενικών έχει τελείως
διαφορετική έδρα στον εγγέφαλοκαι επιρεάζεται άμεσα απο τα ποσοστά τεστοστερόνης στο αίμα αλλά και απο κάποιες άλλες ορμονικές
διαφοροποιήσεις κατα την διάρκεια της διάβασης απο την εφηβία
στην ωρημότητα.
-Να μη ξεχνάμε και τον κανόνα βέβαια που θέλει την συντριπτική
πλειοψηφία των θηλυκών να μή κελαηδάει.
 
εγω παντως ειχα μια κοινη θηλυκια που κελαιδαγε ακριβος σαν μεγαλο αρσενικο και μαλιστα το καλοκαιρι την ειχα μονη της για να κελαιδα και να κανει ανταγωνισμο με τα αρσενικα ηταν σιγουρα θηλυκια γιατι μου ειχε μεγαλωσει και μικρα με επιτυχεια αλλα δεν μου ξαναετυχε καναρα που να κελαιδα σαν και αυτη.
 
Αυτη την απορια την ειχα κ εγω. Και ηθελα να το ρωτησω. Το παρατηρησα εδω κ κατι μερες. Βεβαια την εχω χωρισει απο την υπολοιπη οικογενεια της. Και αρχισε να βγαζει κατι παραξενους ηχους. Τελικα ειναι κ μανα κ τραγουδιστρια το κοριτσακι μου. :)
 
Kαι εμενα το καρδινοκαναρο μου, αν και ειναι μικρη κελαιδαει. Ουτε εγω το ηξερα.
 
Παιδιά αυτή την καναρα μου την έδωσαν για αρσενικό και μην ξέροντας την είχα βάλει να ζευγαρώσει το αποτέλεσμα σας το είχα πει ΕΝΕΑ ΑΥΓΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ
Χθες την έδωσα σε ένα φίλο που είχε μια καρδερίνα πυρωμένη καταλαβαίνετε τη έγινε μέσα σε πέντε λεπτά ήρθαν σε επαφή τρεις φορές μπροστά στα μάτια μας😱
 
Αυτο ηθελα να ρωτησω και εγω.
Καθομουνα μια μερα στην βεραντα και σε ενα κλουβι εχω δυο θυληκα οσπου σε καποια στιγμη ακουσα ενα περιεργο κελα'ι'δημα.
Στην αρχη σκεφτηκα κανενα αγριο πουλι θα ειναι αλλα μετα σκεφτηκα οτι τετοιο κελα'ι'δημα εχουνε τα καναρινια και ο νους μου πηγε σε κανενα που το εσκασε απο κανενα κλουβι.
Εκατσα κρυμενος για λιγο και ειδα οτι το ενα θυληκο απο τα δυο σαλιαριζε 😱.

Απιστευτο. Πρωτη φορα μου συνεβη.
 
H προσωπικημου εμπειρια ειναι η ακολουθη:
Η καναρα που μου εδωσε 3 μικρα φετος κελαιδουσε!
Αυτος ειναι και ο λογος που την αγορασα!
Πιστευα λοιπονοτι αγορασα αρσενικο!
Την πηραπερσυ το Πασχα που ηταν στην περιοδο ζευγαρωματος και μετα ειδα οτι εκανε αυγα!
Και φετοςπριν την βαλω με ενα αρσενικο κελαιδουσε!
Το πιθανωτερο ολων ειναι οτι κελαιδανε για να προσελκυσουν το αρσενικο οταν θελουν να ζευγαρωσουν!
 
Το επαθα και εγω την πρωτη χρονια που πηγαινα να ζευγαρωσω. Ο πατερας μου ηθελε να την διοξο, το θεωρουσε χρουσουζια. Εμενε μου εβγαλε μικρα παντος.
 
oi 8ulikes den kelahdane...kai autes p kelahdane kanoun mono saliarisma san ta neara arsenika! kelahdane suni8os otan einai puromenes !
 
Καλημέρα

Ένα μικρό ποσοστό θηλυκών κελαηδεί.
Λένε ότι θεωρούνται καλά πουλιά, λόγω του ότι προσελκύουν περισσότερο τα αρσενικά.
 
Πάντως ο κανόνας είναι να κελαηδούν τα αρσενικά που και αυτός είναι ο σκοπός τους.. Να προσελκύσουν τα θηλυκά.. Εξάλλου στη φύση, σε όλο το ζωικό βασίλειο, σχεδόν πάντα το θηλυκό είναι αυτό που επιλέγει τον σύντροφό του με τα πιο επιθυμητά χαρακτηρηστικά, καθώς έχει πιο λίγες ευκαιρίες να μεταφέρει το γενετικό του υλικό σε σχέση με το αρσενικό, άρα αυτό από μόνο του το κάνει πιο επιλεκτικό!
 
εμενα η δικια μου δεν βαζει γλωσσα μεσα της. Εδω και ενα χρονο που την εχω, εχω παθει πλακα. Κερναει και σε ηχο και σε διαρκεια εναν αρσενικο. Εχει κανει 4 γεννες και 2 απο αυτα ειναι θυληκα. Τα εχει η δικια μου στο σπιτι της. Και αυτες δεν σταματανε καθολου.
δεν ξερω τι γινεται. Παντως καποιο μυστικο θα εχει ο πατερας της για να τα κανει και τα θυληκα να κελαιδανε ετσι. Τους εχει φτιαξει και ξεχωριστο δωματιο και γινεται της τρελης εκει μεσα.
 
ψαχνοντας τυχαι βρηκα αυτο.. Τι εχετε να πειτε;
ειναι απο τις εξερεσεις σαφως αλλα ειναι καλο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν είναι ούτε τυχαίο ούτε σπάνιο να τραγουδούν τα θηλυκά... ειδικά τον καιρό που κινούνται προς την ωοτοκία. Κάποια μάλιστα σε προβληματίζουν αν τελικά έχεις αποφασίσει για το φύλο τους σωστά όπως κι αυτό στο video.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top