Κλούβες εκτροφής παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
υπεροχα! Με το καλο να τις γεμισεις...
μεκαρι να εχει και εγω χωρο!

εγω θα σου ελεγα ν απαρεις ενα ζευγαρακι μονκ για καποια κλουβα. Γιατι εκτος απο υπεροχα πουλια! Ειναι και ανθεκτικα παο οτι θυμαμαι στο κρυο! Ετσι θα ειναι μι αχαρα σε εξωτερικη κλουβα!
 
για παπαγαλους με σχετικα μικρο ραμφος και λιγοτερο δυνατο, μπορει να μπει κουνελοσυρμα;
 
για παπαγαλους με σχετικα μικρο ραμφος και λιγοτερο δυνατο, μπορει να μπει κουνελοσυρμα;
Το κουνελόσυρμα κάνει σαν υλικό από άποψη αντοχής. Το γαλβάνισμα είναι που θέλω να αποφύγω.
 
Μετά από τις ολιγοήμερες διακοπές οι εργασίες συνεχίστηκαν.
Κατασκευάστηκαν οι σκελετοί των προσόψεων και τοποθετήθηκαν τα πλακάκια. Επιλέχθηκαν τα συγκεκριμένα λόγω του ότι έχουν πολύ μικρή απορροφητικότητα και πλησιάζουν στο χρώμα του εδάφους...
 

Συνημμένα

  • 30-08 002.webp
    30-08 002.webp
    32,1 KB · Προβολές: 157
  • 30-08 003.webp
    30-08 003.webp
    34,6 KB · Προβολές: 154
  • 30-08 004.webp
    30-08 004.webp
    29,8 KB · Προβολές: 147
Τοποθετήθηκαν οι τσιμεντοσανίδες στις 3 πλευρές και βρισκόμαστε πλέον σε αναζήτηση κατάλληλου πλέγματος
Για την οροφή θα μπει τελικά το πολυκαρβονικό που λέγαμε :)
 

Συνημμένα

  • 30-08 006.webp
    30-08 006.webp
    18,1 KB · Προβολές: 159
  • 30-08 007.webp
    30-08 007.webp
    23,2 KB · Προβολές: 151
  • 30-08 009.webp
    30-08 009.webp
    27,9 KB · Προβολές: 175
Βαγγέλη εχεις κανει εξαιρετικη δουλειά!
Μηπως θα έπρεπε να φτιαξεις κατι σαν προλάθαμο με μια δεύτερη πόρτα για ασφάλεια, για να αποφύγεις τη περίπτωση να σου ξεφύγει κανένα απο την μεγάλη πόρτα οταν θα μπαίνεις να τους βαζεις φαγητό και νερό?

Οπωσδήποτε περιμένουμε με χαρά την ολοκλήρωση της κατασκευής σου και εύχομαι να την χαρείς γεμάτη με υγιή και ευτυχισμένα πουλιά! 🙂
 
Φαινεται οτι θα γινουν πολυ ωραιες! 😉 Τα πλακακια νομιζω θα σε εξυπηρετησουν πολυ στην καθαριοτητα, βαζεις και το λαστιχο αν χρειαστει. Καλη συνεχεια και να μας δειχνεις τις εξελιξεις!
 
Σας ευχαριστώ και τους δύο.
Για το δάπεδο είναι έτσι όπως το φαντάζεται ο Φοίβος. Θα πλένεται από έξω με λάστιχο. Θα παρατηρήσετε ότι το μπροστινό κάτω σίδερο δεν πατάει στα πλακάκια αλλά έχει ένα κενό περίπου 10 εκατοστά. Θα κατασκευαστεί πορτάκι μήκους 2,4μέτρων και ύψους 10 εκατοστών το οποίο θα ανασηκώνεται για να βγαίνουν τα νερά αλλά και για να μπαίνει το κοντάρι με το εργαλείο που καθαρίζουν τα τζάμια για να στραγγίζει η κλούβα.

Οι τροφές Τζωρτζίνα θα τοποθετούνται στα πλαίσια αυτά που έχουν κατασκευαστεί στην πόρτα (βλέπε φωτό) και άρα δεν θα χρειάζεται να ανοίγει η πόρτα ούτε για τις τροφές.

Αν προσθέσουμε ότι και οι φωλιές θα έχουν πρόσβαση από έξω, τότε υποθέτουμε ότι οι πόρτες θα ανοίγουν για πολύ συγκεκριμένους λόγους και ελάχιστες φορές. Το άνοιγμά τους παρέμεινε κάτω από τους 60πόντους για αυτό το λόγο.
 

Συνημμένα

  • πορτάκι.webp
    πορτάκι.webp
    12,1 KB · Προβολές: 131
Βαγγέλη Μπράβο! Φαινεται να εχεις σκεφτεί και μελετήσει όλες τις λεπτομέρειες!

Ελπιζω να εχει σκεφτεί και λύσεις για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν απο πιθανους θηρευτές, γάτες, ποντίκια, φίδια, αρπακτικά πουλιά αλλά και ισως ενα μικρό προφυλαγμένο χώρο για τις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες!

Συνέχισε με το ίδιο μεράκι και περιμένουμε να δουμ βήμα βημα την ολοκλήρωση της κατασκευής σου!
 
Εχουν κοπεί και μερικά κλαδιά που θα τοποθετηθούν μέσα στις κλούβες.
Εχουν πλυθει καλά και τα έχω αφήσει στον ήλιο να ξεραθούν.
(εδώ είναι πριν το πλύσιμο)
 

Συνημμένα

  • sony 055.webp
    sony 055.webp
    32,4 KB · Προβολές: 150
Ελπιζω να εχει σκεφτεί και λύσεις για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν απο πιθανους θηρευτές, γάτες, ποντίκια, φίδια, αρπακτικά πουλιά αλλά και ισως ενα μικρό προφυλαγμένο χώρο για τις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες!

Για τους υπόγειους θηρευτές θα φροντίσει το τσιμέντο στο δάπεδο.
Για τους υπέργειους, η σίτα, το διπλό πλέγμα και η συσκευή για τα κουνούπια πιστεύω ότι θα κάνουν την δουλειά τους.

Για τους επίγειους φροντίζει η μπαλού :D
 

Συνημμένα

  • sony 051.webp
    sony 051.webp
    11,3 KB · Προβολές: 143
  • balloo.webp
    balloo.webp
    23,8 KB · Προβολές: 157
Συγχαρητηρια Βαγγελη! Ανυπομονω να τις δω τελειωμενες μιας κ ψαχνομαι κ εγω για κατι παρομοιο!

Θα μπορουσες στο μπροστινο μερος κ για 70 ποντους απο τον πατο προς τα πανω να βαλεις αντι για πλεγμα, απο το ιδιο υλικο που εχεις στις υπολοιπες πλευρες για να αποφυγεις τα ποντικια.

Οταν τελειωσεις θα μπορουσες να μας αναφερεις κ το συνολικο κοστος;

Με το καλο να γεμισουν! 🙂
 
φαινονται πολυ καλες κατασκευες και με μερακι! συγχαρητηρια Βαγγελη με τη σειρα μου! Με το καλο να βαλεις τα πουλακια σου και να τα καμαρωνεις!
 
απο τις καλητερες κατασκευες που εχω δει...
μπραβω Βαγγελη...

θα περιμενω να την δω ολοκληρομενη...
 
καλησπερα, μια συμβουλη να δωσω για την τσιμετοσανιδα, ειναι πολυ σκληρο υλικο αλλα να εχεις το νου σου οταν θα πεφτει νερο να μην χαλαση με αποτελεσμα να αρχιση η καταστροφη. Θα συμβουλευα στο κατω μερος να μπουν δυο σειρες πλακακια για αυτο το λογο. Και καλο θα ηταν αν μπορεις να βαλεις διπλη τσιμεντοσανιδα,100% οτι δεν θα την φανε.η τουλαχιστον δεν θα προλαβουν μεχρι να το δεις. Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις πριν μπουν η τσιμετοσανιδες να βαλεις ενα πλεγμα η στην εξωτερικη πλευρα η ενδιαμεσα αν πουμε οτι βαζεις δυο τσιμεντοσανιδες, κατι σαν σαντουιτς φαντασου, που το πλεγμα ειναι το τυρι...
 
Bαγγελη, στην οροφη ειπες οτι θα βαλεις πολυκαρβονικο. Θα βαλεις αυτο κατευθειαν ή θα το συνδιασεις με κατι αλλο;
 
Το σάντουιτς από τσιμεντοσανίδα κοστίζει πάνω από 30€/μ2 οπότε είναι μάλλον απαγορευτικό. Ένα επιπλέον πλέγμα πάντως από την έξω πλευρά δεν θα ήταν κακή ιδέα.
Δεν πατάνε κάτω οι τσιμεντοσανίδες και δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα. Είναι άλλωστε πολύ ανθεκτικές στο νερό. Θα δείξει πάντως

Το πολυκαρβονικό θα μπει μόνο του. Το καλοκαίρι θα ρίχνω από πάνω ένα δίχτυ παραλλαγής για σκιά. Το χειμώνα δε χρειάζεται κάτι.

Το κόστος στο τέλος...

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.
 

Συνημμένα

  • 30-08 005.webp
    30-08 005.webp
    16,9 KB · Προβολές: 188
Back
Top