Φροντίδα Κινδυνεύουν τα καναρίνια απο τους ελεύθερους παπαγάλους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα και χρονια πολλα τις τελευταιες 3-4 μερες στην γειτωνια μου εχουν πιασει ολα τα πευκα παπαγαλοι στην αρχη οταν το πρωτοειδα ηταν το καλυτερο θεαμα ειχε την πλακα του δεν εχω ξαναδει ελευθερους και ειδικα διπλα στο σπιτι μου αλλα μετα σκεφτηκα αν τα καναρινια μου ειναι τροφη γιαυτους; Υπαρχει καποιος κινδυνος; Ξερει κανεις να μου πει;
 
Όχι, δεν κινδυνεύουν.
Δεν είναι αρπακτικά και σαρκοφάγοι οι παπαγάλοι, τρώνε σπόρους, καρπούς και πρασινάδες.
Ούτε προσεγγίζουν τα κλουβιά για να κινδυνεύουν από τυχόν κουτσουλιές ή ψείρες (που σπάνια έχουν).
Γενικά δεν έχεις φόβο από τους παπαγάλους.
Αλλά αφού είναι ακάλυπτα και φοβάσαι τους παπαγάλους, πως δεν φοβάσαι τις καρακάξες και τις σαΐτες που αποτελούν πραγματικό κίνδυνο; Ή τις δεκαοχτούρες και τα περιστέρια που στρογγυλοκάθονται στην οροφή των κλουβιών και κουτσουλάνε;
 
Αν φοβάσαι επίθεση... αυτό είναι εξαιρετικά απίθανο να γίνει.
Για την ακρίβεια εγώ πιστεύω πως δεν θα γίνει ποτέ.
Αν εννοείς κίνδυνος από ασθένειες ή παράσιτα... Τότε έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να μολυνθούν που έχουν κι από τα άλλα ελεύθερα πουλιά.
Κάποια από τα οποία έρχονται πολύ κοντά στα κλουβιά σε αντίθεση με τους παπαγάλους που αναφέρεις.
Συνεπώς... κανένας παραπάνω κίνδυνος.
 
Αλλά αφού είναι ακάλυπτα και φοβάσαι τους παπαγάλους, πως δεν φοβάσαι τις καρακάξες και τις σαΐτες που αποτελούν πραγματικό κίνδυνο; Ή τις δεκαοχτούρες και τα περιστέρια που στρογγυλοκάθονται στην οροφή των κλουβιών και κουτσουλάνε
Φοβαμαι γτ την μερα εχουν ποιο πολυ κινδυνο το βραδυ σκεπαζονται οποτε δν φοβαμαι τα αλλα πουλια που συνηθος ειναι βραδινοι επισκεπτες! Τωρα για να αποφυγω δεκαοχτουρες αυτο ειναι απιθανο τρυπονουν παντου οποτε βαζω ενα μπολακι φαγητο τουλαχιστον να μην τις εχου διπλα στα δικα μου
 
Φοβαμαι γτ την μερα εχουν ποιο πολυ κινδυνο το βραδυ σκεπαζονται οποτε δν φοβαμαι τα αλλα πουλια που συνηθος ειναι βραδινοι επισκεπτες!
Δεν συμφωνώ, τα περισσότερα είναι πρωινοί θηρευτές, τα νυκτόβια είναι λιγότερα. Ρισκάρεις, πρόσεχε https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/
 
Ναι εννοειτε μεσα στη βδομαδα θα αγοραστει η κλουβα και μαζι θα παρω και διχτι
Και γιατί τόσο καιρό.. Δεν έκανες κάτι για να τα προστατέψεις;αλλά... Κάλλιο αργά παρά ποτέ! 🙂
 
Και γιατί τόσο καιρό.. Δεν έκανες κάτι για να τα προστατέψεις;αλλά... Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
Χμ τοσο καιρο δεν εβλεπα παπαγαλους για να μπω στην περιεργια αλλα γενικα δν εχω δει η ακουσει ποτε κατι υποπτο εχω και κατω τις τεντες!
 
δν εχω δει η ακουσει ποτε κατι υποπτο εχω και κατω τις τεντες!
Εδώ μέσα υπάρχουν τόσα θέματα.. Δεν έχεις διαβάσει τίποτα; Τι προστασία μπορεί να δώσει μια τέντα βρε Νίκο μου;απολύτως καμία! Έπρεπε να δεις τους παπαγάλους για να κάνεις κάτι; Τα άλλα πουλιά δεν σε φόβισαν ποτέ;και άντε... Θα πάρεις δυχτι για προστασία ως προς τα αρπαχτικά, αλλά για το κρύο;
 
Εδώ μέσα υπάρχουν τόσα θέματα.. Δεν έχεις διαβάσει τίποτα; Τι προστασία μπορεί να δώσει μια τέντα βρε Νίκο μου;απολύτως καμία! Έπρεπε να δεις τους παπαγάλους για να κάνεις κάτι; Τα άλλα πουλιά δεν σε φόβισαν ποτέ;και άντε... Θα πάρεις δυχτι για προστασία ως προς τα αρπαχτικά, αλλά για το κρύο;
Οπα οπα δεν εχω δει και ακουσει κατι στην γειτωνια μου βρε! Το κρυο σκεπαπαζονται τα καναρινακια
 
Οπα οπα δεν εχω δει και ακουσει κατι στην γειτωνια μου
Επειδή συμβαίνει σε πολλούς να είναι ήσυχοι ενώ δεν πρέπει, γι αυτό δημιουργήσαμε το θέμα με τα παραδείγματα Νίκο μου.
Είναι γνωστό :)
 
Τι ειδους δίχτυ προστασίας; Δεν μπορώ να φανταστώ...
μπείτε εδώ να δείτε...η Αλίκη σε αυτό το λινκ που σας δίνω.. Εχει κάποια λινκ για δίχτυα προστασίας! https://community.petbirds.gr/threads/Εχθροί-των-καναρινιών-και-λύσεις-για-την-προστασία-τους.13008/
Κάτι σαν αυτά λογικά θα πάρει!
 
Ναι Εύα, αλλά νομιζω οτι αυτά ειναι εύκαμπτα δίχτυα και αν χρησιμοποιηθούν για προστασία θα πρεπει να στη ριχθούν κάπου σταθερά και σε απόσταση απο τα κλουβιά
 
Ας πάρει τότε ένα πλαστικό πλέγμα..όπως αυτό για τα μπαλκόνια.. Κάτι πρέπει όμως να κάνει.. Μην τα αφήσει έτσι!
 
Back
Top