Φροντίδα Κλουβι για ζευγαρι καναρινιων, εινα καλο ή να πάρω αλλο ένα;

NIKOS_PAP

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα
Αγόρασα πρόσφατα ένα ζευγάρι κόκκινων μωσαϊκών και ο πετ σοπας τα είχε σε ένα κλουβί με χώρισμα στη μέση το όποιο είναι 40cm Χ 30 cm και με χώρισμα στη μέση σαν ζευγαρωστρα αλλά αρκετά πιο μικρή. Στην ουσία το κάθε καναρινί έχει δικό του χώρο γύρο στα 20cm X 30 cm . Είναι ικανοποιητικός ο χώρος που αναλογεί η να πάρω ακόμα ένα κλουβί και να τα εχω ξεχωριστά! Το αγόρασα γιατί ήταν σε ένα ίδιο ακριβώς και είπα ότι έχουν συνηθίσει! Θα ήθελα την άποψη σας! Ευχαριστώ!
 
Εμενα μου φαινεται μικρος ο χορος αλλα αμα θες βγαλε το χωρισμα και αστα μαζι.
 
Το 40χ30 είναι καλό για ένα πουλάκι.
Αν ήμουν στην θέση σου θα έπερνα μια ζευγαρώστρα
με πρόσοψη 60-65 πόντους και θα χώριζα τα πουλιά.
Στην ζευγαρώστρα θα έβαζα μόνο το θηλυκό.
Ετσι, και χώρια (όπως πρέπει ) θά είναι, αλλά και θα έχεις
ένα κλουβί κατάλληλο για ζευγάρώματα, που
θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή, αργότερα.
 
Ισως ειμαι off topic αλλα να ρωτησω Μακη, τα αρσενικα μπορουν να μενουν σε εκθεσιακα κλουβια, εκτος fysika της περιοδου της αναπαραγωγης;
 
Oι διαστάσεις των εκθεσιακών είναι πολύ μικρές
για να ζήσει ενα πουλάκι. Είναι τελείως ακατάλληλα.
 
Ποιες ειναι οι ελαχιστες διαστασεις; Ειδα χτες στην Ζωοφιλια κλουβι με συρταρι καθαρισμου, κλειστες οι τρεις πλευρες εκτος της μπροστινης και το πλατος της προσοψης ηταν 30 εκατοστα. Δεν θυμαμαι δυστυχως τις υπολοιπες διαστασεις. Πολυ βολικο απο αποψη χωρου, για μενα τουλαχιστον. Εκθεσιακο μου το ειπε ο ιδιος, ισως και να μην ειναι, για αυτο σε ρωταω για τις ελαχιστες διαστασεις.
 
Παιρνω σαν προφαση το ποστ αυτο και χωρις να θελω να κανω διαφημιση. Το jumbo εχει κλουβια σχετικα σε καλο μεγεθος πληρος εξοπλισμενα και με πατο με συρταρι σε πολυ καλη τιμουλα.Αν δε κανω λαθος πρεπει να κανουν γυρω στα 11 ευρω αλλα τα χρησιμοποιυσα χρονια. Δε παθαινουν τιποτα. Και κυριοτερο δεν ξεβαφουν και στιβαζονται το ενα πανω στο αλλο
 
Ναι αυτα θα εννοει εχω παρει και εγω. Πολυ βολικα στο πατο βαζω πριονιδι και δεν θελει καθε μερα αλλαγμα και δεν πεταγεται εξω το πριονιδι να λερωνει γιατι εχει βαθος.
 
Οι διαστασεις του ειναι 30χ30 ας μας πει καποιος που γνωριζει για ενα καναρινι αν αρκει ο χωρος.
 
Αρη για μενα που τα αρσενικα μου τα εχω σε ζευγαρωστρα για μονιμη κατοικια και τις καναρες σε μεγαλη κλουβα πτησης, μου φαινεται υπερβολικα μικρο...
 
Εχεις την πολυτελεια του χωρου και αυτο ειναι πολυ καλο για τα καναρινια σου. Τι γινεται ομως με αυτους που ζοριζοντα; Γιαυτο αν ξερει καποιος υπευθυνα ας μας πει για τις παραπανω διαστασεις.
 
Eπειδη ειμαι και εγω ενασ απο αυτουσ που το μπαλκονι μου ειναι μικρο θα ηθελα να μαθω τισ ελαχιστεσ διαστασεισ ενωσ κλουβιου για την σωστη διαμονη των πουλιων... Αν γνωριζει καποιοσ ασ μασ απαντησει!
 
αν ξερει καποιος υπευθυνα ας μας πει για τις παραπανω διαστασεις


Αρη μου σου μιλαω με πολυ υπευθυνοτητα και σιγουρια! Αλλιως δεν θα απαντουσα:)

Τι γινεται ομως με αυτους που ζοριζοντα;

Παιρνουν οσα πουλια χωρανε ανετα;
Κι εγω οταν ξεκινησα με μικρο χωρο δεν ειχα τα πουλια που εχω τωρα... 😉
 
Καλημερα Νικη
το ανετα ειναι λιγο σχετικο. Θεωρω οτι οσο μεγαλυτερο ειναι ενα κλουβι, τοσο καλυτερα για το πουλι. Ομως πολλοι απο εμας, εμου συμπεριλαμβανομενου, εχοντας περιορισμενο χωρο και ατελειωτη διψα για αυτο το χομπι, προσπαθουμε να τα συνδυασουμε ολα!
Ετσι ψαχνουμε τις ελαχιστες δυνατες συνθηκες ωστε να ειμαστε ολοι, εμεις και το κοπαδι, μια χαρα!
Θυμαμαι οτι ο Μακης σε καποιο ποστ του ειχε αναφερθει σχετικα. Ελπιζω να μας ξαναδωσει τα φωτα του.
Εγω ηδη περιμενω απαντηση απο το μαγαζι εαν υπαρχουν και αλλες διαστασεις και ακριβεις τιμες. Θα σας ενημερωσω σχετικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Στο αρθρο του petbirds ποιο ειναι το καταλληλο κλουβι για καναρινια αναφερει
διαστασεις:μηκος 40χυψος 30χβαθος 30.
 
Πριν αγορασω την κλουβα μου χρησιμοποιουσα τετοια κλουβια. Μια χαρα ηταν. Δε αντιμετωπιζα προβληματα ισα ισα ειχαν πολλα πλεονεκτηματα:
1)Δε σκουριαζουν
2)Δε φευγει η βαφη
3)Το πλευγμα ειναι τοσο καλο που το καθαρισμα ειναι παιχνιδακι δε κωνανε κουτσουλιες ωστε να χρειαζονται τριψιμο
4)Δε σπανε οι πατοι
5)Υπαρξη συρταριου και βαθυ πατου
6)ταιστρες που προσαρμοζουν τελεια και δε γεμιζει το μπλακονι σπορια
7)Το κυριοτερο για τους μπαλκονατους στιβαζονται ευκολα το ενα πανω στο αλλο το χειμωνα που θελουμε να τα καλυψουμε καθως ειναι τετραγωνα
Πειτε μου εσεις αλλα κλουβια με τοσα προτερηματα που να ειναι πληρως εξοπλισμενα και να κοστιζουν 11 ευρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top