Γενικά Κλουβι για Κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Επειδη τελικα αλλαξα γνωμη καθως ειδα απο κοντα κοκατιλ και μου αρεσε πολυ, τι κλουβι χρειαζεται σε μεγεθος περίπου γιατι θα παω να αλλαξω την ζευγαρωστρα με ενα κλουβι για παπαγαλακι. Υπολογιζω σε 50 μηκος με 40 βαθος και 60 υψος ειναι καλα;
 
Οι ελαχιστες προτεινομενες διαστασεις για κοκατιλ ειναι 50χ50χ60.. 60 το υψος.
 
Δηλαδη εκει που εχω υπολογισει περιπου.
 
Δηλαδη εκει που εχω υπολογισει περιπου.

Ναι..Απλα κοιταξε μηπως βρεις κατι με μεγαλυτερο βαθος..
Εστω 45.
Ειναι πουλια με μεγαλες ουρες, κριμα ειναι να τις τσαλακωνουν στα καγκελα.
 
Εχετε καμια ιδεα τι καλυτερη διαταξη μπορω να κανω; Εχω αλλο ενα κλαδακι σαν και αυτο που εχω βαλει. Μαλλον θα παρω ακομα μια κουνια γιαυτο και εχω αφησει χωρο απο πανω και μια ποτιστρα που δεν εχω παρει ακομα.
 

Συνημμένα

  • rsz_20160607_210233.webp
    rsz_20160607_210233.webp
    32,9 KB · Προβολές: 81
Τα δοχεία του φαγητού θα τα έβαζα στο πλάι του κλουβιού δίπλα το κλαδί που είναι ψηλά. Επίσης αν θα έχεις ήμερο πουλάκι, ή να βγάλεις την πάνινη πατήθρα που έχεις έξω από την πόρτα, ή να βάλεις άλλη μία απ' έξω. Εντάξει με το άλλο κλαδάκι και την κούνια δεν θέλει κάτι άλλο για πάτημα.
 
Η κουνια τι διαστάσεις περιπου πρεπει να εχει γιατι δεν ξερω για μεσαιους παπαγαλους.. και τι ειδους ποτιστρα προτείνετε;
 
Κοκατίλ θα πάρεις τελικά; Στα κοκατίλ αρέσουν οι στρόγγυλες από πανί
hu_18556.jpg

Ποτίστρα καλύτερα να πάρεις με μπίλια αλλά να έχεις εφεδρική και μία κλασσική μήπως στην αρχή δεν πίνει από την μπίλια.
 
Κάπως έτσι θα τα έβαζα, στη μέση και χαμηλά οι ταΐστρες, κάτω στη γωνία η πάνινη (μπορεί και η ποτίστρα να μπει εκεί), πάνω οι ξύλινες πατήθρες (η και η ποτίστρα, αν βολεύει η θέση).
Με αυτή την διάταξη θα ''αναγκάζεται'' να ανεβοκατεβαίνει και να χρησιμοποιεί όλο το κλουβί.
Ποτίστρα σαν τις ταίστρες αλλά μεγαλύτερο μέγεθος, θα έχει την δυνατότητα και να μπανιαριστεί εκεί.
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σισσυ πολύ καλη ιδεα απλως για τις ταιστρες φαντάζομαι θα παταει στην σχαρα για να φαει ετσι; Και λογικα η μια πατηθρα απο σχοινι θα βγει εξω απο την πορτα οπως πρότεινε η Μαρια.
 
Σισσυ πολύ καλη ιδεα απλως για τις ταιστρες φαντάζομαι θα παταει στην σχαρα για να φαει ετσι; Και λογικα η μια πατηθρα απο σχοινι θα βγει εξω απο την πορτα οπως πρότεινε η Μαρια.
Όχι στην σχάρα (κάτω κάτω), πιο ψηλά θα είναι, τα περισσότερα πουλιά στις ταίστρες τους πάνω πατούν για να φάνε
 
Αλλαγες.
 

Συνημμένα

  • rsz_20160607_225704.webp
    rsz_20160607_225704.webp
    12,3 KB · Προβολές: 65
Η διάμετρος; Καλύτερα την πιο ευρύχωρη γιατί έχουν και λοφίο, τσουλούφι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dtse
Πολύ ωραίο με γεια σας!
Αν έχει συρόμενες πόρτες, θα πρέπει να τις ασφαλίζεις με μανταλάκια γιατί τις ανοίγουν (και κάποιες από τις άλλες).
 
Πολύ ωραίο με γεια σας!
Αν έχει συρόμενες πόρτες, θα πρέπει να τις ασφαλίζεις με μανταλάκια γιατί τις ανοίγουν (και κάποιες από τις άλλες).

Μαρία μου πόσο δίκιο έχεις για τις πόρτες! Είχα μικρή δύο παπαγαλάκια μικρά και συνέχεια έπιαναν την πόρτα με το ράμφος τους και την πετούσαν προς τα πάνω αλλά μέχρι να βγουν η πόρτα έπεφτε και έκλεινε γιαυτό είχαμε βάλει σηρμα και σταμάτησαν να το κάνουν! Μετά από καιρό βγάλαμε το σηρμα και όταν γυρίσαμε σπίτι έλειπαν και τα δύο! Μα πόσο έξυπνα είναι πια!
 
Back
Top