Ασθένειες Κιτρινισμα ρουθουνιων ringneck,ειναι ασθενεια?

Χρήστο πες μας τι πουλί είναι, βάλε μια φωτογραφία κοντινή και καθαρή και δώσε και κάποιες λεπτομέρειες της υπόλοιπης συμπεριφοράς - συμπτωμάτων και γενικότερης διατροφής του πουλιού, ώστε να μπορέσει κάποιος να σου δώσει μία γνώμη.
 
Χρήστο πες μας τι πουλί είναι, βάλε μια φωτογραφία κοντινή και καθαρή και δώσε και κάποιες λεπτομέρειες της υπόλοιπης συμπεριφοράς - συμπτωμάτων και γενικότερης διατροφής του πουλιού, ώστε να μπορέσει κάποιος να σου δώσει μία γνώμη.
προσπαθησα να βγαλω φωτογραφια αλλα δεν φενεται.η σημπεριφορα του δεν αλλαξε,το μονο που παρατηρεισα ειναι οτι τρεμουν τα φτερα του λιγο(δεν ξερω αν ειναι απο την κρυαδα).η διατροφη του ειναι η ιδια( συσκεβασμενη τροφη parrot prestige και big parakeet prestige της versele laga , φρουτα και λαχανικα)
 
Θα μας πεις και ποιο είδος παπαγάλου είναι; Γιατί κρυάδα; Που το έχεις το πουλί;
 
Θα μας πεις και ποιο είδος παπαγάλου είναι; Γιατί κρυάδα; Που το έχεις το πουλί;
ρινγκνεκ το εγραψα πιο πανω. κρυαδα εννοω τωρα που αρχησαν οι βροχες και εφηγε το καλοκαιρι. Τον εχω μεσα στο σπιτι
 
Ναι ευχαριστώ Παύλο, δεν το είχε γράψει στην αρχή, διόρθωσε το αρχικό μήνυμα, που να το φανταστώ 😕
Πάντως θέλουμε φωτογραφία για να δούμε την κιτρινίλα. Μήπως έχει εκκρίματα από κρύωμα.
 
προσπαθησα να βγαλω αλλα δεν φενεται. Εκκριματα απο κρυωμα δεν ειδα απλα αλλαξαν χρωμα τα ρουθουνια του. Αυριο που θα εχει φως θα προσπαθεισω ξανα αλλα δεν εχω καλη φωτογραφικη για να δειτε καθαρα
 
Δεν ξέρω γιατί μπορεί να έχεις αυτήν την αλλαγή στο χρώμα ή αν είναι ένδειξη μιας ελαφράς αδιαθεσίας. Αφού δεν έχεις άλλο σύμπτωμα δεν νομίζω. Ελπίζω ότι δεν το έχεις το πουλί σε χώρο με καπνό τσιγάρων. Επίσης φρόντισε να βρίσκεται το κλουβί στο πιο ζεστό και προφυλαγμένο σημείο του δωματίου.
Εγώ όταν ανησυχώ χωρίς να έχω ένδειξη ασθένειας, τους κάνω το τσάι τριών βοτάνων Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση | PetBirds , αναννεώνω το μπωλάκι που πάντα έχω έτσι κι αλλιώς με τα ξηρά βότανα, ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, τσουκνίδα και μπαχαρικά, κανέλα, πιπέρι καγιέν, γλυκό κόκκινο πιπέρι, βάζω φρέσκια άμμο στο άλλο μπωλάκι με καρβουνάκι μέσα και γενικά λειτουργώ προληπτικά με τις απλές φυσικές μεθόδους. Αυτά και συνεχής παρατήρηση να δεις αν (που το απεύχομαι) παρουσιάσει κάτι άλλο.
 
Δεν ξέρω γιατί μπορεί να έχεις αυτήν την αλλαγή στο χρώμα ή αν είναι ένδειξη μιας ελαφράς αδιαθεσίας. Αφού δεν έχεις άλλο σύμπτωμα δεν νομίζω. Ελπίζω ότι δεν το έχεις το πουλί σε χώρο με καπνό τσιγάρων. Επίσης φρόντισε να βρίσκεται το κλουβί στο πιο ζεστό και προφυλαγμένο σημείο του δωματίου.
Εγώ όταν ανησυχώ χωρίς να έχω ένδειξη ασθένειας, τους κάνω το τσάι τριών βοτάνων Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση | PetBirds , αναννεώνω το μπωλάκι που πάντα έχω έτσι κι αλλιώς με τα ξηρά βότανα, ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, τσουκνίδα και μπαχαρικά, κανέλα, πιπέρι καγιέν, γλυκό κόκκινο πιπέρι, βάζω φρέσκια άμμο στο άλλο μπωλάκι με καρβουνάκι μέσα και γενικά λειτουργώ προληπτικά με τις απλές φυσικές μεθόδους. Αυτά και συνεχής παρατήρηση να δεις αν (που το απεύχομαι) παρουσιάσει κάτι άλλο.
ποτε δεν αφησα καποιον να καπνισει κοντα του μονο εξω. Προφηλαγμενος ειναι ο χωρος απο ρευματα αερος. Τα ξηρα βοτανα τα σμηγω μαζι η ενα ενα ειδος; Ευχαριστω για την βοηθεια του εβαλα τωρα το τσαι σε θερμοκαρασια δοματιου👍)
 
Όλα μαζί και τα μυρωδικά μαζί. Πρόσφατα πήρα κόκκινο κινόα, μαζί το έβαλα κι αυτό και λίγο σουσάμι. Όλα τουρλού τα εξτρά και τα αλλάζω μια φορά την εβδομάδα.
 
Back
Top