Κλούβα για τα νεαρά αρσενικά

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Σας παρουσιαζω εναν ευκολο τροπο που επελεξα για να χωρισω τα νεαρα αρσενικα που αρχισαν πλεον να ξεπεταγονται. Ευχαριστω εκ των προτερων τον μαστρο(χαλαστη)Γιαννη για την πολυτιμη συνεισφορα του :D
1) Καταρχας ο μαστορας
IMG_0721.webp
2) Μονταρουμε τα ''κουτια'' ( μελαμινη 16 χιλ. )
IMG_0720.webp
3) Τοποθετουμε τους ξυλινους αποστατες για τα ταψακια
IMG_0718.webp
4) Κοβουμε και τοποθετουμε τις σχαρες (απο κουνελοσυρμα)
IMG_0725.webp
5) Βιδωνουμε το '' πισινο '' ( μελαμινη 8 χιλ. )
IMG_0726.webp
 
, συνεχιζουμε...
6) Τοποθετουμε τις προσοψεις ( 40χ30 του εμποριου )
IMG_0731.webp
7) Κοβουμε και τοποθετουμε τα ταψακια ( πατος αλουμινιου οπως της κουζινας )
IMG_0729.webp IMG_0733.webp
8) Αυτο ηταν !
View attachment 3938
Συνολικο κοστος 65-70 ευρω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kelly
τελειο απλα το αποτελεσμα ειναι φανταστικο μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.
 
οντως πολυ καλη δουλεια...
ωραιο αποτελεσμα...
μπραβο στον μαστορα
 
Γιώργο πολύ καλή δουλεία. Μία μικρή επισήμανση μόνο, αν μπορείς βάλες στα σόκορα ταινία 😉

Φιλικά

edit. εκτός απο το ίδιο κατσαβίδι έχουμε και το ίδιο μέτρο 😀 :)
 
Γιωργο, καταρχας να χαιρεσαι τον 🙂 μαστρο Γιαννη!
πολυ καλη δουλεια μπραβο!:D
 
Γρηγορη σωστη επισημανση και την περιμενα απο καποιον που το κατεχει το αθλημα αλλα διαπιστωσα εν καιρο οτι δεν παρεχει καμια προστασια στην μελαμινη ( οσον αφορα το '' φουσκωμα '' , αντιθετα παρεχει προστασια στον εχθρο οταν τινει να ξεφλουδιστει η ταινια ( η '' πεταξει '' το PVC ), η μη υπαρξη της μου επιτρεπει να φτανω μεχρι εκει που χρειαζεται χρησιμοποιοντας ''ελαφρα'' φαρμακα πχ chevitren χωρις να κινδυνευει το υλικο γιατι στεγνωνει γρηγορα. Αυτες ειναι απλως οι παρατηρησεις μου μακροχρονιες μεν, παντα με περιθωρια βελτιωσης δε και θα ηταν ευχης εργον να αναφερουμε ολοι τις παρατηρησεις μας επι παντος επιστητου.
 
πολυ καλο!
η απορια μου ειναι αντι για τοσο χοντρη μελαμινη δεν μπορουμε να βαλουμε κατι πιο ελαφρυ και πιο λεπτο;
δηλ την πισω πλευρα δεν μπορουμε να την κλεισουμε με κοντρα πλακέ ασ πουμε;
 
Πολυ καλο και πολυ απλο. Μπραβο Γιωργο.
Αυτο το αλουμινιο για τον πατο που το πουλανε;
 
Τις λαμαρίνες αυτές τις πουλάνε σε καταστήματα με είδη επιπλοποιίας.

Νάσο ο καθένας βάζει οτι τον βολέυει καλύτερα. 8 χιλιοστα όμως δεν είναι πολλα.
Μία άλλη ιδέα είναι για πισινό να μπει κουνελόσυρμα μονοκόματο.
Όσο για τον μάστορα μόλις με δει με τα εργαλεία δεν ξεκολλάει.
 
Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον ΜάστροΓιάννη και στον ΜάστροΓιώργο!:D

Κατά πατέρα, κατά γιο!

Αν σου πω οτι ζηλεψα, θα με πιστεψεις; Ειναι πράγματι πολύ καλή δουλειά!
Εγω θα πρότεινα στον μαστροΓιαννη να βάλει και ροδάκια στην κατασκευή για πιό εύκολη μεταφορά και μετακίνηση αν τυχών χρειαστεί!

Εύχομαι να έχεις την κλούβα σου γεμάτη πάντα με υγιή και χαρούμενα πουλάκια!
 
γιωργο μπραβο σε σενα και στο μαστορα για την δουλεια σας.

τη λαμαρινα ποσο την πηρες;(μεγεθος-τιμη). Εχω βρει εδω Αθήνα φυλλο λεπτο αλουμινιο 15 ευρω 2 τετραγωνικα (1Χ2) αλλα δεν το κοβουν και ειναι δυσκολη η μεταφορα.
 
γιωργο πολλυ ωραια κατασκευη, αλλα εχω και εγω της επιφιλαξεις μου με τα σοκορα αλλα και της ενωσεις οπως ο γρηγορης.
τους πατους τους αγοραζουμε απο μαγαζια με υλικα επιπλοποιιας και οι διαστασεις τους ειναι μακρος απο 60 cm εως 150 και βαθος 55 cm και τα ζηταμε σαν πατος κουζινας η νεροσυλεκτης.
εχει απο 8,00 εως 10,00 σωστα γρηγορη;
 
Ανάλογα απο πού ψωνίζεις και τι ποσότητες πέρνεις. Για 90αρι κουτί απο Ιταλία 6 ευρώ ενώ απο Γιάννενα περίπου 13. Για τις ενώσεις με μία σιλικόνη δεν έχει πρόβλημα. Για τα σόκορα ένα πηχακι 16χ10 (χιλ) κολλητό είναι οκ.

Φιλικά
 
Φιλε μου ωραια η κατασκευη σου. Το συρμα στον πατο πως θα το καθαριζεις;Εχω και εγω μια παρομια κατασκευη που τις χρησιμοποιο για ζευγαρωμα. Ειναι 50χ30 χ30 για πλατη δεν εχω τιποτα γιατι ειναι στον τοιχο και στα ταψακια εχω φτιαξει απο συρμα γαλβανιζε που μπαινει μεσα στο ταψακι και βγαινει μαζι μεαυτο για καθαρισμα. Παντως ειναι ωραιες αυτου του ειδους οι κατασκευες και πολυ βολικες. Για τα ταψακια προσεχως φωτο.
 

Συνημμένα

  • P6260001.webp
    P6260001.webp
    43,2 KB · Προβολές: 243
  • P6260003.webp
    P6260003.webp
    58,4 KB · Προβολές: 261
  • P6260008.webp
    P6260008.webp
    39,6 KB · Προβολές: 287
Back
Top