Φροντίδα Κληρονόμησα πρόσφατα ένα καρδερινοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης IosifD
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

IosifD

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2023
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Αρχικά καλησπέρα σε όλους σας. ‘’Κληρονόμησα‘’ πρόσφατα λόγο θανάτου του πατέρα μου ένα καρδερινοκάναρο που είχε στην κατοχή του. Δεν έχω ιδέα από πτηνά, γνωρίζω τα ελάχιστα από παρατήρηση του πατέρα μου καθ´ όλη την κοινή μας ζωή που είχε στην κατοχή πολλά πτηνά παρόμοιου τύπου.

Ο μικρός μας φίλος ήταν κάτοικος ενός μικρού κλουβιου που ήθελε λίγο περιποίηση. Πρόσφατα λοιπόν πήρα ένα μεγαλύτερο κλουβί από αυτά που είχαμε το έβαψα (με σπρέι χωρίς μόλυβδο, πηγή διαδίκτυο) και του έφτιαξα ένα καινούριο σπίτι. Του αγόρασα μερικά καινούργια κλαδιά ποτίστρες κούνια κτλπα καθώς το νέο κλουβί είναι διπλάσιο από το παλιό. Το πτηνό (Νικολάκης) με το που μπήκε στο καινούριο του σπίτι ενώ έδειξε να το ευχαριστιέται και να το παρατηρεί μετά άρχισε να μένει ακίνητο χωρίς να κάνει τίποτα. Το έβαλα ξανά στο παλιό του κλουβί και έδειξε να συνέρχεται λίγο μετά από 2 μέρες. Εχθές λοιπόν τολμησα να το βάλω ξανά στο μεγαλύτερο και νέο κλουβί. Έδειξε πάλι θετικά σημάδια. Του έχω βάλει μέσα και κρεμαστή μπάρα φρούτων-βιταμινών, πετρούλα ασβεστίου κτλπα. Καθε βράδυ το βάζω μέσα αυτές τις μέρες καθώς το μπαλκόνι είναι βορινό και έδειχνε να κρυώνει κουρνιάζοντας. Σήμερα το πρωί λοιπόν το βγάζω έξω στο μπαλκόνι όπως κάθε πρωί. Κελαηδούσε και πέταγε στο νέο του σπίτι ευχάριστα, και είπα ωραία άρχισε σιγά σιγά να το συνηθίζει. Πριν φύγω για δουλειά που το παρατήρησα καθόταν κάτω στην βάση του κλουβιού στην γωνία σαν να κρύβεται. Τρώει αρκετές φορές που το έχω παρατηρήσει και τρώει και αυγό που του βάζω φρέσκο κάθε μέρα.

Δεν ξέρω αν είναι άρρωστο ή χρειάζεται να συνηθίσει απλά. Χρειάζεται να το πάω σε πτηνιατρό; Έχω δει ήδη την λίστα που έχετε ανεβάσει. Χρειάζεται να του πάρω κάτι άλλο;

Ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοήθεια σας. Δείξτε λίγο επιείκεια διότι δεν ξαναείδα ποτέ πτηνό κατοικίδιο. Οποία βοήθεια και συμβουλές ευπρόσδεκτη.
 
Καλησπέρα και καλώς τα δέχτηκες.Χωτις να είμαι ειδικός αλλά όπως λες αν κρύβεται και δείχνει σημάδια φόβου μαλλον δεν έχει μεγαλώσει σε κλειστό περιβάλλον είναι αγριο.Φερει κάποιο δαχτυλίδι;
 
Καταρχήν άστο στο μεγάλο κλουβί. Βγάλε την κούνια. Μην βάζεις μπάρα φρούτων δεν χρειάζεται. Πάρε σπόρους, κλειστή συσκευασία. Αυγό βραστό τουλάχιστον 12 λεπτά, μια δύο φορές το πολύ την εβδομάδα, τό αφήνεις δύο τρεις ώρες. Μήλο μια φορά την εβδομάδα, χορταρικά μια φορά την εβδομάδα, όχι μαρούλι, και πλύσιμο πολύ καλό και στέγνωμα. Όχι μέσα έξω συνέχεια, γιατί υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας. Πρόσεχε την συμπεριφορά του, και πες μας ξανά τι βλέπεις
 
@Tzio Ναι πρέπει να είναι άγριο, δεν έχει δαχτυλίδι.
[automerge]1682505114[/automerge]
@STIB σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από περιέργεια γιατί να βγάλω την κούνια και τις μπάρες;; Θυμάμαι παλιότερα κάποια ανεβαίνανε στην κούνια. Όσο για την μπάρα θεώρησα ότι θα το προτιμήσει αν και δεν το βλέπω ….
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Θα μπορούσε να κρυώνει, αν το φυσά αέρας, θα μπορούσε να ζεσταίνεται αν το χτυπά ο ήλιος, επίσης θα ήταν δυνατό να κρύβεται από κάποιο αρπακτικό, να είναι άρρωστο, αδύναμο κλπ. Με άλλα λόγια δεν γίνεται να ξέρουμε τι συμβαίνει και γιατί συμπεριφέρεται έτσι, αλλά όπως σου γράφω παραπάνω υπάρχουν διάφορες πιθανότητες. Έτσι:
Όταν έχουμε ένα πουλάκι έξω στο μπαλκόνι, φροντίζουμε:
  1. να μην το χτυπά απευθείας κάποιο ρεύμα αέρος, διότι κινδυνεύει να κρυώσει,
  2. να μην πέφτουν απευθείας πάνω στο κλουβί οι ηλιακές ακτίνες διότι υπάρχει το ρίσκο της θερμοπληξίας, ειδικά όταν ο καιρός είναι ζεστός,
  3. να έχουμε φτιάξει ή αγοράσει κάποιο είδος προστασίας για το κλουβί, που να μην επιτρέπει την προσέγγιση ιπτάμενων και μη θηρευτών στο κλουβί
Θα έλεγα να μας ανεβάσεις μια φωτό του κλουβιού στην οποία να φαίνεται η εσωτερική του διάταξη, μήπως και χρειάζεται να σου προταθούν βελτιώσεις. Επίσης να μας πεις για την τροφή του αν είναι χύμα ή ποια είναι η εμπορική της ονομασία και τέλος για τις ώρες του ύπνου του.
Τώρα τελειώνοντας θα πω ότι λυπάμαι για την πρόσφατη απώλεια του πατέρα σου. Τα υπόλοιπα με το πουλάκι πιστεύω θα λυθούν μέσα από τη φροντίδα σου.
 
μαλλον δεν έχει μεγαλώσει σε κλειστό περιβάλλον είναι αγριο.
Ναι πρέπει να είναι άγριο, δεν έχει δαχτυλίδι.
Αφού το πουλάκι είναι καρδερινοκάναρο δεν είναι άγριο.
Μάλλον χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον.
 
Back
Top