Κλούβα προστασίας από επιθέσεις πουλιών γατών ή άλλων ζώων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγχαρητήρια, τέλεια κατασκευή και με πάρα πολύ δουλειά. Καλή διαμονή για τους φίλους σας.
 
Να και η δικιά μου κατασκευή μια 4οροφη κλούβα 😉
 

Συνημμένα

  • P1010721.webp
    P1010721.webp
    74,3 KB · Προβολές: 187
Κιαλες Φώτο και τα συρτάρια που έφτιαξα μόνος μου
Παραγκιλα και πρόσοψης από το kiklos-internet-shop θα σας στυλό κιαλες Φώτο όταν την ολοκληρώσω
;)
 

Συνημμένα

  • P1010722.webp
    P1010722.webp
    75,6 KB · Προβολές: 136
  • P1010726.webp
    P1010726.webp
    53,6 KB · Προβολές: 122
παρα πολυ προσεγμενη και λειτουργικη κλουβα! Πολυ καλη κατασκευη, ομως αφου εκανες τοσο κοπο να το σκεφτεις και αλλο τοσο κοπο να το φτιαξεις γιατι δεν το διαμορφωνεις ετσι καταλληλα ωστε να εχεις τα πουλακια σου ελευθερα μεσα στη κλουβα;θεωρω περιττο να εχεις κλουβια μεσα στη κλουβα
 
Έχω αυτήν την κλούβα είναι ξύλινοι και σε διάφορα σημεία έχει φούσκωση το ξύλο και επίσης έχω τα πουλάκια όλα μαζί αγρία καναρινιά τώρα θα τα χωρίσω και θα είναι καλύτερα 😉
 

Συνημμένα

  • P1010698.webp
    P1010698.webp
    86,8 KB · Προβολές: 157
παρα πολυ προσεγμενη και λειτουργικη κλουβα! Πολυ καλη κατασκευη, ομως αφου εκανες τοσο κοπο να το σκεφτεις και αλλο τοσο κοπο να το φτιαξεις γιατι δεν το διαμορφωνεις ετσι καταλληλα ωστε να εχεις τα πουλακια σου ελευθερα μεσα στη κλουβα;θεωρω περιττο να εχεις κλουβια μεσα στη κλουβα

Η κοπέλα μου πρώτη φορά ασχολείται με πουλιά. Φαντάζεσαι να της έσκαγα κατευθείαν την κλούβα στο σπίτι; :D

Η πρωταρχική σκέψη ήταν να φτιαχτεί κάτι που θα προστατεύει τα πουλάκια μας από τις επιθέσεις αρπακτικών κυρίως, μιας και είχαμε μια απώλεια την δεύτερη μόλις εβδομάδα.
Επειδή πιστεύω ότι τα ζώα πρέπει να ζουν εκτός σπιτιού (αυτά που ζουν μέσα τα λέμε ανθρώπους αν τα λέω καλά :) για να αντιλαμβάνονται τις αλλαγές των εποχών και πολλά άλλα που δεν είναι του παρόντος θέματος, σκεφτήκαμε αυτή τη λύση.
Δεν είναι κλούβα διαβίωσης, είναι μια κλούβα (αν είναι αυτή η σωστή λέξη) προστασίας.

Η κλούβα διαβίωσης θα προκύψει σύντομα σε κατάλληλο χώρο και χρόνο 😉
 
μπραβο σας! Πολυ καλη δουλεια... Τελεια και αυτο με το plexi glass πολυ εξυπνο!
 
Μερικές φωτογραφίες με τα πουλάκια μέσα.
Τα ράφια καθώς και το κουτί δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα...

Στην οροφή είναι ο νέος κάναρος που προέκυψε :D
Είναι εκεί για την ανάγκη της φωτογράφησης καθώς τον έχω σε καραντίνα εδώ και 2 ημέρες.

Με το θερμόμετρο εχθές το βράδυ να δείχνει 5,5 βαθμούς στο μπαλκόνι με αρκετό αέρα, η θερμοκρασία εντός της κλούβας ήταν λίγο κάτω από 8 βαθμούς και καθόλου ρεύμα αέρα.
Όχι και πολύ άσχημα ε;
 

Συνημμένα

  • klouva almost final_web (10).webp
    klouva almost final_web (10).webp
    28,4 KB · Προβολές: 176
  • klouva almost final_web (11).webp
    klouva almost final_web (11).webp
    23,1 KB · Προβολές: 160
  • klouva almost final_web (12).webp
    klouva almost final_web (12).webp
    44,8 KB · Προβολές: 155
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες!

Βαγγέλη να σου πω μια σκέψη που έκανα; Αν έβαζες τα κλουβιά με διαφορετική διάταξη μηπως χωρούσαν περισσότερα κλουβιά στην κατασκευή σας; Για να μην μεινει εκτεθειμένος στα αρπακτικά ο νεος κάναρος οταν τελειώσει η καραντίνα...
 
Ευχαριστώ.
Εκτεθειμένος δεν πρόκειται να μείνει σίγουρα. Δεν την ξαναπατάω ☹
 
Η κατασκευη απλα ειναι τελεια! Πολλα μπραβο. Θα ηθελα να προσθεσω οτι εαν η κλουβα βρισκεται στο χωμα και οχι σε μπαλκονια να ειναι κατασκευασμενη με πιο πυκνη τετραγωνη σιτα ωστε να μην χωρουν και οι υπολοιποι εχθροι οπως φιδια και ποντικια που ειναι και αυτοι ακρως επικινδυνοι εχθροι για τους φτερωτους μας φιλους.
 
πολυ καλη κατασκευη και πολυ ομορφη. Να ρωτησω και εγω κατι; η μαλον να προτεινω... Νομιζω θα ηταν καλητερα να εκλεινες μονιμα και απ την πισω πλευρα την κλουβα γιατι ετσι ειναι ανοικτες οι 2 απεναντι πλευρες της κλουβας (εστω απ τις χαραμαδες η τις τριπες του πλεξι γκλας ο αερας που περνα ειναι αρκετος) και κανει ρευμα για τα πουλια. εμεις μπορει να μην το καταλαβαινουμε αλλα εκεινα υποφερουν. καλητερα να ειχες τη μπροστα και τη μια πλαινη πλευρα ανοικτη. και κατι αλλο. Οι λαδομπογιες πλεον εχουν απαγορευτει. χρησιμοποιηστε καλητερα μπογιες νερου που δεν μυριζουν κιολας και δεν ξεφλουδιζουν οσο οι λαδομπογιες.
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Η πίσω πλευρά εκτός από το μεταλλικό πλέγμα και το πράσινο πλέγμα σοβατίσματος (το οποίο είναι τελικά πολύ όμορφο και έχει καλή διαύγεια) κλείνει και με το δεύτερο σετ από πλέξι.
Η λαδομπογιά χρησιμοποιήθηκε επειδή τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με το ξύλο και άρα δεν θα μπορούν να το "φάνε".
Το άφησα όμως πάνω από 10 μέρες μέχρι να ξεμυρίσει εντελώς!
Αν έφτιαχνα μια κλούβα διαβίωσης σίγουρα δεν θα την έβαφα με λαδομπογιά.
Άλλωστε ήταν η πρώτη μας κατασκευή και θα βγουν οι... Παιδικές ασθένειες :).
Η επόμενη θα είναι πιο μελετημένη

Χρωστάω το κοστολόγιο αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα.
 
Back
Top