Ασθένειες Κλωστές έσφιξαν το δάχτυλο του κοκατίλ και έχει μαυρίσει

@Tony Forpus Δυστυχώς όμως δεν το ανέφερε καν και φυσικά απο μόνη μου δεν μπορούσα να του δώσω,τώρα πάντως έχει λίγο ζωηρεψει παίζει,τρώει λίγο αλλά φυσικά είναι πολύ αδύναμος δεν σκαρφαλώνει εύκολα και πέφτει κάποιες φορές,ελπίζω να μην είναι αργά και να συνέλθει έστω και τώρα που άρχισε την αντιβίωση
 
Το πουλάκι χρειάζεται αντιβίωση εφόσον υπάρχει τέτοιο τραύμα. Το ότι φουσκώνει δεν είναι σημάδι καλής υγείας. Οι βιταμίνες είναι τελείως άσχετες με την παρούσα κατάσταση.
 
@Φοίβος Από το πρωΐ που του δίνω την αντιβίωση έχει βελτιωθεί λίγο η κατάσταση του,τώρα το απόγευμα έφαγε με όρεξη και αρκετά, παίζει και η αστάθεια έχει υποχωρήσει αρκετά,το φούσκωμα απο το απόγευμα υποχώρησε και αυτό αλλά υπάρχει ακόμη,σταμάτησε να κλείνει τα μάτια του και να γέρνει μπροστά και άρχισε να σκαρφαλώνει πάλι με κάποια άνεση χωρίς να γλιστράει και να πέφτει,ελπίζω να έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο,εσείς πιστεύετε ότι πάει καλύτερα με την κλινική εικόνα που σας δίνω;
 
Από το πρωΐ που του δίνω την αντιβίωση

Εννοείς φαντάζομαι ότι του έδωσες μια δόση? Ποια αντιβίωση, πώς του την έδωσες και ποιος σου την συνέστησε?
 
@Φοίβος ο κτηνίατρος που το παρακολουθεί μου έδωσε την αντιβίωση τηλεφωνικά το πρωΐ.Αviomicin αν την γράφω σωστά μου είπε στα 100 ml 10σταγόνες στο νερό του και αν βλέπω αργεί πάνω απο 2 ώρες να πιει να του δίνω λίγο με σύριγγα,εγώ του έδωσα 3 φορές μερικές σταγόνες και ότι ήπιε μόνο του,του ζήτησα να το παω αύριο και είπε μην τρελαίνομαι να του δώσω 2-3 μέρες και αν δεν αλλάξει η κατάσταση τότε να το παω
 
@Katerina70 , ελπίζω το πουλάκι να είναι καλύτερα σήμερα. Στη θέση σου θα του έδινα οπωσδήποτε τις επόμενες ημέρες ο ίδιος με τη σύριγγα να πίνει το διάλυμα με την αντιβίωση, ώστε να είμαι βέβαιος ότι παίρνει μια ικανή ποσότητα φαρμάκου, δλδ, ό,τι έκανες εσύ εχθές, θα εξακολουθούσα να το κάνω οπωσδήποτε για τις μισές τουλάχιστον (αν όχι όλες) τις ημέρες κατά τις οποίες ο Όντι θα παίρνει το αντιβιοτικό.
Σου παραθέτω το άρθρο που λέει για τη συνολική ποσότητα νερού που πίνουν τα πουλιά μέσα στην ημέρα
 
Ευχαριστώ όλους,ευτυχώς σήμερα είναι πολύ καλύτερα τρώει με όρεξη το νερό το αποφεύγει μάλλον λόγο αντιβίωσης είναι ζωηρός,τραγουδάει και σκαρφαλώνει με ευκολία κυρίως όταν με βλέπει με την σύριγγα στο χέρι 😂 .Θέλω όμως να σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση και ταυτόχρονα να σας ρωτήσω.πήρα τον κτηνίατρο το πρωΐ να του πω τα νέα και να ρωτήσω πόσες μέρες να χορηγήσω ακόμη το φάρμακο.του λέω λοιπόν ότι έφυγε κι άλλο νυχακι και τα υπόλοιπα τα πιο πολλά συνεχίζουν να είναι μαύρα ( του το έχω πει 3-4 φορές μετά το ατύχημα με τις κλωστές και μου είπε μάλλον δεν αιματωνονται καλα) αν μπορούμε να κάνουμε κάτι να βοηθήσει για να μην χάσει κι άλλα νύχια.Η απάντηση του λοιπόν ήταν και τι να κάνουμε να τους ρίξουμε λίπασμα να βγούνε νύχια; ότι είναι να γίνει θα γίνει.Την θεωρείται αυτή απάντηση; εγω όχι γιατί θέλω το πουλάκι μου να είναι καλά.ρωτάω λοιπόν εσάς υπάρχει κάποιος τρόπος να το βοηθήσω ή θα χάσει κι άλλα νύχια;
 
@Katerina70 Ωραίο χιούμορ έκανε ο γιατρός με την αγωνία σου. 😡Προέχει όμως να γίνει καλά το πουλάκι. Υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιον άλλον γιατρό, τουλάχιστον για μια δεύτερη γνώμη; Τηλεφωνικά ισως;🤔
 
@marapo το έκανα ήδη μου ζήτησε φωτογραφία απο τα νύχια αλλά πολύ ευγενικά μου είπε ότι δύσκολο ν
Α πει οτιδήποτε με βεβαιότητα απο μια φωτογραφία.Τώρα το μόνο που απομένει είναι να ανοίξουν οι νομοί και να πάω σε κάποιον που είναι κοντά στο πατρικό μου για να μπορώ να μείνω 1-2 μέρες να μην ταλαιπωρηθεί με ταξίδι
 
Back
Top