Χαρίζω Χαρίζονται 3 αρσενικά και 3 θηλυκά καναρίνια Gloster

.. Και εδώ κάπου, επιτρέψτε μου να σημειώσω και το εξής:
και οι 4 φίλοι που με τίμησαν παίρνοντας glosters από μένα..όλοι ξέρουν πως η δουλειά μου ειναι ''περίεργη''! Υπάρχουν στιγμές που αν έχω το ''αφεντικό'' κοντά..όχι μόνο δεν σηκώνω τηλέφωνο, αλλά ούτε καν ανασαίνω! αλλά μόλις μπορέσω.. Θα τους πάρω πίσω σίγουρα!
αυτή τη στιγμή.. Είμαι σε υπηρεσία, αλλά βλέποντας το μήνυμα του Δημήτρη θεώρησα σωστό να απαντήσω αμέσως.. Και να μην αφήσω ούτε για λιγο να αιωρουνται απορίες και ερωτηματικά στο μυαλο του Βασίλη! Επιθυμώ να είναι ήσυχος, προσγειωμένος και όχι αγχωμένος.. ώστε να δουλέψουμε σωστά!
και το πόσο γουστάρει αυτό που πάμε να κάνουμε.. Το δείχνει η νέα του κατασκευή!
αυτά που ξέρω.. Θα του τα πω όλα! Μακάρι να μου τα έλεγε και μένα κάποιος..
αυτό δεν κάνουν οι φίλοι άλλωστε;
 
Η κλουβα που αρχισα να κατασκευαζω ημιτελης
Μπράβο Βασίλη. Εσύ μπήκες δυναμικά βλέπω. Όταν με το καλό την τελειώσεις θα χαρούμε να μας την παρουσιάσεις εδώ
https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
Έχε το Δημήτρη από κοντά και με τη βοήθεια του, αλλά και τη βοήθεια του φόρουμ θα έχεις πολλές επιτυχίες.
 
ένα αρσενικό corona + ένα θηλυκό consort ζευγάρι, συν ένα ακόμη θηλυκό, αδελφάκι του 1ου θηλυκού.
Απλά ενημερωτικά να πω πως οι απόγονοι αυτών των 2 ζευγαριών δε θα μπορέσουν να ζευγαρώσουν λόγω συγγένεια αίματος. Δηλαδή σκέφτοντας μακροπρόθεσμα την εκτροφή του φίλου Βασίλη θα πρέπει τον 2ο χρόνο να ανανεώσει αίματα. Γι αυτό ίσως θα έπρεπε να μην του δώσει αδέλφια Δημήτρη. :)

Θέλω οτι και να ειναι
Τα πουλιά δεν είναι παιχνίδια... Είναι ζωντανοί οργανισμοί... Αλήθεια Παναγιώτη μου έχεις ήδη γκλόστερ και θες ένα ακόμα για να τα κάνεις ζευγάρι;
 
Απλά ενημερωτικά να πω πως οι απόγονοι αυτών των 2 ζευγαριών δε θα μπορέσουν να ζευγαρώσουν λόγω συγγένεια αίματος. Δηλαδή σκέφτοντας μακροπρόθεσμα την εκτροφή του φίλου Βασίλη θα πρέπει τον 2ο χρόνο να ανανεώσει αίματα. Γι αυτό ίσως θα έπρεπε να μην του δώσει αδέλφια Δημήτρη. :)
..Aλίκη.. Δεν είπε κανείς πως θα ζευγαρώσουν αυτά τα 2 θηλυκά με τον έναν αρσενικό, ουτε προτάθηκε κάτι τέτοιο απο μένα στον Βασιλη! Και το ξαναγράφω λοιπόν:
Ο Βασίλης παρέλαβε ένα πλήρες και σωστό ζευγάρι, του έδωσα ένα ακόμη θηλυκό(μιας και είχα) και έρχονται από μέρα σε μέρα 2 ακόμη αρσενικά corona.. Το ένα δικό μου και το άλλο για τον Βασίλη, επίσης δώρο από μένα!
μην δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις, παρακαλώ..
 
..Aλίκη.. Δεν είπε κανείς πως θα ζευγαρώσουν αυτά τα 2 θηλυκά με τον έναν αρσενικό, ουτε προτάθηκε κάτι τέτοιο απο μένα στον Βασιλη! Και το ξαναγράφω λοιπόν:
Ο Βασίλης παρέλαβε ένα πλήρες και σωστό ζευγάρι, του έδωσα ένα ακόμη θηλυκό(μιας και είχα) και έρχονται από μέρα σε μέρα 2 ακόμη αρσενικά corona.. Το ένα δικό μου και το άλλο για τον Βασίλη, επίσης δώρο από μένα!
μην δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις, παρακαλώ..
Μα δεν είπα πως θα ζευγαρώσουν τα 2 θηλυκά με τον 1 αρσενικό. Το διάβασα και κατάλαβα πως θα του κάνεις δώρο ένα ακόμα αρσενικό.. Τόσες φορές το έγραψες! 😛
Και ξαναγράφω λοιπόν: θα έχει 2 ζευγάρια στα οποία τα 2 θηλυκά είναι αδέλφια και που αν όλα πάνε καλά την άνοιξη του 2017 θα έχει απογόνους και απ τα 2 ζευγάρια. Προφανώς αφού οι 2 θηλυκές είναι αδελφές τα μικρά που θα προκύψουν θα είναι ξαδέλφια πρώτου βαθμού, και θα έχουν συγγένεια. Οπότε ο σωστός εκτροφέας που θα σκεφτεί μακροπρόθεσμα, θα δει πως από αυτά τα 2 ζευγάρια τον 2ο κιόλας χρόνο (άνοιξη 2018), θα πρέπει να μπουν νέα αίματα στην αναπαραγωγή, γιατί αλλιώς θα υπάρξουν αιμομιξίες και προβλήματα. Ενώ αν τα 2 ζευγάρια δεν είχαν καμία συγγένεια μεταξύ τους, θα μπορούσαν οι απόγονοι να ζευγαρώσουν τον 2ο χρόνο. Αυτό είπα φίλε μου! 😉
 
ο σωστός εκτροφέας που θα σκεφτεί μακροπρόθεσμα, θα δει πως από αυτά τα 2 ζευγάρια τον 2ο κιόλας χρόνο (άνοιξη 2018), θα πρέπει να μπουν νέα αίματα στην αναπαραγωγή,
.. Ας τον αφήσουμε να φτιάξει με το καλό τις εγκαταστάσεις του, ας τον αφήσουμε να μάθει σιγά-σιγά και βήμα-βήμα ότι πρέπει να μάθει για τα glosterκαι ας αφήσουμε το 2018. Για αργότερα!👍
αυτή τη στιγμή.. Ο Βασίλης μαθαίνει και χτίζει τους χώρους του! Όταν έρθει η ώρα για αναπαραγωγή..εκεί θα είμαι, δεν θα τον αφήσω έτσι,όπως ποτέ δεν άφησα κανέναν! 😉
 
Φίλε ενδιαφέρομαι κι γω για ένα αρσενικό γκλοστεράκι. Έχεις ακόμα;
.. Καλησπέρα,Δημήτρη! (υποθέτω πως αυτό είναι το όνομά σου, κρίνοντας από τον τίτλο του avatar)
..όλα τα καναρίνια δώθηκαν και το αναφέρω αυτό στο 14o post.. Παρ'ολ'αυτά, σε ευχαριστώ που συμμετείχες.
 
.. Καλησπέρα,Δημήτρη! (υποθέτω πως αυτό είναι το όνομά σου, κρίνοντας από τον τίτλο του avatar)
..όλα τα καναρίνια δώθηκαν και το αναφέρω αυτό στο 14o post.. Παρ'ολ'αυτά, σε ευχαριστώ που συμμετείχες.
Έγινε, δεν πειράζει. Ευχαριστώ κι γω για την άμεση απάντηση.
 
Back
Top