Αναπαραγωγή Κλωσσαει και το αρσενικο καναρινι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
καλησπερα σε ολους! 🙂εδω και 3 μερες συμβαινει κατι που δεν μου εχει ξανατυχει. Εχω 1 ζευγαρι μαζι εδω και 20 μερες και δεν εχει στρωσει ακομη φωλια. Τις τελευταιες 10 ημερες ενω ο αρσενικος ηταν πυρωμενος αρχισε να πυρωνει για τα καλα και η καναρα μου. Ο καναρος σε περσυνη γεννα μα αλλη καναρα(δυστηχως πεθανε☹)μου ειχε δωσει συνολο 5 μικρα. Το περιεργο ειναι οτι απο χθες παει και καθεται μεσα στη φωλια... Ο καναρος!😱η καναρα καθεται απ'εξω και κοιταει! Εχει τυχει σε κανεναν αυτο; Γιατι το κανει; 😕
 
Μου το εκανε εχθες ο δικος μου αφου βεβαια ειχα δει και την μικρη προηγουμενως και σημερα ειχα ενα αυγο.Ισως ειναι διαισθηση.
 
σου ειχε φτιαξει φωλια η καναρα πριν; Εμενα δεν μου εχει φτιαξει φωλια ακομη και ειναι πολυ περιεργο.
 
Μπορει να σου φανει αστοχη η ερωτηση μου, αλλα ειναι σιγουρα πυρωμενη η καναρα; Πολυ αδιαφορη μου φαινεται..
 
Μου ειχε φτιαξει αλλα αυτο που παρατηρησα οταν την πρωτοεβαλα την φωλια ειναι οτι ο αρσενικος πηγαινε και την επεξεργαζοταν και την τσιμπολογουσε, καμια φορα καθοταν αλλα πολυ λιγο.
 
ναι ειναι πυρωμενη η καναρα αλλα και να μην ηταν ακομη ετοιμη δεν ειναι περιεργο που καθεται μεσα στη φωλια ο καναρος; Μου φαινεται παραλογο και θα ηθελα να μου πει αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια.
 
μηπως ο καναρος θελει να της πει να ξεκινεισει επιτελους τη φωλια; Ενοω πως αν εχουν βατευτει και η καναρα δεν θελει να φτιαξει φωλια για διαφορους λογους κανει ο καναρος αυτη την κινηση για να της το δειξει; Της λεει δηλαδη ελα εδω αυτη ειναι η φωλια. Με καταλαβες;
 
τι να πω βρε δημητρη. Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την κινηση που κανει ο αρσενικος μου. Ελπιζω τις επομενες μερες να αρχισει η καναρα να στρωνει φωλια.
 
εμενα αυτο δεν μουχε τυχει, μουχει τυχει ομως ο αρσενικος να κλωσαει τα αυγα και οχι σαν και εσενα να κλοσαει τον αερα
 
Παιδιά και εμένα ο αρσενικός κάθετε μέσα στη φωλιά εδώ και καιρό. Όποτε βγαίνει κανάρα έξω μπαίνει αυτός. Καμία φορά στριμόχνοντε και τα 2 και από αυγά τίποτα. Νομίζω πάντως πως δεν είναι παράλογο, είναι ανάλογα με το χαρακτήρα του πουλιού. Εκτός από τα βασικά χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας τα κάθε καναρίνι διαφέρει στη συμπεριφορά του. Το να κάθετε ο αρσενικός στη φωλία και να κλωσάει είναι δίγμα ότι θα γίνει καλός γονέας και πιθανότατα δεν θα σπασει τα αυγά. Απ΄όσο ξέρω είναι και θέμα κληρονόμικότητας αυτές οι συμπεριφορές.
Τώρα το ότι δέν έχει φτιάξει ακόμα η κανάρα φωλιά ίσως φταίει το ότι είναι καινούρια απότι κατάλαβα.. Θα σου έλεγα να βάλεις το νήμα κάπου πού να το βλέπει καθαρά. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα αρχίσει να τη φτιάχνει. και εμένα είχε αργήσει πάντως.
 
μακαρι να ειναι ετσι. Περιμενω να δω τι θα κανουν τελικα.
 
Παιδια και μένα χτες, αφού η κανάρα έκανε δυο αυγά, και ειχαμε ήδη "χάσει" ένα πριν, έκανε ένα διάλειμμα και τον προέτρεψε να μπεί μεσα στην φωλιά. Διστακτικά κάθησε απαλά πάνω τους και έφυγε οταν επέστρεψε η κανάρα. Τις προηγούμενες μέρες πάλι με δικά της τιτιβίσματα, πήγαινε ο κανάρος και καθάριζε την φωλιά. Φαίνεται οτι εκείνη ως πιο έμπειρη τον προτρέπει. Σήμερα εκείνη κάθεται όλη μερα μέσα ενώ εκείνος τριγυρνάει στο κλουβί και κάποιες φορές απλώς τιτιβιζουν και τα δύο. Το μονο που με ανησυχεί είναι οτι δεν την ταίζει σήμερα, ενω χτες το έκανε και εκείνη δεν σηκώθηκε σήμερα για φαγητό. Ξέρει κάποιος να μου πεί;
 
Παιδια και μένα χτες, αφού η κανάρα έκανε δυο αυγά, και ειχαμε ήδη "χάσει" ένα πριν, έκανε ένα διάλειμμα και τον προέτρεψε να μπεί μεσα στην φωλιά. Διστακτικά κάθησε απαλά πάνω τους και έφυγε οταν επέστρεψε η κανάρα. Τις προηγούμενες μέρες πάλι με δικά της τιτιβίσματα, πήγαινε ο κανάρος και καθάριζε την φωλιά. Φαίνεται οτι εκείνη ως πιο έμπειρη τον προτρέπει. Σήμερα εκείνη κάθεται όλη μερα μέσα ενώ εκείνος τριγυρνάει στο κλουβί και κάποιες φορές απλώς τιτιβιζουν και τα δύο. Το μονο που με ανησυχεί είναι οτι δεν την ταίζει σήμερα, ενω χτες το έκανε και εκείνη δεν σηκώθηκε σήμερα για φαγητό. Ξέρει κάποιος να μου πεί;





Μια χαρα ζευγαρι μου ακουγεται!
Μην ανησυχεις, δεν υπαρχει περιπτωση να λιμοκτονησει..
Θα σηκωθει καποια στιγμη η θα της φερει κι ο καναρος κατι να φαει
 
Καλημέρα σε όλους!:D
Βασικά έχω κάποιες αποριες σήμερα δεν είδα δευτερο αυγό υπάρχει περιπτωση να γίνει κατα την διαρκεια της ημέρας;
Απο την μέρα που ξεκίνησε όλη η διαδικασία η καναρα βλέπω να ξήνεται πιο πολύ χθές επιασα τον αρσενικο να δω αν έχει κάτι πάνω του,ήταν καθαρός,την καναρα φοβήθηκα να την πειράξω να την δώ και αυτή αν έχει κάτι να την ψεκάσω; ή επείδή πάει κάθεται στην φωλιά σηκώνεται στρώνει τα φτερά της(ασχετό?)
 
μερικα θυληκα μπορει να γεννησουν και ανα δευτερη ημερα οποτε περιμενης τωρα για εξωπαρασιτα κτλ καλο εναι πρωτου τοποθετησουμε φωλια να εχει ψεκαστη με ενα εξωπαρασιτοκτονο οπως επισης και η ζευγαρωστρα αλλα και τα ιδια τα πτηνα
αφησε τα πουλακια να συνεχισουν το εργο τους και να εχεις υπομονη
 
Koiτα αποστόλη νομίζω πως αν ήταν κάτι θα ήταν κ στο αρσενικό αλλα όπως είπα ο αρσενικός ήταν καθαρός. Αν ψεκάσω τώρα γύρω απο την φωλιά απαγορευεται θα παρατήση το αυγό ή και την φωλιά; 😕
 
μπορεις να ψεκασης και τωρα αλλα καλο θα ηταν να γινει πολυ προσεκτηκα και εαν υπαρχουν αυγα στην φωλια να μην ψεκαστουν
η γνωμη μου ειναι να τα αφησεις ως εχει!
 
Παιδιά και εμένα ο αρσενικός κάθετε μέσα στη φωλιά εδώ και καιρό. Όποτε βγαίνει κανάρα έξω μπαίνει αυτός. Καμία φορά στριμόχνοντε και τα 2 και από αυγά τίποτα. Νομίζω πάντως πως δεν είναι παράλογο, είναι ανάλογα με το χαρακτήρα του πουλιού. Εκτός από τα βασικά χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας τα κάθε καναρίνι διαφέρει στη συμπεριφορά του. Το να κάθετε ο αρσενικός στη φωλία και να κλωσάει είναι δίγμα ότι θα γίνει καλός γονέας και πιθανότατα δεν θα σπασει τα αυγά. Απ΄όσο ξέρω είναι και θέμα κληρονόμικότητας αυτές οι συμπεριφορές.
Τώρα το ότι δέν έχει φτιάξει ακόμα η κανάρα φωλιά ίσως φταίει το ότι είναι καινούρια απότι κατάλαβα.. Θα σου έλεγα να βάλεις το νήμα κάπου πού να το βλέπει καθαρά. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα αρχίσει να τη φτιάχνει. και εμένα είχε αργήσει πάντως.
Γεια σας το δικο μου ζευγάρι έχει τρία αυγά και όταν ή Καναρα πειναει και σηκωθεί για πολύ λίγο πηγαίνει ο αρσενικός και τα κλωσσάει... Δεν την τάιζει οπότε σηκώνεται τακτικά... μαλλον λόγο απειρίας. Όμως φαίνεται πολύ τρυφερό που συμμετεχει όπως μπορεί.
 
Back
Top