Φροντίδα "Κλουβακι" για ζευγαρι Κοκατιλ, πειτε την γνωμη σας

vasilisbat

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2014
Μηνύματα
71
Πόλη
Περιστέρι
σας βαζω την πρωτη φωτο απο το κλουβι να μου πειτε την γνωμη σας, μενει η βαση για τα ποδια το συρταρι για αυτα που ριχνουν τα πουλακια τα παιχνιδια, ανυπομονω να το τελειωσω. 🙄

2014-09-25 21.06.38.webp
 
Σαν μεγεθος ειναι πολυ καλο. Μενει να το δουμε τελειωμενο για να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη. 😉 Με το καλο!
 
Ευχαριστώ Φοίβο, αν πρόσθετα άλλο ένα ζευγάρι στο υπάρχον κλουβί αυτό θα είχα πρόβλημα; Και πρέπει να γίνει η διαδικασία καραντίνα υποθέτω;
 
Σε αυτο το κλουβι εγω δεν θα εβαζα 2 ζευγαρια. Περισσοτερα του ενος ζευγαρια κατα τη γνωμη μου ειναι ενταξει να μπαινουν σε μεγαλες κλουβες πτησης οπου σε μια αψιμαχια τα πουλια εχουν πολυ μεγαλο περιθωριο διαφυγης. Σε αυτο το κλουβι αν κι ευρυχωρο για ενα ζευγαρι, πιστευω πως ευκολα ενα πουλι στριμωχνει ενα αλλο αν υπαρχουν 4.
 
Οκ βασικά είναι πολύ νωρίς στο να προσθέσω κ άλλους παπαγάλους, δν γνωρίζω τόσα πολλά ώστε να το φροντίσω αλλά υπάρχει στο μέλλον να φτιάξω μια μεγάλη χτιστη κλούβα γτ έχω χώρο αρκετό αλλά αυτά στο μέλλον
 
καλησπερα στην παρεα. Δεν πειραζη σε τιποτα που ειναι τοσο πυκνα τα σιρματα; Ειδικα ο πατος του κλουβιου απο της ακαθαρσιες πειστευω θα εχει θεμα.
 
Σίγουρα θα υπάρχουν κουτσουλιές αλλά θα μπορείς να τι καθαρίσεις από την πόρτα του στα πλάγια
 
Έχω πρόβλημα με το κλουβί το καθαρίζω και δν φεύγει το γράσο αυτό που έχει το πλέγμα ξέρουμε κάτι να το καθαρισω, βέβαια δν βγάζει τόσο όσο στην αρχή αλλά αφήνει στο χερι μου ακόμα
 
Εννοώ την συγκεκριμένη μάρκα και ζεστό νερό. Δύσκολο να μην φύγει με αυτό.
Τώρα ψάχνοντας στο internet, βρήκα ότι διαλύεται ευκολότερα αν στο σαπούνι ρίξεις και αλάτι 🙄
 
Δοκιμασε να το σαπουνισεις τριβοντας το με συρματοβουρτσα. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι εχει γρασο... Το γαλβανισμα εννοεις;
 
Εαν αφαιρεσεις ολο το γαλβανισμα θα σου σκουριασει απο τα πρωτα πλυσιματα. Γενικοτερα το γαλβανιζε πλεγμα δεν ενδεικνυται για παπαγαλους, μιας και πιανονται πολυ πανω σε αυτο με το ραμφος τους καθως σκαρφαλωνουν. Αθροιστικα με το χρονο εχει κριθει επικινδυνο. Βεβαια ο περισσοτερος κοσμος το χρησιμοποιει λογω χαμηλου κοστους.
 
αρα μπορει να εχω προβλημα με τα κοκατυλ ;δεν θα το τριψω απλα θα πεδευτω λιγο με το πλυσιμο δυο με τρεις φορες παραπανω ...ωστε να μην διωξω ττην προστασια και σκουριασει
 
Αυτό το λίπος που αναφέρεις είναι περίσσια χημικών (σκόνη ψευδάργυρου) από την διαδικασία γαλβανοποίησης. Το χαρακτηριστικό του είναι ότι βρομίζει τα χέρια με ένα σκούρο μεταλλικό χρώμα.

Με σαπουνάδα δυστυχώς δεν φευγει. Αυτό το που κάνω εγώ στις κλούβες είναι:
Πλύσιμο με αραιό διάλυμα ξυδιού (λευκού αν έχεις, περίπου 20%). Μετά πλύσιμο με σκέτο νερό και καλό σκούπισμα με στεγνό πανί.
Επιπλέον πρέπει να γίνει και ένας οπτικός έλεγχος για κολλημένα κομματάκια ψευδάργυρου πάνω στο πλέγμα τα οποία απομακρύνονται με ξύσιμο. Αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα αφού τα παπαγαλάκια μπορούν να τα αποσπάσουν και να τα καταπιούν.
 
Back
Top