Γενικά Κινέζικοι φλώροι ή λούτινο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarpijk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Afta pou alaksoune pio poli apo ta arxegona einai ta SATINET

kai ta LUTINO
 

Συνημμένα

  • satinet.webp
    satinet.webp
    10,3 KB · Προβολές: 204
  • lutino.webp
    lutino.webp
    7,6 KB · Προβολές: 164
Αυτα ειναι τα υποειδη των φλωρων που υπαρχουν φιλε μου και ναι τα μεγαλωσομα που ειναι βορεια δεν ειναι σαν τα δικα μας αλλα καποιο υποειδος. Καπου το ξαναγραψα αλλα θα το ξαναπω αλλη μια φορα ο φλωρος φοραει 2,9 αλλα τα δικα μας πουλια που ειναι ελληνικα φορανε 2,7 εχω δαχτυλιδωσει αρκετα. Εχουν 2-3 εκατοστα διαφορα σιγουρα τα δικα μας με αυτα του εξωτερικου τα μεγαλοσωμα. Παει κατα καποιο τροπο οπως στις καρδερινες την διαφορα διαμετρηματος δαχτυλιδιου που εχει η major με την balkanicaCarduelis chloris aurantiiventris ,Carduelis chloris bilkevitchi,
Carduelis chloris chloris, Carduelis chloris chlorotica, Carduelis chloris harrisoni, Carduelis chloris madaraszi, Carduelis chloris muehlei, Carduelis chloris turkestanica, Carduelis chloris vanmarli, Carduelis chloris voousi.
 
Φιλε μου οντως τα παρδαλα δεν τα φερνουν στην Ελλαδα γιατι τους ειναι πολυ χρησιμα και αν τα φερουν θα βρεις πολυ ακριβα!
Τα παρδαλα μπορουν να συμπεριφερθουν σαν κυριαρχη μεταλλαξη με αποτελεσμα π.χ απλος φλωρος με διπλο παραγοντα φλωρο παρδαλο ολα τα μικρα απλος παραγοντας παρδαλα.
 
Signomi,

ala ta pardalo Floros den einai anagnorismeno san Metalaksei. Oute epitrepete na pane stis ektheseis.

Kai kanonika den to seloune afta ta poulia, giati den ksereis ti sou fernei sta gonidia. An esei ektrefeis axati, kai ksafnika stin 5 genia sou pefti ena pardalo, prepei na ksekinisi OLA pali apo tin arxi, giati den ksereis pios apo ta poulia einai foreas.

Min akoute an sas lene afta einai panakriba den einai sosto.
 
βρε αλεξανδρε δεν λεω οτι θα χαλασω π.χ τα ζευγαρια μου που εχω δηλ τα σατινε η τα λουτινο θα τα ζευγαρωσω με παρδαλο αλλα με αυτα τα πουλια μπορεις να παρεις ευκολα μεταλλαγμενα με τα αρχεγονα. Παντως για τιμη που ειχα ρωτησει καπου μου ειπαν για 200 το κομματι.
 
αλλα με αυτα τα πουλια μπορεις να παρεις ευκολα μεταλλαγμενα με τα αρχεγονα.
Akribos afto den einai sosto, ksero anthropous pou zefgaronoune ta paradala epi 3-4 xronia kai den bigke OUTE ENA metalagmeno. Kai ekei pou stamatisane kai poulagane ta poulia, ksafnika 2 xronia argotera epefte pali pardalo. Metalaksei-MIZEN.

Παντως για τιμη που ειχα ρωτησει καπου μου ειπαν για 200 το κομματι.
Ma Gianni den ftene mono tous ; Kanoune tilefono kai den rotane, selo ena Axati kala emfanisi kala xromata, pou teriasei me dika mou poulia. OXI...tha rotane signomi ti poulia exete ; Kati spanio...pou den exoune i ali ; Ble itane to kalitero. San na einai agona pios exei ta pio spania poulia. Afta ta poulia omos poulane poli akribo. Afto omos giamena den exei kamia skesi me ektrofei...afto stin germania leme ...SELEKTOS.
 
Εν μερει εχεις δικιο Αλεξανδρε γιατι εμεις φταιμεΕγω π.χ εχω αχατες, σατινε, λουτινο, καφε και αρχεγονα και ναι θα ηθελα πολυ να εχω και παρδαλα αλλα που να τα βρω εδω στην Ελλαδα; Οποτε ψαχνω στο εξωτερικο και αφου ξερουν οτι δεν μπορω να βρω στην Ελλαδα ζητανε οτι θελουν. Εγω προσωπικα θα προσπαθησω να εχω καποια στιγμη απο ολες τις μεταλλαξεις του φλωρου μιας και μου αρεσουν ιδιαιτερα τα φλωρια τουλαχιστον απο 4 ζευγαρια στην καθε μεταλλαξη. Ελπιζω να πανε ολα καλα φετος και του χρονου να εχω δικα μου μικρα μεταλλαγμενα. Για φετος εχω 8 ζευγαρια θα δειξει τι θα γινει! Τα
λεμε!
 
Back
Top