Κλούβες εκτροφής παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag990

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
227
Πόλη
Πύλος
Εδώ και μερικές ημέρες κατασκευάζω κάποιες κλούβες που θα φιλοξενήσουν τους παπαγάλους μου.
Η αλήθεια είναι ότι για την ώρα χρειαζόμουν λιγότερες, αλλά ήθελα να φτιάξω και τις υπόλοιπες για να ξεμπλέξω :)

Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το σχέδιο που ετοιμάσαμε (τι τα έχουμε τα πτυχία :D) και στις επόμενες τρεις, την κατασκευή του δαπέδου
 

Συνημμένα

  • klouvia-Model.webp
    klouvia-Model.webp
    24,4 KB · Προβολές: 534
  • DSC00187.webp
    DSC00187.webp
    47,5 KB · Προβολές: 480
  • DSC00188.webp
    DSC00188.webp
    55,1 KB · Προβολές: 425
  • DSC00189.webp
    DSC00189.webp
    68,9 KB · Προβολές: 457
Στην φωτογραφία του σχεδίου, φαίνεται και η πρόσοψη, η οποία έχει σχεδιαστεί για να φιλοξενήσει 3 φωλιές (τα καφέ κουτιά που φαίνονται).
Εχει επιλεχθεί αυτό το ύψος, μιας και οι 30 περίπου πόντοι μέχρι την οροφή θα καλυφθούν (από ξύλο;) που θα μπαίνει τον χειμώνα για να παρέχει χώρο που θα προφυλάσονται από το κρύο.

Οι διαστάσεις της κάθε κλούβας είναι 2,5 μέτρα μήκος 1,20 βάθος και ύψος 2,2 μέτρα μπροστά και 1,90 μέτρα πίσω (για να έχει κλίση η σκεπή και να φεύγουν τα νερά προς τα δέντρα
 
συγχαρητηρια βαγγελη! Με το καλο να τελειωσεις και να γεμισουν με γερα πουλακια!
 
Στη συνέχεια κατασκευάστηκαν οι σκελετοί από γαλβανισμένο στραντζαριστό 40x40mm.
 

Συνημμένα

  • sony 034.webp
    sony 034.webp
    43,8 KB · Προβολές: 330
  • sony 035.webp
    sony 035.webp
    45,2 KB · Προβολές: 295
  • sony 038.webp
    sony 038.webp
    51,5 KB · Προβολές: 275
  • sony 041.webp
    sony 041.webp
    41,3 KB · Προβολές: 309
Σε ευχαριστώ Δημήτρη

Και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις
Εννοείται ότι ο κάθε ένας μπορεί να πει τη γνώμη του και θα ληφθεί υπόψη 😉

Για τις 3 πλευρές θα χρησιμοποιηθεί τσιμεντοσανίδα για να είναι κλειστές περιμετρικά.
Η βοήθεια που θέλω από εσάς είναι για τις άλλες 3:D
 

Συνημμένα

  • sony 050.webp
    sony 050.webp
    23,1 KB · Προβολές: 218
Για το δάπεδο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω πλακάκι με ρύση προς τα έξω για να τρέχουν τα νερά, μιας και οι κλούβες θα πλένονται με λάστιχο από έξω.
Τα νερά θα πέφτουν σε μια υδρορροή και θα καταλήγουν στην ελιά στο βάθος, όπου θα φιλτράρονται από ένα σύστημα με τούλι και θα απομακρύνονται οι ακαθαρσίες.

Θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σας για αυτό. Κάποιος που "εχει εξωτερική κλούβα, τί υλικό χρησιμοποιεί και κατά πόσο είναι πρακτικό στο καθάρισμα; Η καθαριότητα είναι κάτι που με απασχολεί πάρα πολύ, γιατί αυτός ο χώρος βρίσκεται μέσα στα όρια του σπιτιού μου και πρόκειται να τον καθαρίζω συνέχεια.
Άρα ψάχνουμε κάτι άλλο (ίσως) που να είναι ΚΑΙ πρακτικό.
 
μπραβο ωραια κατασκευη αλλα εχω απορια την γυψοσανιδα δεν θα την κανουν κοματια;
 
Για την πρόσοψη, έχει αποκλειστεί η χρήση γαλβανιζέ πλέγματος, διότι έπειτα από αναζήτηση στο ιντερνετ κατέληξα ότι είναι βλαβερό για χρήση σε κλούβες παπαγάλων.
Ο λόγος είναι ότι - σε αντίθεση με τα καναρίνια κλπ- οι παπαγάλοι δαγκώνουν το πλέγμα για να αναριχηθούν και φυσικά το υλικό του γαλβανίσματος (ας μην το ψάξουμε τώρα, δεν είναι η ώρα) δεν είναι και ότι καλύτερο.
Πολλοί βέβαια το χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια, αλλά τέλος πάντων εγώ το έχω απορρίψει.
Στην έρευνα αγοράς που έκανα βρήκα πλέγματα αλουμινίου, αλλά όλα είχαν ρομβοειδές σχήμα, το οποίο δεν μου φαίνεται ότι θα είναι πρακτικό για να σκαρφαλώνουν και ίσως τραυματίσουν το ράμφος τους.
Πέρασε από το μυαλό μου και η περίπτωση του διάτρητου φύλλου αλουμινίου αλλά πάλι κάτι δεν μου πάει καλά.
 

Συνημμένα

  • sony 054.webp
    sony 054.webp
    37,9 KB · Προβολές: 314
  • sony 052.webp
    sony 052.webp
    28,2 KB · Προβολές: 272
μπραβο ωραια κατασκευη αλλα εχω απορια την γυψοσανιδα δεν θα την κανουν κοματια;

Είναι τσιμεντοσανίδα, η οποία είναι πολύ πιο σκληρή.
Η επιφάνεια θα είναι επίπεδη και δεν θα υπάρχουν γωνίες από όπου θα μπορούσαν να αρχίσουν να την σκαλίζουν.
Από εκεί και πέρα είμαι ανοιχτός να ακούσω τις απόψεις σας.

Ας πούμε ότι τις φτιάχνουμε παρέα:D
 
Ο σκελετός της πρόσοψης θα φτιαχτεί από στρατζαριστό 25x25mm, το οποίο περιμένει υπομονετικά τη σειρά του...
Εννοείται ότι θα χρησιμοποιηθεί σίτα για τα κουνούπια εξωτερικά...
 

Συνημμένα

  • sony 036.webp
    sony 036.webp
    20,5 KB · Προβολές: 237
  • σίτα.webp
    σίτα.webp
    28,7 KB · Προβολές: 238
Για την πρόσοψη, έχει αποκλειστεί η χρήση γαλβανιζέ πλέγματος, διότι έπειτα από αναζήτηση στο ιντερνετ κατέληξα ότι είναι βλαβερό για χρήση σε κλούβες παπαγάλων.
Ο λόγος είναι ότι - σε αντίθεση με τα καναρίνια κλπ- οι παπαγάλοι δαγκώνουν το πλέγμα για να αναριχηθούν και φυσικά το υλικό του γαλβανίσματος (ας μην το ψάξουμε τώρα, δεν είναι η ώρα) δεν είναι και ότι καλύτερο.
Πολλοί βέβαια το χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια, αλλά τέλος πάντων εγώ το έχω απορρίψει.
Στην έρευνα αγοράς που έκανα βρήκα πλέγματα αλουμινίου, αλλά όλα είχαν ρομβοειδές σχήμα, το οποίο δεν μου φαίνεται ότι θα είναι πρακτικό για να σκαρφαλώνουν και ίσως τραυματίσουν το ράμφος τους.
Πέρασε από το μυαλό μου και η περίπτωση του διάτρητου φύλλου αλουμινίου αλλά πάλι κάτι δεν μου πάει καλά.
στην δευτερη φωτο το πανω μου φαινεται πολυ καλο.
 
Βαγγελη δυστυχως δεν εχω κλουβα κηπου για να σου δωσω εμπειρικες συμβουλες. Για την ακριβεια δεν εχω καν κηποχεχε.
Οι κλουβες σου νομιζω πως θα γινουν θαυμασιες και αναμενω να τις δω και με πουλια. Ελπιζω να χρησιμοποιησεις και μια για τους εξωτικους σου σπινους αν και ηδη τους εχεις σε ενα αρκετα ευρυχωρο κλουβι αποτι ειδα.
Μπραβο και παλι μπραβο για την δουλεια σου ευχομαι να τις δεις οπως ακριβως τις φανταζεσαι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
πολυ καλες!
ποσους και τι ειδος παπαγαλων θα βαλεις.

Οι διαστάσεις αυτές, αφού συμβουλεύτηκα και τον κο Κυριάκο από τη Ρόδο, είναι ικανοποιητικές για 5 ζευγάρια Lovebirds,ή 3 ζευγάρια κοκατίλ, ή δύο ζευγάρια ρινκνεκ, ή 1 ζευγάρι μεγαλύτερων παπαγάλων.
 
Βαγγελη δυστυχως δεν εχω κλουβα κηπου για να σου δωσω εμπειρικες συμβουλες. Για την ακριβεια δεν εχω καν κηποχεχε.
Οι κλουβες σου νομιζω πως θα γινουν θαυμασιες και αναμενω να τις δω και με πουλια.

Οδυσσέα η γνώμη των ανθρώπων που αγαπούν τα πουλιά είναι πάντα ευπρόσδεκτες ακόμα και αν δεν είναι οι πιο έμπειροι στο συγκεκριμένο θέμα.
Μην φοβάσαι και ξέρω να τους ξεχωρίζω και να φιλτράρω τα σωστά από αυτά που μου λένε


Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό, γιατί είναι κάτι που μου αρέσει...
Πιστεύω να προσέξατε ότι μέχρι και τα δέντρα από πίσω τα κλάδεψα ώς τα 2 μέτρα για να είναι καθαρός ο χώρος :D
 

Συνημμένα

  • sony 037.webp
    sony 037.webp
    23 KB · Προβολές: 239
Για την οροφή σκέφτομαι την χρήση πολυκαρβονικού φύλλου.

[SIZE=+1]
 
Βαγγέλη πολυ ωραία η κατασκευη σου! ΑΝ βάλεις Lovebirds τα μικρα τι θα τα κάνεις; Γιατι αν τα αφησεις μέσα θα γίνει τρελλο πανηγυρι.. Πατεραδες με κορες και μαναδες με γιους... Θα αφησεις μια κλουβα κενή για τα μικρα(μεχρι να αποφασήσεις τι θα τα κάνεις); Κινδυνος να στα κλεψουν;αλλα αν είνια η balloo έξω λίγο δυσκολο... Δηλαδη εγω θα το ξανασκεφτομουν..😀!
 
Lovebirds μάλλον δεν θα μπουν σε αυτές τις κλούβες.
Σίγουρα θα μπουν κοκατίλ, ringnecks και σκέφτομαι για τις υπόλοιπες.
Στα μικρά θα τοποθετούνται δαχτυλίδια και θα απομακρύνονται έγκαιρα οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.
 
Παρακάτω υπάρχουν τα χαρακτηριστικά του πολυκαρβονικού για όποιον ενδιαφέρεται.
Μου φαντάζει ιδανική λύση
 

Συνημμένα

  • poly.pdf
    poly.pdf
    78,9 KB · Προβολές: 161
Back
Top