Ασθένειες Κλωστές έσφιξαν το δάχτυλο του κοκατίλ και έχει μαυρίσει

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά,έχω καιρό να σας ενοχλήσω γιατί όλα πήγαιναν τέλεια με τον μικρό όντι μέχρι που πριν λίγες μέρες είχε ενα ατύχημα.Καθώς έπαιζε με την μικρή μου πάνω στο κεφάλι της άρχισε να παίζει με την κορδέλα που είχε στα μαλλιά της μέχρι που την ξεφτισε και οι κλωστές μπλεχτηκαν στα πόδια του.Δεν έδωσα σημασία έβγαλε λίγες λεω θα τις κάνει με το ράμφος του,χαζομάρα μου μεν δεν κάθεται όμως να τον πιάσω σε μια προσπάθεια που έκανα μου έκανε εμετό.Κάπως έτσι λίγο η αμέλεια μετά λίγο το ολικό lockdown που μπήκε η περιοχή μου δυστυχώς οι κλωστές έσφιξαν και το ένα δάχτυλο έχει μαυρίσει λίγο,έχω ραντεβού αύριο με κτηνίατρο δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά φοβάμαι,όποτε προσπαθώ να τις βγάλω μάλλον κακό του κανω παρά καλό.Απλά ήθελα κάπου να τα πω δεν ξέρω αν έχετε κάποιον τρόπο να προτείνετε να τις βγάλω
 
Καλησπέρα, απο την στιγμή που το δάχτυλο μαύρισε θα ακρωτηριαστεί.
Ο γιατρός θα σου πει την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσεις.
 
@Tony Forpus ξέρεις κάποιον τρόπο έστω να λασκαρω λίγο την κλωστή γιατί βλέπω όχι τα δάχτυλα αλλά τα νυχακια να μαυρίζουν σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια μου να τα βγάλω τα έκανα χάλια; δεν ξέρω 😖
 
Με μια πετσέτα θα πρέπει κάποιος να πιάσει και να κρατήσει το πουλάκι και κάποιος άλλο με σταθερό χέρι και ένα τσιμπιδάκι για τα φρύδια με προσεκτικές κινήσεις να αφαιρέσει τα νήματα.
 
@Tony Forpus Ευχαριστώ πολύ το προσπάθησα αλλά δεν έγινε τίποτα τελικά θα τα βγάλει αύριο ο γιατρός ελπίζω να μην μου πάθει κάτι ως αύριο,θα σπάσω καραντίνα και όλα πιστεύω να πιάνει και για ζώα ότι παω γιατρό
 
@Katerina70 Καλησπερα και απο μενα!
Εχουν σφιξει πολυ οι κλωστες στο ποδαρακι του;γιατι οσο και να κανω ζουμ στην φωτογραφια δεν βλεπω καλα!
Αν υπαρχει εστω και μια χαλαρωση στις κλωστες, μπορει καποιος να το πιασει το παπαγαλακι και εσυ με ενα ψαλιδακι των νυχιων να τις κοψεις, προσεκτικα ομως!
Αλλα αν δεν μπορεις ή φοβασαι,καλυτερα να το αφησεις στον ειδικο!

Θα περιμενουμε νεα σου αυριο να μας πεις τι εγινε!
 
Καλησπέρα παιδιά,ευχαριστώ για την συμπαράσταση, πήγαμε στον κτηνίατρο αφαίρεσε τις κλωστές με νυστέρι μόνο η μια είχε σφίξει πολύ και λίγο μάτωσε αλλά προλάβαμε τα χειρότερα,και το δάχτυλο σώθηκε,μόνο τρομαγμένος είναι και από την ώρα που γυρίσαμε στα γνωστά μας μέρη έφαγε και κοιμάται,τον κούρασε και η διαδρομή γιατί πήγαμε λίγο μακριά.Τέλος καλό όλα καλά και η μικρή πέταξε όλες τις κορδέλες της μόνο τσιμπιδάκι λέει απο δω και πέρα🙂
 
@Nektarios2007 θέλει μεγάλη προσοχή όταν βγαίνουν εκτός κλουβιού,έχω πάρει προφυλάξεις σαν να έχω σπίτι ενα μωρό και πάλι ο κίνδυνος παραμονεύει εκεί που δεν πάει το μυαλό σου
 
Καλημέρα παιδιά,έχω αναφερθεί πριν λίγο καιρό για τον όντι το κοκατιλ που πάνω στο παιχνίδι μπλέχτηκε κλωστή στα ποδαράκια του τις έκοψε ο κτηνίατρος μου είπε ολα οκ.Πριν λίγες μέρες το δάχτυλο άρχισε να αιμορραγεί τρέξαμε ξανά μου είπε ότι ίσως κοπεί του έβαλε μπεντατιν και το έδεσε να μην τρέχει αίμα.Τελικά πρίν δυο μέρες το δαχτυλάκι κόπηκε λίγο στην άκρη μαζί με το νύχι.Τον πήρα μου είπε δεν πειράζει να το τυλιξω με βαμβάκι και λευκοπλαστ μέχρι να θρέψει και να μην το πειράζει και ματώνει.Μέχρι εχθές όλα καλά σήμερα εχ φουσκώσει το πουλάκι δεν έχει κατέβει να φάει και κλείνει τα μάτια του ενώ κάποιες φορές γέρνει μπροστά το κεφαλάκι του και κουνιέται σαν να έχει αστάθεια.Λόγω Κυριακής δεν μπορώ να τον βρώ το ν κτηνίατρο αν και νομίζω πως καρ να τον βρώ δεν θα μου προσφέρει και καμμία βοήθεια,άσχετο τον βλέπω.Τι με συμβουλεύεται να κάνω,είδα και έπαθα να συνεφερω την μικρή απο το πρώτο που χάσαμε τώρα πραγματικά δεν ξέρω το θα γίνει
 
Το πειραζε το λευκοπλαστ μηπως? Επειδή εχω και εγω κοκατιλ το βρίσκω απιθανο να ειχε κατι στο ποδι και να μη το πειραζε. Δεν σας εδωσε κάποια αντιβιωση ο γιατρός? Πιθανον να μολύνθηκε η πληγη.Ειναι Κυριακή αλλα ειναι θέμα υγείας. Προσπάθηστε να βρειτε γιατρο εστω τηλεφωνικα. Ποσες μερες εχει να φαει το πουλι? Θα εδιναν καλυτερα αποψη μερικές εικόνες απο το ποδι, το πουλι και τις κουτσουλιές.
 
Εγω θα σου προτεινα να μη βαλεις βαμβακι!Ο λογος ειναι επειδη μπορει καποιο χνουδι να μπει μεσα του απο τη πληγη και να υπαρξει μολυνση.Προσπαθησε να βρεις κανα γιατρο τηλεφωνικα.
 
@sarpijk το πείραζε μέχρι που το έβγαλε,δεν είχε δώσει τίποτε τώρα τον πήρα και μου έδωσε αβιομισιν και βιταμίνες να τα βάλω στο νερό του εχθές έτρωγε κανονικά σήμερα δεν έχει όρεξη,η κοτσιλες είναι καλές θα σας στείλω φωτογραφίες πιο μετά δεν θέλω να το ταλαιπωρηθεί άλλο
[automerge]1613898018[/automerge]
@giannisvlg δεν έβαλα ο ίδιος είχε βάλει,τον βρήκα στο τηλέφωνο το ίδιο μου είπε για μόλυνση και μου είπε να δώσω αβιομισιν και βιταμίνες ελπίζω να συνέλθει λίγο,είναι αδύναμος και φοβάμαι
 
@giannisvlg Όχι δεν έβγαλε καθόλου αίμα μόνο πρίν δεκαπέντε περίπου μέρες που έβγαλε και τον πήγαμε στο γιατρό ο οποίος είπε το αφήνουμε έτσι επειδή αιματονεται μήπως και δεν κοπεί
 
Back
Top