Κλουβί για φασιανούς

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
οι φασιανοι μου τρελαθηκαν να γενανε και να κλωσανε φετος. εχω εως τωρα 15 φασιανακια απο 3 κλωσεσ και αλη μια; Με 13 αυγα με πουλι μεσα (τα ωοσκοπησα χθες). Οι εξελιξεις αυτες με αναγκαζου να φτιαξω καινουριο καταλημα.σκεφτομαι να φτιαξω οχι μια αλα δυο μεγαλες κλουβες των 10 τετραγωνικων η καθε μια συν 3 μικρες περιπου του 1 τετραγωνικου οι οποιες θα επικοινωνου μεταξυ τους με πορτακια. Ο σκοπος μου ειναι να μπωρω να απομονωνω τον αρσενικο με οσα δεν κλωσανε στη μια κλουβα και οσεσ γενανε στην αλλη οπου θα υπαρχουν εξωτερικα και οι 3-4 κλουβες φωλιες του 1 τετραγωνικου στισ οποιες θα κλεινω τις μανες τις τελευταιες μερεσ πρι ν σκασουν τα αυγα μεχρι τα πουλακια να γινουν 2-3 εβδομαδων μετα να τα αφηνω με τις μανες τους στη δευτερη μεγαλη κλουβα μεχρι να γινουν 2-3 μηνων και μετα να ελευθερωνω οσα δεν θα κρατησω και να αφηνω τον αρενικο με το χαρεμι του σε ολο το κλουβια των 23 τετραγωνικων μεχρι την επομενη ανοιξη που θα αρχιζουν παλι τα ζευγαρωματα.
στην πρωτη φωτο φαινεται το κλουβι που τους εχω τωρα και στην δευτερη οι 25 κολωνες (3 μετρα) απο καστανια που πηρα για να αρχισω την καινουρια κατασκευη.
οποιαδηποτε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη
 

Συνημμένα

  • IMGP0150.webp
    IMGP0150.webp
    74 KB · Προβολές: 2.151
  • IMGP0274.webp
    IMGP0274.webp
    75,9 KB · Προβολές: 1.097
τελειωσα το κλουβι προχθεσ

τωρα οι φασιανοι μου εχουν μια κλουβα 23 τετραγωνικα και 2 μετρα υψος ειμαι στο σταδιο του φυτεματος θαμνων και αλων φυτων μεσα στο περιβαλον τους. Θα ανεβασω φωτο σημερα μαλον. το καινουριο κλουβι ειναι φρουριο κλεισμενο απο ολεσ τισ πλευρεσ και το πατωμα με ψιλη κουνελοσιτα γαλβανισμενη και οχι κοτετσοσιτα
 
Kαλημέρα, μπράβο που είχαν επιτυχία στην αναπαραγωγή! Πολύ λειτουργικό φαίνεται το σχέδιο όπως το περιγράφεις, περιμένουμε φωτογραφίες απ'την υλοποίησή του! Καλορίζικα όλα, καλή συνέχεια!
 
υπεροχος αυτος ο χωρος! Μου αρεσει πολυ η αμμος και με του κορμους που ειναι σαν να ειναισ τη φυση η φασιανοι!

ολες σου οι κλουβες ειναι πολυ ομορφες! Καθαρες και μεγαλες, αυτο παει να πει χομπιστας με με αγαπη!
 
Για μια ακομα φορα μπραβο, για την φροντιδα που παρεχεις στους μικρους σου φιλους! Πραγματικα ολοι οι χωροι, που εχεις φτιαξει και φιλοξενεις τα πουλια σου ειναι υπεροχοι!
 
oi foto apo to neo kloybi

το κλουβι αυτο το καναμε με τον πατερα μου περιπου σε μια βδομαδα ( ολα ειναι πανευκολα οταν δεν εχεισ να κανεισ λιμνες). ειναι χωρισμενο στα 2 ενα μεγαλο για τα ενηλικα και ενα μικροτερο για τα μικρα φυσικα το χειμωνα το χωρισμα θα φευγει και τα μεγαλα θα εχουν ολο τον χωρο. εβγαλα μερικεσ φοτο να σας το δειξω . αυτο που ειδατε στην φοτο στην αρχη ειναι το παλιο κλουβι των φασιανων που τωρα εχω μεσα τη μανα με τα μωρα και μετα θα το εχω αδειο σαν αναρωτηριο η αν αποφασισω να παρω και τιποτα αλο ζωντανο.
 

Συνημμένα

  • IMGP0275.webp
    IMGP0275.webp
    70,9 KB · Προβολές: 975
  • IMGP0276.webp
    IMGP0276.webp
    78,2 KB · Προβολές: 1.553
  • IMGP0277.webp
    IMGP0277.webp
    76,7 KB · Προβολές: 932
  • IMGP0278.webp
    IMGP0278.webp
    79,3 KB · Προβολές: 743
  • IMGP0279.webp
    IMGP0279.webp
    87,1 KB · Προβολές: 829
πολυ προσεγμενη δουλεια!
ποσα λεφτα σου πηγε ολη η κατασκευη;
και τη διαστασεις εχει;
 
η μανα φασιανη με τα παιδια της, φοτο καινουριο, φοτο φυτα

οικογενεια στο παλιο κλουβι. και αλλη φοτο απο την καινουρια κατασκευη και τα φυτα που πηρα χθες για το καινουριο περιβαλον φασιανων. ενα μεγαλο βιβουρνο, μια κουμαρια ενα με μικρα κοκκινα φυλα που το ξεχασα πως το λενε και μια κοκκινη δρακαινα(τα κοκκινα τα διαλεξα γιατι ταιριαζουν με τα φτερα του αρσενικου. στη περιοχη που εχω τωρα τα μικρα θα βαλλω καλαμοειδη και αλα φυτα που να μοιαζουν με θυσανους γιατι εκει θελω καλη καλυψη μια που εκει θα γενανε
 

Συνημμένα

  • IMGP0285.webp
    IMGP0285.webp
    83,8 KB · Προβολές: 479
  • IMGP0280.webp
    IMGP0280.webp
    75,2 KB · Προβολές: 440
  • IMGP0281.webp
    IMGP0281.webp
    86,1 KB · Προβολές: 412
  • IMGP0283.webp
    IMGP0283.webp
    63,2 KB · Προβολές: 416
  • IMGP0282.webp
    IMGP0282.webp
    53,8 KB · Προβολές: 448
η κατασκευη ειναι 3 μ και κατι επι 8 παρα κατι ασ πουμε 3Χ8 μ και 2 μετρα υψος. Ολη η κατασκευη κοστισε περιπου ενα πεντακοσαρικο τα υλικα κωλονεσ σιτες τουβλα τσιμεντα διχτυ σκιασης. χθες εδωσα αλα 60 για τα φυτα (ειχα μια ροδια ηδη μεσα φυτεμενη). Φυσικα αν το εκανε μαστορασ θα ζητουσε στανταρ καναδυο χιλιαρικα νομιζω. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχω μονο τρελα με τα ζωα αλα και με τισ κατασκευεσ τα ζωα ειναι απλως η αφορμη για κατασκευες. Ενοειται οτι συνεχως θα προσθετω μεχρι να γινει τελειο κατ εμενα


σημερα τελος οι κατασκευες μονο φυτεματα οποτε ευχηθητε μου καλο σκαψιμο γιατι τα χωματα μας εδω ειναι μονο πηλοσ και ειναι σαν να σκαβεισ σε ενα σωρο απο κεραμιδια οταν ειναι ξερο σκετη πετρα το χωμα βγαινει σε κοματια των 5-10 κιλων
 
σημερα τελος οι κατασκευες μονο φυτεματα οποτε ευχηθητε μου καλο σκαψιμο γιατι τα χωματα μας εδω ειναι μονο πηλοσ και ειναι σαν να σκαβεισ σε ενα σωρο απο κεραμιδια οταν ειναι ξερο σκετη πετρα το χωμα βγαινει σε κοματια των 5-10 κιλων
Καλο σκαψιμο!:Big Grin:
 
Τι να πώ καταπληκτικη κατασκευη... Μπραβο! Πραγματικα κάποια στιγμη ανοιξε ενα θεμα με τις κατασεκυες που εχεισ κάνει και μετα πές μας πώς να έρθουμε και την τιμη του εισητηριου για την εισοδο..συνεχησε αυτο που κάνεις και περιμένουμε κιαλλα... Ενα κλουβι με μαιμουδες; Σ εχω ικανο...
 
οικογενεια στο παλιο κλουβι. και αλλη φοτο απο την καινουρια κατασκευη και τα φυτα που πηρα χθες για το καινουριο περιβαλον φασιανων. ενα μεγαλο βιβουρνο, μια κουμαρια ενα με μικρα κοκκινα φυλα που το ξεχασα πως το λενε και μια κοκκινη δρακαινα(τα κοκκινα τα διαλεξα γιατι ταιριαζουν με τα φτερα του αρσενικου. στη περιοχη που εχω τωρα τα μικρα θα βαλλω καλαμοειδη και αλα φυτα που να μοιαζουν με θυσανους γιατι εκει θελω καλη καλυψη μια που εκει θα γενανε
οι κλουβες ειναι πολυ ωραιες, κανα πιο ομορφο φασιανο απο το κολχικο γιατι δε παιρνεις ομως;
 
Φιλε Σταυρο τελειο το κλουβι σου.
Μιας ομως και εχω μια μικρη εμπειρια απο μεγαλη κλουβα. Οι φασιανοι μου τσιμπουσαν τους θαμνους και κοντευαν να τους ξερανουν. Τελικα τους εβαλα προστατευτικο συρμα μεχρι να μεγαλωσουν. Εγω φυτεψα κουμαριες μυρτιες αβοκαντο ελιες και εσπεριδοειδη. Για τον χειμωνα τι κανεις; θα βρεχονται η εχεις κανει και καποιο υποστεγο;
 
το ξερω οτι εχει πολυ ποιο ομορφουσ φασιανουσ απο τους κολχικουσ αλα οσο ζει ο αρσενικοσ δεν τουσ αλαζω τον εχω 6 χρονια τωρα
και εμενα τσιμπανε τουσ θαμνουσ αλα μεχρι το υψοσ που φτανουνε οποτε το βλεπω σαν φυσικο κλαδεμα τα φυτα θα αναπτυχθουν απο εκει και πανω.
τους εφτιαξα 2 υποστεγα (φαινονται και στη φωτο) για αυτουσ ωστε να προφυλαγονται απο τη βροχη και αλα 2 για τισ τροφεσ αλα οι ενηλικοι δεν θελουν να μπουν απο κατω γουσταρουν να βρεχονται τουλαχιστον τωρα που ειναι καλοκαιρι. Τα μικρα αντιθετα μενουν κατω απο το υποστεγο σε περιπτωση βροχησ. κατι που παρατηρησα ειναι οτι το φτερομα τουσ ειναι ποιο γυαλιστερο και στρωμενο απο τοτε που βρεχτηκαν καλα σε μια μπορα ισως εχουν αναγκη το βρεξιμο
 
Back
Top