Φροντίδα Κλαδιά ελιάς για σταντ

Μου έχουν πει ότι και με τα φυλλα του να βάλεις το κλαδι τις ελιας δεν πειράζει
 
Εγώ έχω εδώ και πολύ καιρό (από τότε που τα πήρα δηλ) stand από κλαδιά καρυδιάς (στον κατάλογο αναφέρεται ως τοξικό) και τα παπαγαλάκια μου το δαγκώνουν μανιωδώς. Ωστόσο δεν έχουν πάθει κάτι ως τώρα. Μήπως πρέπει να το βγάλω και να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο; Κρίμα γιατί το θεωρώ ιδανικό για stand λόγω του ότι σε ένα κλαδί υπάρχουν πολλά παρακλάδια και προσφέρουν στα Budgies καλές ευκαιρίες για σκαρφάλωμα και παιχνίδι.😕
 
Εγω παλια που ειχα καρδερινες εβαζα στα κλουβακια τους κλαδια απο κλιμα (κλιματαρια). Ηταν μια χαρα.
 
Εγώ έχω εδώ και πολύ καιρό (από τότε που τα πήρα δηλ) stand από κλαδιά καρυδιάς (στον κατάλογο αναφέρεται ως τοξικό) και τα παπαγαλάκια μου το δαγκώνουν μανιωδώς. Ωστόσο δεν έχουν πάθει κάτι ως τώρα. Μήπως πρέπει να το βγάλω και να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο; Κρίμα γιατί το θεωρώ ιδανικό για stand λόγω του ότι σε ένα κλαδί υπάρχουν πολλά παρακλάδια και προσφέρουν στα Budgies καλές ευκαιρίες για σκαρφάλωμα και παιχνίδι.😕


Εφη εγω θα τα εβγαζα... Ποιος ο λογος να ρισκαρεις; Το οτι δεν εχουν παθει κατι ως τωρα δε σημαινει κατι... μπορει να υπαρχει κατι που δρα συσσωρευτικα..
 
Εγώ έχω εδώ και πολύ καιρό (από τότε που τα πήρα δηλ) stand από κλαδιά καρυδιάς (στον κατάλογο αναφέρεται ως τοξικό) και τα παπαγαλάκια μου το δαγκώνουν μανιωδώς.

Den iparxei problima. Ta kladia apo karydia boris na dinis.

Ta fila tis karydias einai pikra, den aresoune kai den trone. An kata lathos omos trone ta fila bori na exoune 1-2 meres diahria.


Alexandros
 
Και εγώ λέω να τα βγάλω αύριο. άλλωστε δε χρειάζεται να πεθάνει το πουλί για να καταλάβουμε οτι του κάνει κακό!

... Μπορει να υπαρχει κατι που δρα συσσωρευτικα..

Αυτό σκέφτηκα και εγώ, μπορεί να δημιουργούνται μη εμφανή προβλήματα.
Πάντως καταστεναχωρήθηκα!☹ Πραγματικά είναι ιδανικό, αλλά δυστυχώς ακατάλληλο.
 
Ωχ παιδιά μπερδεύτηκα! Οι απόψεις διίστανται εδώ! Ίσως θα έπρεπε να διασταυρωθούν οι πληροφορίες... Δε ξέρω... Εγώ όμως λέω να το βγάλω για να μη το ρισκάρω.
Υποθέτω ότι για τα παπαγαλάκια badgerigar πρέπει να είναι ιδανικά τα κλαδιά ευκαλύπτου. Είχα διαβάσει οτι συνηθίζουν να φτιάχνουν τις φωλιές τους μέσα σε αυτά. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αλλά που να βρεις ευκάλυπτο!
 
Ωχ παιδιά μπερδεύτηκα! Οι απόψεις διίστανται εδώ! Ίσως θα έπρεπε να διασταυρωθούν οι πληροφορίες... Δε ξέρω... Εγώ όμως λέω να το βγάλω για να μη το ρισκάρω.
Υποθέτω ότι για τα παπαγαλάκια badgerigar πρέπει να είναι ιδανικά τα κλαδιά ευκαλύπτου. Είχα διαβάσει οτι συνηθίζουν να φτιάχνουν τις φωλιές τους μέσα σε αυτά. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αλλά που να βρεις ευκάλυπτο!


οντως ο ευκαλυπτος ειναι το ιδανικο γι αυτα και επιτρεπεται σε ολα τα ειδη... εχει καταγωγη την Αυστραλια οπως και τα παπαγαλακια. Εδω παντως μπορει κανεις ευκολα να βρει ευκαλυπτο. 😉 Το ξερεις ποιο δεντρο ειναι, εννοω να το αναγνωρισεις; Ειναι αρκετα κοινο θεωρω...
 
O gnisio Eykalyptus parxei analoga me ta stixia mono stin Australia,

etsi fenete

Eucalyptus_tree.jpg


Poulane ta floios gia na trone ta poulia. Olokliro kladia, malon prepei na kaneis paragelia apo Australia. 🙄

Me ta karydia omos pali, den exoune problima.


Alexandros
 
Μπορεί να το έχω δει κάπου αλλά δεν μπορώ να το αναγνωρίσω. Από φωτογραφίες που αναζήτησα πιστεύω οτι δεν έχουμε ευκάλυπτο στην περιοχή, δεν έχω δει κάπου αυτό το δέντρο. Από την άλλη θέλω να βρω κλαδιά από δέντρο το οποίο είναι εύκολα προσβάσιμο σε εμένα για να μπορώ να το ανανεώνω όταν δε θα είναι πλέον κατάλληλο. Σκέφτομαι την αμυγδαλιά...
 
Lathos apo emena.

Parxoune kapio Eykalyptus dentra stin Ellada, px se ena xorio
Georgioupolis anamesa sto Rethymnon kai Chania tha brite Eykalyptus.

Kai stin Peleponisso exoune Eykalyptus



Alexandros
 
Παιδιά όλη η Ελλάδα είναι γεμάτη ευκάλυπτους. Στη Καλαμάτα έχουμε δάση ολόκληρα από ευκάλυπτους 😱
 
Σκέφτομαι την αμυγδαλιά...

Στο χωριό μου που έχουν αμυγδαλιές έχω ακούσει οτι έχουν πάρα πολλές ψείρες. Θα σου έλεγα να το προσέξεις ιδιαίτερα. Το χωριό μου είναι νότια Λακωνία, δεν ξέρω αν στην περιοχή σου ισχύει το ίδιο.
 
μελιγκρα ειναι γιωργο, δεν εινα ιψειρα αλλα παλι ενοχλητικη ειναι για τα πουλια οταν ΔΕΝ την τρωνε, γιατι την τρωνε κα ιπολυ μαλιστα
 
Δε γίνεται να απαλλαγώ από αυτά με πλύσιμο και απολύμανση; Που έτσι και αλλιώς θα έκανα στα κλαδιά που θα επέλεγα. Η μελίγκρα είναι ένα έντομο πράσινο αρκετά μικροσκοπικό ή κάνω λάθος;
 
και τετοιο ειναι αλλα κυριως μαυρο σαν ψειρα, μπορεις να απαλλαγεις απο αυτο απλα τοποθετωντας τα κλαρακια στον ηλιο για 2 ημερες, δεν θα μεινει ρουθουνι...
 
Back
Top