Διατροφή Κλαδί με φύλλα από ευκάλυπτο σε Αλεξανδρινό παπαγάλο

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Σημερα εκοψα ενα κλαδι με φυλα απο ευκαλυπτο ξεπλυμενο απο την βροχη στον κηπο μου,το δινω οπως ειναι;

Μην κανουμε κ κανα λαθος.

IMG_20180226_165003-816x460.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σημερα εκοψα ενα κλαδι με φυλα απο ευκαλυπτο ξεπλυμενο απο την βροχη στον κηπο μου,το δινω οπως ειναι;
Ναι
Δηλαδή αν δεν είχε τόση βροχή θα σου έλεγα ξέπλυνέ το λίγο αλλά τώρα δεν χρειάζεται.
Μην κανουμε κ κανα λαθος.
Ναι παιδί μου, κι εγώ κόβω και δίνω σε μικρότερους παπαγάλους. Δεν είχαν ακόμα άνθη πάνω ε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα άνθη, σπόρια ευκαλύπτου ειναι ασφαλή ή θεωρούνται βλαβερά στην κατάποση;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα άνθη, σπόρια ευκαλύπτου ειναι ασφαλή ή θεωρούνται βλαβερά στην κατάποση;

Ασφαλή και οι καρποί αποτελούν μέρος της κύριας τροφής αρκετών αυστραλιανών ειδών. Στα μέρη μου δεν είδα ποτέ καρπούς ευκάλυπτου μεγάλους σε μέγεθος όπως γίνονται στην Αυστραλία. Ίσως λόγω κλίματος;
 
Στα μέρη μου δεν είδα ποτέ καρπούς ευκάλυπτου μεγάλους σε μέγεθος όπως γίνονται στην Αυστραλία. Ίσως λόγω κλίματος;
Υπάρχουν πολλά είδη ευκαλύπτου, έτσι δεν είναι; Μήπως συγκρίνεις ανόμοια; (Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω, βάσει του γεγονότος ότι οι καρποί των εδώ - ευκαλύπτων δίνουν φυτό)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σε όλες τις πηγές ο ευκάλυπτος αναφέρεται γενικώς με ένα όνομα, χωρίς υποσημειώσεις ή διαχωρισμό. Θεωρώ πως εννοούνται όλα τα είδη ευκαλύπτου. Πέραν τούτου τα έχω χρησιμοποιήσει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Φυσικά πάντα ισχύει το ατομικό κριτήριο και η δοκιμαστική περίοδος πριν την ένταξη ενός τροφίμου στο διαιτολόγιο των πουλιών μας.
Για κανένα φυτό δεν μιλάμε για τα αιθέρια έλαιά του, που είναι άλλη περίπτωση και θέλουν προσοχή και γνώση αν θελήσουμε να τα χρησιμοποιήσουμε.
Το μόνο που θυμάμαι για τον ευκάλυπτο, είναι ν' αποφεύγουμε τα αποξηραμένα φύλλα που πωλούνται ως βότανο, γιατί δυνατόν ν' αναπτύξουν κάποιους μύκητες. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες επ' αυτού.
 
Στην περιοχη που μενω εχω αρκετους ευκαλυπτους και πραγματικα ο Τουκη ολη μερα που τον χανεις που τον βρισκεις μασουλαει τον ευκαλυπτο!
Επισης να αναφερω οτι αρωματιστηκε ολο το σπιτι εξαιτιας του!
Να και οι καρποι του! Μολις βγαλει σε ευκολο σημειο, θα κοψω μερικα!
Eucalyptus_flowers2.jpg
 
Τα δίνω, ασφαλή είναι.
Δράττωμαι της ευκαιρίας (τι λέω ο άτιμος 😛 )
Που θα βρούμε στην περιοχή μας ευκαλύπτους Μαρία, έχεις υπ' όψιν;
 
Που θα βρούμε στην περιοχή μας ευκαλύπτους Μαρία, έχεις υπ' όψιν;
Ευκαλύπτους χωρίς όμως να βρίσκονται κοντά σε περιοχές με μεγάλη κίνηση και επομένως με καυσαέριο, πρέπει να αναζητήσετε
 
Ευκαλύπτους χωρίς όμως να βρίσκονται κοντά σε περιοχές με μεγάλη κίνηση και επομένως με καυσαέριο, πρέπει να αναζητήσετε
Ναι, ελπίζω ότι η Μαρία θα ξέρει αν κάπου στα τρίσβαθα του ρέματος Χαλανδρίου υπάρχουν ευκάλυπτοι :D
 
Δράττωμαι της ευκαιρίας (τι λέω ο άτιμος 😛 )
Που θα βρούμε στην περιοχή μας ευκαλύπτους Μαρία, έχεις υπ' όψιν;
Όλη η Διογένους έχει πολλούς ευκαλύπτους, ξεκινώντας από την γωνία με την Λ. Πεντέλης (αυτόν τον εξαιρείς λόγω καυσαερίου). Έχει επίσης Διογένους και Δημοσθένους, Διογένους και Ευριππίδου. Έχει αν θυμάμαι καλά στον Αη Γιώργη. Στο ρέμα έχει δεξιά εκεί που έχεις βγάλει φωτογραφίες και έχει αν δεν κάνω λάθος και από την πλευρά του Πολυδρόσου κοντά στην εκκλησία που μου διαφεύγει το όνομά της. (Θυμήθηκα Άγιος Αθανάσιος). Πάνω από εκεί που έχει τα σκαλοπάτια με το κοτετσόσυρμα.
Κατάλαβες τίποτα; :D
 
Υπάρχουν πολλά είδη ευκαλύπτου, έτσι δεν είναι; Μήπως συγκρίνεις ανόμοια; (Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω, βάσει του γεγονότος ότι οι καρποί των εδώ - ευκαλύπτων δίνουν φυτό)
Nαι Γιάννη υπάρχουν διαφορετικά είδη. Μου έκανε εντύπωση όμως που ποτέ δεν είδα αυτά με τους πολύ μεγάλους καρπούς ενώ έχει πολλούς ευκαλύπτους σε μερικές περιοχές. Ή θεώρησα ότι για κάποιον λόγο δεν τους μεγαλώνουν αρκετά.
 
Σήμερα κάναμε τη βόλτα μας στο ρέμα. Δυστυχώς οι ευκάλυπτοι που τους είχαμε "στο ματι" δεν είναι εύκολα προσβάσιμοι και όσοι είναι δεν φτάναμε να κόψουμε κλαδάκια καθώς ήταν πολύ ψηλά. Συμβιβαστήκαμε με μερικά φύλλα που θα τα δώσουμε στον μικρό να παίζει. Η επιστροφή μας με φύλλα και ξύλα δάφνης και ελιάς τα οποία τώρα στεγνώνουν για να χρησιμεύσουν ως παιγνίδι στον Ερνέστο. Νεότερα μόλις τα τοποθετήσουμε :)
 
Back
Top