Φροντίδα Κλαδιά από δέντρο για πατήθρες στον παπαγάλο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης S.T
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

S.T

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,
Μπορώ να κόψω κλαδάκια από δέντρα και να τα διαμορφωσω ετσι ωστε να τα χρησιμοποιήσω ως πατήθρες στο πουλάκι μου; Υπαρχει περίπτωση να έχει μέσα μικρόβια ή αλλους κινδυνους το ξυλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορώ να κόψω κλαδάκια από δέντρα και να τα διαμορφωσω ετσι ωστε να τα χρησιμοποιήσω ως πατήθρες στο πουλάκι μου;
Φυσικά και μπορεις αρκει να μην ειναι απο δεντρα που βρισκονται σε κεντρικο δρομο που περνουν πολλα αυτοκινητα γιατι τα ξυλα αυτα ειναι γεματα καυσαερια.
Εδω ενα θεμα για φυσικα κλαδια ελιας και μπορεις να τα εκμετταλευτεις για το παπαγαλακι σου!

Υπαρχει περίπτωση να έχει μέσα μικρόβια ή αλλους κινδυνους το ξυλο;
Ναι! Υπαρχουν τοξικα και ασφαλη δεντρα για τους σκοπους αυτους. Ολα μαζεμενα στο αρθρο αυτο.

Καλη αναγνωση!
 
Ασφαλώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλαδάκια δέντρων για πατήθρες.Αφού διαβάσεις το άρθρο που επισύναψαν τα μέλη παραπάνω και ενημερωθείς, κόβεις τα επιθυμητά κλαδιά (κατά προτίμηση από δέντρα που δεν έχουν ραντιστεί) και τα αφήνεις στον ήλιο να ξεραθούν. Έπειτα τα πλένεις καλά με υγρό πιάτων και σφουγγάρι και τα ξεβγάζεις με ξυδόνερο (1 μέρος ξύδι-1 μέρος νερό). Τα αφήνεις να στεγνώσουν και είναι έτοιμα προς χρήση. Προαιρετικά μπορείς να τα ψεκάσεις με Pinex, για τον φόβο της ψείρας, πριν τα τοποθετήσεις (προσωπικά δεν το κάνω).
 
Τι διάμετρο έχουν συνήθως οι πατήθρες για μεσαίους παπαγάλους π.χ cockateil;
 
Τι διάμετρο έχουν συνήθως οι πατήθρες για μεσαίους παπαγάλους π.χ cockateil;

Να έχουν τέτοια διάμετρο ώστε να μην κλείνει εντελώς (ακουμπάνε τα μπροστινά με το πίσω νύχι).
Μπορείς για ασφάλεια να τα τρίψεις πρώτα με γυαλόχαρτο, μετά να περάσεις με betadine και αφησέ τα να στεγνώσουν.
Εναλλακτικά μπορέις να πας στο Praktiker και να αγοράσες βέργες οξυάς (1m) και να τις κόψεις ανάλογα.
 
14 -16 χιλιοστα ειναι το ιδανικο για κλαδια που κανουν και γυμναστικη
το μειονεκτημα στα φυσικα κλαδια ειναι οτι τα περισσοτερα εχουν αρκετα λεια επιφανεια που δεν βολευει στα παιχνιδια το πλεονεκτημα για καποια παπαγαλακια οτι μπορουν να τα μαδανε
 
Back
Top