Φροντίδα Κλουβί κοκατίλ στο υπνοδωμάτιο;

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και πάλι σε όλα τα μέλη.
Περιμένοντας το φιλαράκο μου να έρθει (κοκατίλ, που αυτή τη στιγμή ταξιδεύει) μου γεννήθηκε ακόμα μία απορία. Δεδομένου ότι τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάω στο υπνοδωμάτιο (εκεί έχω τον υπολογιστή μου, το γραφείο μου κτλ) και όχι στο καθιστικό (δεν έχω καν τηλεόραση εδώ και χρόνια), θα ήταν λέτε επικίνδυνο να έχω το κλουβί στο υπνοδωμάτιο, προκειμένου να γνωριστούμε καλύτερα; Το ρωτάω κυρίως λόγω της πούδρας που εκτοξεύουν σε μεγάλες ποσότητες. Δεν έχω αλλεργίες, το δωμάτιο αερίζεται καλά (μεγάλη μπαλκονόπορτα) και μπορώ να πάρω από τη μάνα μου και έναν καθαριστή αέρα που έχει.
Στο μπαλκόνι δεν τον βγάζω να είναι μόνιμα. Δε μου κάθεται καλά, γιατί πολύ κοντά έχω ένα μεγάλο δέντρο που συχνάζουν περιστέρια (τα κλαδιά του σχεδόν ακουμπούν στα κάγκελα και τώρα μάλιστα εκκολάφθηκαν και δύο αβγά) και φοβάμαι για μεταδοτικές ασθένειες.
Τι λέτε;
 
Εγώ είχα 7 χρόνια το ένα κοκατιλ μου μαζί μου στο δωμάτιο μου γιατί περνούσα όπως εσύ τον περισσότερο χρόνο εκεί. Δεν έπαθα ποτέ τίποτα. Άλλαζα το χαρτάκι από τον πάτο κάθε μέρα και όλα καλά. Γιατρός δεν είμαι για να σου βεβαιωσω εάν υπάρχει πρόβλημα ή όχι, απλά σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία. Τώρα αν για το πουλάκι θα είναι καλό, αυτό εξαρτάται από εσένα. Εάν δηλαδή αναβοσβήνεις το φως τη νύχτα τότε σίγουρα θα το στρεσάρεις. Εάν το φως κλείνει με τη δύση του ήλιου και δεν ανοίγεις λαπτοπ για να δεις ταινίες για παράδειγμα τη νύχτα τότε το κοκατιλάκι σου δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.
 
Τώρα αν για το πουλάκι θα είναι καλό, αυτό εξαρτάται από εσένα. Εάν δηλαδή αναβοσβήνεις το φως τη νύχτα τότε σίγουρα θα το στρεσάρεις. Εάν το φως κλείνει με τη δύση του ήλιου και δεν ανοίγεις λαπτοπ για να δεις ταινίες για παράδειγμα τη νύχτα τότε το κοκατιλάκι σου δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Γενικά είμαι ήσυχος μέσα στο σπίτι, το πολύ να ανάψει καμιά οθόνη τηλεφώνου που πάντα το έχω το πολύ στη δόνηση έτσι κι αλλιώς.. αν είναι σκεπασμένο, μάλλον δε θα το αντιληφθεί καν. 👎
 
Προσωπικά θεωρώ το υπνοδωμάτιο καλύτερο από το σαλόνι που κάποια στιγμή θα έχεις επισκέψεις, τα φώτα θα μείνουν μέχρι αργά και ίσως κάποιος να καπνίζει και φυσικά προτιμότερο από το να το έχεις στην κουζίνα που είναι χώρος ακατάλληλος. Ε αν δεν μένεις σε παλάτι, αναγκαστικα στο υπνοδωμάτιο θα το βάλεις. 😉
 
Προσωπικά θεωρώ το υπνοδωμάτιο καλύτερο από το σαλόνι που κάποια στιγμή θα έχεις επισκέψεις, τα φώτα θα μείνουν μέχρι αργά και ίσως κάποιος να καπνίζει και φυσικά προτιμότερο από το να το έχεις στην κουζίνα που είναι χώρος ακατάλληλος. Ε αν δεν μένεις σε παλάτι, αναγκαστικα στο υπνοδωμάτιο θα το βάλεις. 😉
Στην κουζίνα δε το βάζω με τίποτα (όχι ότι μαγειρεύω και πολύ δηλαδή..στέλνει η μαμά ταπεράκια..χαχ)... Οι μόνοι διαθέσιμοι χώροι είναι το υπνοδωμάτιο, το σαλόνι (ας το πούμε) και το μπαλκόνι. Το υπνοδωμάτιο είναι και σχετικά μεγάλο (μέχρι και καναπέ έχω μέσα) και πιο ζεστό εννοείται το χειμώνα.
Μία άλλη ερώτηση αλλά σχετική... Έχω διαβάσει τόσα πολλά μαζεμένα που δεν μπορώ να αναφέρω πηγή (πέρα από τις σημειώσεις μου).. Ισχύει ότι το πουλάκι μπορεί να στρεσαριστεί αν αλλάζει δωμάτιο; Πχ αν κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι στο υπνοδωμάτιο (και μου κάνει δώρο όλη τη σκόνη) και το βράδυ πάει στο καθιστικό;
PS: και γω καπνίζω αλλά μόνο στο μπαλκόνι, όπως και οι φίλοι μου. Γερμανικό σύστημα :)
 
Η αλήθεια είναι ότι οι παπαγάλοι στρεσάρονται με την κάθε αλλαγή στο χώρο ή την καθημερινοτητα τους. Εγώ δεν το έχω κάνει για να μπορώ να σου πω την εμπειρία μου. Όσες φορές χρειάστηκε να αλλάξει χώρο, όταν μετακομιζα δηλαδή, πήγαινα τα πουλιά το πρωί ώστε να συνηθίσουν μέχρι το βράδυ. Τώρα αν αυτό γίνεται κάθε βράδυ, ειλικρινά δεν ξέρω. Ίσως τις πρώτες φορές να στρεσαριστει και μετά να γίνει μια από τις καθημερινές του συνήθειες. Αλλά και πάλι δεν ξέρω, εικασίες κάνω.
 
θα σου πω την αποψη μου και αυτο που κανω με τους δικους μου παπαγαλους χωρις την ενοια του σωστου λαθους' προσωπικα δεν ειμαι υπερ στο να κοιμαμε στον ιδιο χωρο μα τους παπαγαλους μου' πιστευω οτιδηποτε απο θοριβω η φοτισμο μπορει να ξυπνα τα πουλια' προσωπικα τους εχω στο δωματιο τους και τυρουντε αυστηρα η ωρες αναπαυση τους χωρις καμια ενοχληση μαλιστα κλεινω και την πορτα' περυσι το καλοκαιρι ηρθε ο αδερφος μου στην κω για δεκα ημερες και καθε βραδυ εβλεπε ταινια' ο ζακο μου επειδη δεν εχει μαθη στην μουρμουρα του λαπτοπ χτυπαγε το καμπανακι στο κλουβι του δωδεκα το βραδυ επειδη τον ενοχλουσε η φασαρια αυτη'
 
θα σου πω την αποψη μου και αυτο που κανω με τους δικους μου παπαγαλους χωρις την ενοια του σωστου λαθους' προσωπικα δεν ειμαι υπερ στο να κοιμαμε στον ιδιο χωρο μα τους παπαγαλους μου' πιστευω οτιδηποτε απο θοριβω η φοτισμο μπορει να ξυπνα τα πουλια' προσωπικα τους εχω στο δωματιο τους και τυρουντε αυστηρα η ωρες αναπαυση τους χωρις καμια ενοχληση μαλιστα κλεινω και την πορτα' περυσι το καλοκαιρι ηρθε ο αδερφος μου στην κω για δεκα ημερες και καθε βραδυ εβλεπε ταινια' ο ζακο μου επειδη δεν εχει μαθη στην μουρμουρα του λαπτοπ χτυπαγε το καμπανακι στο κλουβι του δωδεκα το βραδυ επειδη τον ενοχλουσε η φασαρια αυτη'
Και ποιο δωμάτιο είναι αυτό; Εννοείς ότι έχεις ένα δωμάτιο μόνο για τον παπαγάλο;
 
ναι το σπιτι εχει δυο υπνοδωματια' στο ενα κοιμαμε εγω στο αλλο ο γωγος και ο ιου και το σαλονι'
Τέλεια. Δυστυχώς όμως δεν έχουμε όλοι αυτή τη δυνατότητα κι έτσι αναγκαζομαστε να τα έχουμε στον χώρο που είναι έστω και λίγο καλύτερος από τους υπόλοιπους.
 
συμφωνω και ξερω οτι οσοι αγαπουν αυτα τα πλασματα τους προσφερουν το καλητερο'
Αυτό ξαναπες το! Τα τελευταία χρόνια μένω στο κέντρο της Πόλης και όπως καταλαβαίνεις το σπίτι είναι πολύ μικρό. Αρχικά κοιμόταν ο σκύλος στη σαλοκουζινα κι εγώ στο υπνοδωμάτιο. Από τότε που ήρθε και το πουλί στο σπίτι μπερδεύτηκαν πολύ τα πράγματα. Ο Σελιμ δεν αντέχει λεπτό χωρίς τον σκύλο κι επειδή δεν μπορούσα να τον έχω στην κουζινα κοιμάται στο υπνοδωμάτιο με τον σκύλο κι εγώ στη σαλοκουζινα. Δεν έφτανε που ήμουν μεταναστρια, τώρα είμαι και πρόσφυγας :D
Αλλά όπως λες προσπαθούμε όλοι για ό,τι καλύτερο.
 
Δεν έφτανε που ήμουν μεταναστρια, τώρα είμαι και πρόσφυγας :D
:)👍D
ναι το σπιτι εχει δυο υπνοδωματια' στο ενα κοιμαμε εγω στο αλλο ο γωγος και ο ιου και το σαλονι'
Δυστυχώς δεν εχω ούτε εγώ αυτή τη δυνατότητα.
 
θα ζησης τοσο ομορφες στιγμες με τον φυλαρακο σου οταν με τον καλο τον παρεις και προσαρμωστη και μαθετε ο ενας τον αλλον που ολα τα υπολοιπα θα ειναι καθαρα για λογους πρακτικης' εξαλου αυτο που με εμαθαν οι δικοι μου παπαγαλοι και που το ζω καθε μερα ειναι οτι η ζωη εχει ''πλακα''
 
θα ζησης τοσο ομορφες στιγμες με τον φυλαρακο σου οταν με τον καλο τον παρεις και προσαρμωστη και μαθετε ο ενας τον αλλον που ολα τα υπολοιπα θα ειναι καθαρα για λογους πρακτικης' εξαλου αυτο που με εμαθαν οι δικοι μου παπαγαλοι και που το ζω καθε μερα ειναι οτι η ζωη εχει ''πλακα''
Δεν μπορείς μα φανταστείς πόσο έχω ξεαγχωθει που γράφτηκα στο φόρουμ. Πέρα από ένα γνωστό με μπατζι, δε γνωρίζω κανέναν άλλο και αισθάνομαι ασφάλεια που και μιλάμε και διαβάζω παλαιότερες συζητήσεις σας. :)
 
Σημασια εχει πως θα μαθεις το πουλακι να δεχεται τις αλλαγες... Αν η μετακινηση ενταχθει στη ρουτινα σας και γινεται καθημερινα αυτο δε θα στρεσαρει.Αν ομως ξαφνικά αρχιζεις να του αλλαζεις θεσεις... Ενω εχει μια μονιμη θεση για καιρο... Θα στρεσαριστει και θα χρειαστει το χρονο του για να τη μαθει.
Ζουμε το πουλι, διαβαζουμε τη γλωσσα του σωματος του και μέσα απο τις αντιδρασεις του προχωραμε. Το καθε πουλακι ειναι διαφορετικο και μοναδικο και κανενας δε μπορει να σου πει με βεβαιότητά πραγματα αν δε το ζησει και δε το γνωρισει.
Αυτο που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι το πιυλακι πρεπει να κοιμαται απο 8-10 ωρες συνεχομενα το βραδυ (αναλογα τη εποχη) και ανεπηρέαστο απο φωτα και ηχους που θα το κρατουν ξυπνιο.
 
Αυτό ακριβώς που είπε ο Βαγγέλης παραπάνω. Και ο Ερνέστο με την Ταμου κοιμούνται σε άλλο δωμάτιο το βράδυ (ενα μικρό δωμάτιο γραφείου) και την ημέρα βρίσκονται στο σαλόνι ελεύθεροι. Επειδή είναι η ρουτίνα τους και έχουν μάθει και τις "διαδρομές" και πηγαινοέρχονται δεν αγχώνονται, μάλιστα όταν έρθει η ώρα του ύπνου "δείχνουν" τα ίδια προς το δωμάτιο ύπνου :)
Οσο για το υπνοδωμάτιο που είπες δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά αν δεν υπάρχει άλλη, τότε απλα να φροντίσεις όπως ήδη σου ειπαν τα παιδιά να είναι όσο το δυνατόν πιο ήσυχα το βραδυ, για να μπορέσει να κοιμηθεί τις ώρες που χρειάζεται.
 
τα κλουβια των παπαγαλων βρισκοντε μονιμα τον χειμωνα στο υπνοδωματιο και το καλοκαιρι το ιδιο με την διαφορα οτι καθε πρωι τα βγαζω εξω στην παπαγαλοκλουβατους πριν παο για δουλεια' τον χειμωνα οταν γυριζω απο δουλεια τα αφηνω φρι και ερχοντε και οι δυο στο σαλονι' λιγο πριν σκοτεινιαση γυριζουν μονοι στο κλουβι τους' πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας και να καταλαβουν οτι πρεπει να κοιμουντε παντα στο κλουβι τους
 
Back
Top