Αναπαραγωγή Ο αρσενικός δεν ταΐζει και η κανάρα βγάζει τα πούπουλα των μικρών

Μου είχε τύχει να μου χαρίσουν ένα καναρινακι μωρό ακριβώς στον απογαλακτισμο κ δεν μπορούσε να τραφεί καλά με σπόρια και επερνα κρόκο από βρασμένο αυγό, αυγοτροφη ξερή εμπορίου κ έβαζα λίγο νεράκι το Ανακατεύα κ γινόταν σα χυλός κ έτρωγε(μετά από κάνα 4ωρο βγαλτο όπως θα έκανες κ με αυγό) . Δοκίμασε το 😉
Αύριο θα το δοκιμάσω. Θα προσπαθήσω να βρω και επώνυμη αυγοτροφη.
 
Δεν άντεξα και ανεβάζω μια φωτο με τα γλυκά καναρινακια να κοιμούνται μαζί, στραμμένα στους γονείς τους που δυστυχως τα εγκατέλειψαν. Καμώματα της φύσης.
 

Συνημμένα

  • IMG-4681dd12a65a321d84bccfdae1d9f6e5-V.webp
    IMG-4681dd12a65a321d84bccfdae1d9f6e5-V.webp
    61,7 KB · Προβολές: 15
28,27,26 και 25 ημερών
Καλησπέρα Grigorios77. Στις ηλικίες αυτές σίγουρα θα τσιμπολογήσουν μαλακή τροφή, όπως το σφιχτό βρασμένο αυγό(χωρίς το τσόφλι εννοείται). Επίσης, όσο αδιάφορη και αν σου φαίνεται η κανάρα, θα ταϊσει. Όσο τα μικρά ζητιανεύουν για φαϊ, θα σηκωθεί από τη φωλιά της κ θα ταϊσει. Αν ο πατέρας είναι επιθετικός, άφησε τον μαζί με τη μητέρα. Τα μικρά σε 5 μέρες το πολύ θα σπάνε σπόρους. Δεν χρειάζεται να φτιάξεις ούτε χυλό ούτε κάποιου είδους κρέμα.
 
Καλησπέρα Grigorios77. Στις ηλικίες αυτές σίγουρα θα τσιμπολογήσουν μαλακή τροφή, όπως το σφιχτό βρασμένο αυγό(χωρίς το τσόφλι εννοείται). Επίσης, όσο αδιάφορη και αν σου φαίνεται η κανάρα, θα ταϊσει. Όσο τα μικρά ζητιανεύουν για φαϊ, θα σηκωθεί από τη φωλιά της κ θα ταϊσει. Αν ο πατέρας είναι επιθετικός, άφησε τον μαζί με τη μητέρα. Τα μικρά σε 5 μέρες το πολύ θα σπάνε σπόρους. Δεν χρειάζεται να φτιάξεις ούτε χυλό ούτε κάποιου είδους κρέμα.
Εντάξει. Πράγματι το αυγο το τρωνε όλο και μάλιστα τσιμπολογουν και τα τέσσερα, ακόμα και το μικρότερο. Η αλήθεια είναι ότι τα δύο μεγαλύτερα δείχνουν να τρωνε και σπόρους. Είμαι αισιόδοξος για την πορεία τους.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top