Φροντίδα Κλούβα προστασίας καναρινιού από αρπακτικά

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Σήμερα πήρα μέτρα προφύλαξης για τον Άδωνι...Αγόρασα κλούβα προστασίας και αφού την κρέμασα με γωνιακά καρφιά, προσάρμοσα πάνω της μεταλλική σίτα... Τι λέτε, θα είναι ασφαλής εκεί ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Ιδού το αποτέλεσμα.
20160423_164106(3).webp
 
Και από τα έντομα νομίζω...η σίτα είναι πολύ ψιλή.. Το μόνο που φοβάμαι είναι αν υπάρχει περίπτωση να βγάλει το προστατευτικό κανα αρπακτικό... Το κρέμασα με δύο γωνιακά καρφια που φαινονται και στη φωτογραφια... Μήπως να βάλω και δυο απο κατω;
 
Το κρέμασα με δύο γωνιακά καρφια που φαινονται και στη φωτογραφια... Μήπως να βάλω και δυο απο κατω;
Τα γωνιασμένα καρφιά είναι με ούπα ή σκέτα καρφιά;
Προσωπικά θα έβαζα με ούπα και σφιχτά βιδωμένο, να έχει μικρό τζόγο το πλέγμα από τον τοίχο.
Γιατί καρφί μπορεί να χαλαρώσει ο τοίχος και να φύγει με την δύναμη που έχουν τα αρπακτικά.
Καλό είναι εκτός από αυτό, όσο μπορείς να κόψεις και την θέα του από μακριά, αν γίνεται φυσικά.
Πάντως πολύ προσεγμένο είναι μπράβο σου!
 
Ειναι ενδιαφέρουσα μη κλούβα προστασίας που πήρες.
Ποιες οι διαστάσεις της;
Πόσο σου κόστισε;
Την αγόρασες,έτοιμη ή ζήτησες να στην κατασκευάσουν;
Απο που την πήρες;

Επειδή καποια αρπακτικά ειναι αρκετά δυνατά, αν δεν σου ειναι πρόβλημα βάλε και τους άλλους δυο γάντζους κάτω.
 
Αγόρασα κλούβα προστασίας και αφού την κρέμασα με γωνιακά καρφιά, προσάρμοσα πάνω της μεταλλική σίτα

Μπράβο σου! Έκανες πολύ καλά. Στο κάτω μέρος να βάλεις ουπα με βίδες γωνίες και θα λειτουργούν ως ασφάλειες με ένα στρίψιμο.

Με φοβίζουν στο πάνω μέρος τα καρφιά - γωνίες διότι απο το βάλε βγάλε θα χαλαρώσουν. Αν δεν σου κάνει κόπος αλλαξέ τα με ουπα τα οπόοία σφίγγουν όσο θές.
 
Ειναι ενδιαφέρουσα μη κλούβα προστασίας που πήρες.
Ποιες οι διαστάσεις της;
Πόσο σου κόστισε;
Την αγόρασες,έτοιμη ή ζήτησες να στην κατασκευάσουν;
Απο που την πήρες;
Γιάννη την πουλούν σε αρκετά pet με 15 ευρώ και την έχω δεί μόνο σε ένα μέγεθος https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/

Μπράβο φίλε μου, σαν λεπτομέρεια σου λέω μόνο οι γωνιές να έμπαιναν τέρμα στις άκρες ωστε και η καταπόνηση να πηγαίνει στις μεγαλύτερες δοκούς και να μήν έχεις μεταφορική κίνηση ή στρέψη.
 
Γιάννη την πουλούν σε αρκετά pet με 15 ευρώ και την έχω δεί μόνο σε ένα μέγεθος
Επειδή έχω φτιάξει ακριβώς το ίδιο σε όλα τα κλουβιά μου τυχαίνει να γνωρίζω. Μπορείς να το παραγγείλεις σε ότι διαστασεις θέλεις εσύ. Το κόστος είναι ανάλογο των διαστάσεων. Εγώ πλήρωσα πολλά χρήματα, γιατί όπως είπα έχω και αρκετά κλουβιά, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το μόνο πρόβλημα είναι το βαλε-βγάλε. Κατ τα άλλα για μένα είναι πραγματικά τέλειο.
 
Επειδή έχω φτιάξει ακριβώς το ίδιο σε όλα τα κλουβιά μου τυχαίνει να γνωρίζω. Μπορείς να το παραγγείλεις σε ότι διαστασεις θέλεις εσύ. Το κόστος είναι ανάλογο των διαστάσεων. Εγώ πλήρωσα πολλά χρήματα, γιατί όπως είπα έχω και αρκετά κλουβιά, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το μόνο πρόβλημα είναι το βαλε-βγάλε. Κατ τα άλλα για μένα είναι πραγματικά τέλειο.
παραγγελία απο pet shop ή κατασκευαστή;
 
παραγγελία απο pet shop ή κατασκευαστή;
Τα συγκεκριμένα προστατευτικα τα φτιάχνει μόνο η κλουβοτεχνικη. Το παραγγέλνεις στο Pet Shop λέγοντας του τις διαστάσεις και εκείνος με τη σειρά του επικοινωνεί με κλουβοτεχνικη και σου δίνει τιμή.
 
Ειναι ενδιαφέρουσα μη κλούβα προστασίας που πήρες.
Ποιες οι διαστάσεις της;
Πόσο σου κόστισε;
Την αγόρασες,έτοιμη ή ζήτησες να στην κατασκευάσουν;
Απο που την πήρες;

Επειδή καποια αρπακτικά ειναι αρκετά δυνατά, αν δεν σου ειναι πρόβλημα βάλε και τους άλλους δυο γάντζους κάτω.
Tην κλούβα την πήρα έτοιμη από πετ, είναι αυτή που λέει ο Deukalion. Στη συνέχεια αγόρασα συρμάτινη ψιλή σίτα με το μέτρο και την προσάρμοσα πάνω της κόβοντας και δένοντάς την με σύρμα... Μου κόπηκαν τα χέρια βέβαια αλλά άξιζε το κόπο.. Σύνολο μαζί με τη σίτα και τα καρφιά 20 ευρω.
 
Back
Top