Αναπαραγωγή Κλωστερ δεν ταΐζει τα μικρα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andkon1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andkon1

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2007
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ενα κλώστερ που ενώ γεννάει κανονικά και βγάζει μικρά δεν τα ταίζει με αποτέλεσμα να πεθαίνουν την δεύτερη μέρα. Να σημειώσω ότι ενώ βγαίνουν τα μικρά δεν τα εγκαταλείπει αλλά απλά δεν τα ταίζει. Εχω βγάλει στην 2η γέννα το αρσενικό μήπως τυχόν φοβόταν εξ αιτίας του αλλά η συμπεριφορά δεν άλλαξε.
 
- Ενας συνηθισμένος λόγος ειναι οτι η θηλυκιά ειναι έτοιμη για την επόμενη γέννα, με αποτέλεσμα να εγκαταλήπει τα πρώτα (νεοσσούς) για εκείνα που "έρχονται".Βγάζοντας το αρσενικό αμέσως μετα το "βάτεμα" ίσως γλυτώσεις την επόμενη γέννα. Προμηθεύσου
ειδική τροφή για νεοσσούς, για να είσαι έτοιμος να ταίσεις μόνος σου τα "μωρά", αν η κανάρα συνεχίσει την ίδια συμπεριφορά.Ασχολήσου όσο μπορείς περισσότερο με την κανάρα σου, αφιερωσέ της χρόνο για να καταλάβεις τί ακριβώς κάνει, και πώς. Πού έχει γίνει το λάθος και πως δεν θα ξαναγίνει. Δεν υπάρχουν για όλα τα πουλιά πάντα οι ίδιοι
λόγοι για μια "περίεργη" συμπεριφορά.Αν στην επόμενη αναφορά σου είσαι σίγουρος για κάτι, γράψε το άφοβα, κι έτσι θα βοηθήσεις όλους μας να καταλάβουμε και ίσως πάρεις και μιά καλλίτερη απάντηση στις ερωτήσεις σου.
 
Μάκη σε ευχαριστώ, αλλά παρότι την παρατήρησα καλά και έβγαλα και το αρσενικό στην 2η γέννα ενώ καθόταν πάνω στα μικρά δεν τα τάιζε.. Σκέφτομαι μήπως είναι πολύ μικρή παρότι που και οι 2 γέννες ήταν καλές και τώρα ετοιμάζει και τρίτη φωλιά... Τα μικρά παρότι τα τάισα μόνος με μεγάλη προσπάθεια δεν κατάφερα να τα κάνω να επιζήσουν.. Η πλάκα είναι ότι είναι το καναρίνι που περισσότερο θέλω να μου βγάλει πουλιά..
Δεν ξέρω βέβαια αν είναι φρόνιμο να κάτσει και για τρίτη φορά..
 
Δοκίμασε να τα ταΐσεις μονος σου και ίσως αρχίσει και η καναρά να ταΐζει. Πάντως αν θες τόσο πολύ να πάρεις μικρά της απλώς άλλαξε τα αυγά με κάποια καναρά που ταΐζει σίγουρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 
Γιάννη σε ευχαριστώ.
Αυτό σκέφτομαι να κάνω τώρα, να βάλω τα αυγά της σε μια άλλη θηλυκιά.
Πάντως αν εσυ ή κάποιος έχει εμπειρία θάθελα να ξέρω πόσες φορές μπορείς να βάλεις το θηλυκό να ζευγαρώσει;.. Υπάρχει περιορισμός πάντα ή αν βλέπεις ότι θέλει και 4η πχ φορά το αφήνεις..
 
Εγώ το πολύ μέχρι τρεις φορες τις αφήνω γιατί κουράζονται πολύ. Άσε που ταΐζουν μονες τους τα μικρά δηλ. Δεν αφήνω τα αρσενικά μέζα.
 
Μάκη σε ευχαριστώ, αλλά παρότι την παρατήρησα καλά και έβγαλα και το αρσενικό στην 2η γέννα ενώ καθόταν πάνω στα μικρά δεν τα τάιζε.. Σκέφτομαι μήπως είναι πολύ μικρή παρότι που και οι 2 γέννες ήταν καλές και τώρα ετοιμάζει και τρίτη φωλιά... Τα μικρά παρότι τα τάισα μόνος με μεγάλη προσπάθεια δεν κατάφερα να τα κάνω να επιζήσουν.. Η πλάκα είναι ότι είναι το καναρίνι που περισσότερο θέλω να μου βγάλει πουλιά..
Δεν ξέρω βέβαια αν είναι φρόνιμο να κάτσει και για τρίτη φορά..
-Αφού ετοιμάζει τρίτη φωλιά, θα έλεγα.NΑ ΚΑΤΣΕΙ (άντε για να μην έρθω εκεί)😀
Δεν έχει κουραστεί ιδιαίτερα αφου δεν συμπλήρωσε κανονικά τον κύκλο
εκτροφής δύο φορές. Οταν δείς το πρώτο αυγό βγάλε τον αρσενικό. Κόψε την αυγοτροφή Αλλαξε τα αυγα με ψεύτικα μέχρι και το τρίτο. Οσο έχει ψεύτικα αυγά βάλε μπάνιο στο κλουβί. Οταν κάνει το 4 αυγό βάλτεις τα δικά της. Να μην έχει ούτε "ακουστική" επαφή με τον αρσενικό. Σε παρακαλώ να μιλήσουμε όταν δείς το πρώτο γκλοστεράκι, μη παραλήψεις.
 
Φιλαράκι καλησπέρα. Η δικια μου γνώμη χωρίς να ξέρω πως λειτουργείς εσύ μα τα δικά σου κανάρια, πιστεύω ότι το πρόβλημα δημιουργείται επειδή βγάζεις τον αρσενικό από το κλουβί k αυτή η δουλειά κατά κύριο λόγο ανήκει στον αρσενικό.
 
Φιλε Γιώργο ο φίλος μας λέει παραπάνω ότι την πρώτη φορα τον είχε αφήσει αλλα πέθαναν. Tην δεύτερη τον έβαλε αλλα πάλι το ίδιο. Αυτό που προτείνω εγώ είναι τις 2-3 πρώτες μέρες να ταΐζεις με κρέμα μπας και αρχίσει και αυτή να τα ταΐζει!
 
Όσο επίμονη και να είναι αν τα μικρά αρχίσουν να σηκώνουν κεφάλι πιστεύω θα πάρει μπρος και θα ταΐσει. Ακολούθα τις συμβουλές του Μάκη και έχε την κρέμα για νεοσσούς εύκαιρη. Αν χρειαστεί ταΐζεις συμπληρωματικά στη φωλιά ενώ την αφήνεις να ζεσταίνει τα μικρά και σιγά σιγά πιστεύω θα ταΐσει και αυτή.
 
Μιας και υπάρχει το θέμα εδώ, ήθελα να πώ οτι πολλές φορές όταν δεν αντικαθιστούμε τα
αυγά με πλαστικά, συμβαίνει η κανάρα να μην σηκώνεται και να μην ταίζει τούς πρώτους νεοσσούς που έρχονται μιας και περιμένει να εκκολαφθούν τα επόμενα αυγά. Δεν το κάνουν όλες, μα κάποιες έχουν ένα ιδιαίτερο πάθος με την επώαση και αυτό στοιχίζει στα πρώτα νεούδια. Να μην ξεχνάμε επίσης οτι το πρώτο 24ωρο οι νεοσσοί δεν πρέπει να ταίζονται ούτε απο εμάς. Καλόν είναι αν πρέπει οπωσδήποτε να επέμβουμε αυτό να γίνεται μετά τις 36 ώρες ζωής του νεοσσού.
 
Back
Top