Φροντίδα Κλουβί για παπαγάλο senegal

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας ποιο ειναι το καταλληλο κλουβι για ενα senegal εχω ενα μικρο θεματακι με τον χωρο αλλα θελω να ειναι ανετο οποτε αν υπαρχουν επιλογες και μπορειτε να με βοηθησετε θα ηταν πλυ καλο ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Για κάτι τέτοιο δεν έχεις χώρο; Θέλεις να είναι κρεμαστό ή επιτραπέζιο;
Hana7.jpg
 
Κοίτα οι μίνιμουμ διαστάσεις που δίνουν γι' αυτά επειδή είναι δραστήρια πουλιά, είναι 50Χ50Χ70+ ύψος.
birdtricks.com/senegal-parrot-cages.html
Τώρα όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο που γράφουν κι εκείνοι.
Ίσως πρέπει να το ακουμπήσεις κάπου και όχι να το κρεμάσεις γιατί θα είναι επικίνδυνο με την κίνηση του πουλιού να "κατεδαφιστεί" το κλουβί.
Τώρα στην αγορά με αυτές τις διαστάσεις, πρέπει να το ψάξεις λίγο, εννοείται θα βγαίνει κάποιες ώρες και εκτός σε πάρκο για παιχνίδι. Πότε με το καλό;:)
 
Πότε με το καλό
ψαχνομαι ειμαι σε σκεψη για αγριο δλδ μεγαλομενο απο γονεις η ημερο εχει τρελη διαφορα αλλα θελω κατι σωστο!

Επισης στην αρχη θα κοβω τα φτερα και σκεφτομαι να ειναι ολη μερα εξω και το βραδυ μεσα βεβαια ολα ειναι σχετικα...
 
Αν είναι να τα κόψετε, να πεις να γίνει λίγες μέρες πριν τον πάρεις, μην συνδυαστεί μ' εσένα αυτό πριν γνωριστείτε γιατί δεν είναι και ευχάριστη η αίσθηση αυτή στα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αν είναι να τα κόψετε, να πεις να γίνει λίγες μέρες πριν τον πάρεις, μην συνδυαστεί μ' εσένα αυτό πριν γνωριστείτε γιατί δεν είναι και ευχάριστη η αίσθηση αυτή στα πουλιά.
Να και κατι που εμαθα ωραια ευχαριστω
Ξερεις ποσο κανουν να μεγαλοσουν ξανα;
 
Και κατι ακομα θα ζοριστω πολυ αν το παρω αγριο; Ξερεις;
Εξαρτάται κατά πολύ από την προσωπικότητα του συγκεκριμένου πουλιού, το ιστορικό του, αν έχει ταλαιπωρηθεί και επίσης από την ηλικία του. Όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο.
Είναι έξυπνα πουλιά και άρα καχύποπτα μεν, εκπαιδεύσιμα δε :)
 
Εξαρτάται κατά πολύ από την προσωπικότητα του συγκεκριμένου πουλιού, το ιστορικό του, αν έχει ταλαιπωρηθεί και επίσης από την ηλικία του. Όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο.
Είναι έξυπνα πουλιά και άρα καχύποπτα μεν, εκπαιδεύσιμα δε :)
Με μπερδεψες ακομα παραπανω :D😱
 
Με μπερδεψες ακομα παραπανω :D😱
Χα χα χα χα Ξαναδιάβασε.
Όταν είναι άγριο θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια. Γίνεται, με περισσότερο κόπο. Εξαρτάται και από το συγκεκριμένο πουλί και από την ηλικία του.
Μην νομίζεις ότι και τα λεγόμενα ήμερα τα παίρνεις και όλα καλά, Πάλι θέλει προσπάθεια απλά λιγότερη.
 
Χα χα χα χα Ξαναδιάβασε.
Όταν είναι άγριο θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια. Γίνεται, με περισσότερο κόπο. Εξαρτάται και από το συγκεκριμένο πουλί και από την ηλικία του.
Μην νομίζεις ότι και τα λεγόμενα ήμερα τα παίρνεις και όλα καλά, Πάλι θέλει προσπάθεια απλά λιγότερη.
Αα ωραια εσυ ας πουμε θα μπαινες στο τρυπακι ενος αγριου η θα πηγενες στα λιγο ποιο σιγουρα;
 
Αα ωραια εσυ ας πουμε θα μπαινες στο τρυπακι ενος αγριου η θα πηγενες στα λιγο ποιο σιγουρα;
Ανάλογα την φάση μου αλλά επειδή είμαι επίπονη και σταυρολεξάκιας, ναι θα έμπαινα. :)
 
Χμ ωραια...
Σε ζαλισα λιγο αλλα αν κανω κινηση απο εναν φιλο που εχει pet και μου φερει εχω καποια χαρτια για το πτηνο;
 
Αν το φέρει το μαγαζί, δεν ξέρεις που βρισκόταν πριν το πουλί. Αν το πάρεις από εκτροφείο, βέβαια δικής του γέννας, γιατί κι αυτοί πολλές φορές κάνουν μεταπώληση, θα δεις τον χώρο, θα μάθεις το ιστορικό, πότε ακριβώς γεννήθηκε, τι έτρωγε κτλ.
 
Αν το φέρει το μαγαζί, δεν ξέρεις που βρισκόταν πριν το πουλί. Αν το πάρεις από εκτροφείο, βέβαια δικής του γέννας, γιατί κι αυτοί πολλές φορές κάνουν μεταπώληση, θα δεις τον χώρο, θα μάθεις το ιστορικό, πότε ακριβώς γεννήθηκε, τι έτρωγε κτλ.
Ναι καταλαβα ωραια ειδα και στο φβ τις ομαδες... Πολυ ωραιες και πολλα διαφορα ειδη που δν ηξερα καν
 
Κοίτα αν θέλεις, όταν βρεις κάποιο και είσαι υπό σκέψιν, ρώτα μας να το δούμε όλοι μαζί. Αλλιώς διάλεξε και το βλέπουμε μετά.
Άντε μην το πολυψειρίζεις, έρωτας είναι αυτά. Σ' αρέσει το πήρες :)
 
Back
Top