Γενικά Κλάρωσε το καρδερινάκι μου

Κατάσταση
Κλειστό.

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Να το το καρδερινακι μου. Είναι 3 εβδομάδων και είναι το μόνο που επέζησε. Καμαρωστε το. Δαχτυλίδι προτίμησα να μην βάλω γιατί λέω Ε είναι το πρώτο μ και έτσι και αλλιώς θα το κρατήσω οπότε δεν εβαλα
 

Συνημμένα

  • 20180528_164658-774x1032.webp
    20180528_164658-774x1032.webp
    28,8 KB · Προβολές: 68
Είναι πολύ όμορφο.
Είναι αυτό που πήρες απο την φύση;!meh😵
Αν ναι, δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό να καμαρώσουμε ένα πιασμένο πτηνό που είναι πίσω απο τα κάγκελα (και είναι ενάντια στην ιδεολογία μας και του φόρουμ) ενώ έπρεπε να πετάει ελεύθερο..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ όμορφο.
Είναι αυτό που πήρες απο την φύση;!meh😵
Αν ναι, δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό να καμαρώσουμε ένα πιασμένο πτηνό που είναι πίσω απο τα κάγκελα (και είναι ενάντια στην ιδεολογία μας και του φόρουμ) ενώ έπρεπε να πετάει ελεύθερο..
Ακριβώς κι εγώ το πρωί το ίδιο λάθος έκανα. Στο γράφω για να μην νομίζεις ότι είσαι η μοναδική 😉
 
Αυτοί που λέτε Α δεν έχει δαχτυλίδι αρα είναι από την φύση πρέπει να είστε άσχετοι και να μην έχετε βγάλει Πότε πουλιά. Επειδή δεν έχει δαχτυλίδι δεν σημαίνει ότι το πουλάκι δεν είναι εκτροφής. Πάτε βγάλτε καναρίνια και αφήστε τα σχολεία τύπου είναι από φωλιά ντροπή σου που το ανεβαζεις
 
Αυτοί που λέτε Α δεν έχει δαχτυλίδι αρα είναι από την φύση πρέπει να είστε άσχετοι
Μπορείς σε παρακαλώ να μας το εξηγήσεις αυτό.. και κυρίως να το τεκμηριώσεις;
 
Μπορείς σε παρακαλώ να μας το εξηγήσεις αυτό.. και κυρίως να το τεκμηριώσεις;
Δηλαδή γιατί αποκλείουμε αμέσως το ενδεχόμενο να μην τα δέχεται η μάνα, να έβαλες στα άλλα και σε αυτό να μην έβαλες και την επόμενη μέρα να τα βρίσκεις σκοτωμένα. Και άλλα τέτοια παραδείγματα. Δεν πρέπει να κατηγορούμε κάποιον χωρίς στοιχεία.
 
Δεν πρέπει να κατηγορούμε κάποιον χωρίς στοιχεία.
Κανείς δεν κατηγορεί κανέναν.
Δε δίνουμε όμως άλλοθι και δεν θα ξεπλένουμε εμείς (δεν πρέπει και δεν εκ των πραγμάτων μπορούμε) να κάνουμε πως δεν τρέχει τίποτε σε κάθε πουλάκι χωρίς δαχτυλίδι.
Κι επειδή δεν έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε αν τα γυμνά ποδαράκια προέρχονται από κλεμμένες φωλιές ή κάτι παρόμοιο και ακολουθώντας τους όρους χρήσης των ιθαγενών που επιβάλει ο χώρος που μας φιλοξενεί.. ρωτάμε τα αυτονόητα.
Πόσο κακό βρίσκεις το παραπάνω;
 
το δαχτυλίδι από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα


όσοι ασχολούνται με την εκτροφή καρδερίνας και παλεύουν να βγάλουν πουλάκια με ένα δύο ζευγαρακια για δικη τους χρηση και οχι με σκοπο την πωληση,το πιθανοτερο είναι να μην δαχτυλιδωσουν για τους προφανείς λογους
 
Αυτοί που λέτε Α δεν έχει δαχτυλίδι αρα είναι από την φύση πρέπει να είστε άσχετοι και να μην έχετε βγάλει Πότε πουλιά.
Πάνο, είναι προφανές ότι δεν κατάλαβες, γιατί δεν διάβασες σωστά τα μηνύματα της Ηλέκτρας και το δικό μου, ότι σε μπερδέψαμε με άλλον Πάνο σε πρώτη φάση, ο οποίος μας είπε στην τελική ότι είχε κατεβάσει φωλιά.
Όσον δε, αφορά στο παρακάτω σχόλιό σου
και αφήστε τα σχολεία
και όχι τα "σχολεία" Πάνο,
έχω να σου απαντήσω ότι γίνεσαι αγενής, αδικαιολόγητα αγενής μάλιστα, και εμείς που βγάζουμε καναρίνια, φροντίζουμε να μην μας πεθάνουν όλα πλην ενός

Πάτε βγάλτε καναρίνια και αφήστε τα σχολεία τύπου είναι από φωλιά ντροπή σου που το ανεβαζεις
Κατά τα άλλα, να το χαίρεσαι το πουλάκι κι ας ευχηθούμε, αν είναι θηλυκό, να μην μοιάσει στη μητέρα του

ΥΓ: στη θέση σου θα ξαναδιάβαζα πιο προσεκτικά τα μηνύματα 5 & 7 και θα ανασκεύαζα.:)
 
το πιθανοτερο είναι να μην δαχτυλιδωσουν για τους προφανείς λογους
Αντώνη κανείς πλέον δεν πρέπει να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία...
Για μένα αυτό γίνεται σκαλί για να πατήσει ο "άρπαγας" και να συνεχίσει να κάνει όλα όσα έκανε μέχρι τώρα...
Εκτροφή από τε δέντρα.
Αυτό πρέπει να όμως σταματήσει και σαν σκέψη και σαν νοοτροπία..

Το petbirds ως πρωτοπόρο σε κάθε προσπάθεια ανόδου του εκτροφικού επιπέδου απαγορεύει να μιλάμε για πουλιά χωρίς κλειστό δαχτυλίδι.
Όσοι από μας/σας πασχίζετε χρόνια με αυτά τα δύσκολα πουλιά θα πρέπει να μην αγνοήσετε ποτέ το αυτονόητο.
Εκτροφής καρδερίνα = καρδερίνα με δαχτυλίδι.
Τέλος με τα αυτονόητα
Δηλαδή γιατί αποκλείουμε αμέσως το ενδεχόμενο να μην τα δέχεται η μάνα, να έβαλες στα άλλα και σε αυτό να μην έβαλες και την επόμενη μέρα να τα βρίσκεις σκοτωμένα.
Και έτσι να είναι.. και δίκιο να θεωρήσουμε πως έχεις (για μένα δεν έχεις) με τίποτε δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτό
πρέπει να είστε άσχετοι και να μην έχετε βγάλει Πότε πουλιά.
Γιατί σίγουρα... Δεν είναι έτσι.
Ο λάθος στην περίπτωση είσαι εσύ.
 
Αντώνη κανείς πλέον δεν πρέπει να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία...
Για μένα αυτό γίνεται σκαλί για να πατήσει ο "άρπαγας" και να συνεχίσει να κάνει όλα όσα έκανε μέχρι τώρα...
Εκτροφή από τε δέντρα.
Αυτό πρέπει να όμως σταματήσει και σαν σκέψη και σαν νοοτροπία..

Το petbirds ως πρωτοπόρο σε κάθε προσπάθεια ανόδου του εκτροφικού επιπέδου απαγορεύει να μιλάμε για πουλιά χωρίς κλειστό δαχτυλίδι.
Όσοι από μας/σας πασχίζετε χρόνια με αυτά τα δύσκολα πουλιά θα πρέπει να μην αγνοήσετε ποτέ το αυτονόητο.
Εκτροφής καρδερίνα = καρδερίνα με δαχτυλίδι.
Τέλος με τα αυτονόητα

Γιάννη μου επειδή λίγο πολύ γνωριζόμαστε αναμεταξύ μας,όταν ξεκίνησες την προσπάθεια στο είδος,ήρθαν και στα δικά σου χέρια πουλάκια πραγματικής εκτροφής χωρίς δαχτυλίδι.Αν κάνω λάθος με διορθώνεις, αν και νομίζω ότι δεν κάνω λαθος.

Από κει και περα ας έχουμε λίγο ανοιχτονμυαλο για να μην χάνουμε τα αυτονόητα. Και εξηγούμαι.

Αυτή την στιγμή στην "αγορα" του FB βρίσκεις αυγά καρδερίνας ή και μικρά κατω των 5 ημερών για τάισμα τα οποία θα φέρουν πολύ ωραία δαχτυλίδια κλειστού τύπου.
Είναι εκτροφής αυτά τα πουλιά επειδή φέρουν δαχτυλίδι;

Και για να το πάω και λιγο πιο πίσω,όλοι όσοι έχουμε καρδερίνες γνωρίζουμε πολύ καλά ότι οι γεννητορες τους κάποια στιγμή ήταν στη φύση. Δεν είναι "προιον" παρθενογεννεσης ή εργαστηρίου η καρδερίνα.

Συχνά βλέπω σε ανάλογα θέματα να υπερθεματιζουν άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με το είδος και δεν γνωρίζουν τις δυσκολίες της αναπαραγωγής του, να φτάνουν σε σημείο bullying γιατί από κάπου άκουσαν για τα δαχτυλίδια.

Ας βάλουμε λοιπόν λίγο νεράκι στο κρασί μας και ας μην είμαστε απόλυτοι.
 
πρέπει να είστε άσχετοι... Επειδή δεν έχει δαχτυλίδι δεν σημαίνει ότι το πουλάκι δεν είναι εκτροφής. Πάτε βγάλτε καναρίνια και αφήστε τα σχολεία τύπου είναι από φωλιά ντροπή σου που το ανεβαζεις
Ίσως και να μην είμαστε τόσο άσχετοι όσο νομίζεις αλλά και πάλι, εδώ δεν κάνουμε ούτε διαγωνισμό, ούτε και προσπαθούμε να πουλήσουμε μούρη, γι' αυτό προσπάθησε σε παρακαλώ να είσαι ευγενικός και να αφήσεις αυτές τις εκφράσεις κατά μέρος γιατί δεν επιτρέπονται.
 
Αντώνη, ο Γιάννης άλλο λέει, εσύ άλλο εννοείς. Το ζήτημα έχει ήδη συζητηθεί πάμπολλες φορές. Ναι, το δαχτυλίδι δεν μπορεί να εξασφαλίσει στα σίγουρα ότι πρόκειται για πουλάκι εκτροφής, αλλά η έλλειψή του είναι σήμα κατατεθέν ότι μάλλον το πουλάκι είναι πιασμένο, κατεβασμένο κλπ. Φαντάζομαι κι εσύ ο ίδιος αν δεν ήξερες έναν εκτροφέα καλά, θα απέφευγες να αγόραζες ένα καρδερινάκι ένα κάρο λεφτά αν δεν είχε δαχτυλίδι, θα δυσπιστούσες πιστεύω, αλλά κι αν ακόμα δεν συνέβαινε αυτό, έχε υπόψη σου ότι σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι θα δυσπιστούσαμε.
Το petbirds ως πρωτοπόρο σε κάθε προσπάθεια ανόδου του εκτροφικού επιπέδου απαγορεύει να μιλάμε για πουλιά χωρίς κλειστό δαχτυλίδι.
Αυτό ακριβώς σου λέει, και αυτό οφείλουμε μάλλον όλοι να σεβαστούμε, εφόσον αποτελεί κανόνα στον οποίο συμφωνήσαμε. Δεν μπορούμε λοιπόν να υπερθεματίζουμε για το πόσο αποδεκτό είναι να έχουμε καρδερίνες χωρίς δαχτυλίδι. Εσύ βέβαια μάλλον εξηγείς γιατί υπάρχουν καρδερίνες εκτροφής χωρίς δαχτυλίδι, παρά υπερθεματίζεις, αλλά ίσως με τον τρόπο που το λες, σε κάποιους αναγνώστες να δίνεται άλλη εντύπωση.
Αυτά από εμένα.
 
Χωρίς να διαφωνούμε στην γενικότερη εικονα, θα σου πω ότι όλες οι καρδερίνες μου είναι εκτροφής χωρίς δαχτυλίδι.

Πέρα ότι προέρχονται από εκτροφεις που είναι και γνωστα μέλη του PB και περα από τα δαχτυλίδια το πρώτο και καλύτερο κριτήριο είναι η συμπεριφορά του πουλιού.
Όταν βλέπεις την καρδερίνα να σου "μιλάει", να κάνει "ψαλίδια" μόλις μπαίνεις στο εκτροφείο σου και να έχει συμπεριφορά καναρινιου προσωπικά μου είναι αρκετό.

Εγώ αυτό που προτείνω είναι να μην υπάρχουν αφορισμοί και αγενείες από οποίο "στρατοπεδο" και αν προέρχονται.

Σεβαστοί οι κανονες.
Το να "απαγορευεται" μια συζήτηση κατά την ταπεινή μου γνώμη οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα. Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και όταν μπαίνει κάτω από το χαλί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
και στα δικά σου χέρια πουλάκια πραγματικής εκτροφής χωρίς δαχτυλίδι.
Σε διορθώνω..
Ποτέ κανένα πουλί χωρίς κλειστό δαχτυλίδι.
Από πεποίθηση δεν θα μπορούσα να το δεχτώ ούτε ως δώρο...
 
Σε διορθώνω..
Ποτέ κανένα πουλί χωρίς κλειστό δαχτυλίδι.
Από πεποίθηση δεν θα μπορούσα να το δεχτώ ούτε ως δώρο...

Δεν θα επεκταθώ παραπανω για λόγους ευγένειας και απλά θα δεχθώ την διόρθωση.


Θα ήθελα όμως να ακούσω την άποψη σου και στα υπόλοιπα σκέλη του μνμ μου, αν θέλεις φυσικά.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top