Ασθένειες Κοιλιά καρδερίνας που δεν μου φαίνεται φυσιολογική

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα.
Αυτή είναι μια δίχρονη θυληκιά καρδερίνα που την είχα αρχίσει να την προετοιμάζω για αναπαραγωγή.
Το πουλί αυτό πήρε πριν δυο εβδομάδες teniazine (levamisol) για 2 μέρες και στο καπάκι με μια μέρα κενό πήρε baycox για 3 μέρες.
Ως μέρος της αποπαρασίτωσης που κάνω πριν την αναπαραγωγή.
Εν συνεχεία 5 μέρες πολυβιταμίνη και τώρα δυο μερες ασβέστιο.
Την έπιασα σήμερα να δω σε τι κατάσταση είναι και είδα αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες.
Εμένα δε μου φαίνεται φυσιολογικό.
Από την άλλη δε ξέρω και τι ακριβως βλέπω.
Δε μπορώ να κατανοήσω τι είναι το κόκκινο κομμάτι και τι το κίτρινο

Κάθε βοήθεια ειδικότερα από πιο εμπειρα μέλη εδώ μέσα είναι ευπρόσδεκτη.

Υ. Γ. Το πουλί δεν είναι φουσκωμένο. Τρώει πίνει κανονικά. Εχει μια σαφή προτίμηση σε ότι λιπαρο σπορο υπάρχει.
Τα περιττώματα του είναι αψογα ως προς την εμφάνιση τους. Ούτε διάρροια ούτε τίποτα.

20190104_202552.webp20190104_202544.webp20190104_202606.webp
 
Νομιζω πως το κιτρινο ειναι λιπος και το το κοκκινο το φυσιλογικο χρωμα που πρεπει να εχει η περιοχη. Εφοσον δειχνει και προτιμηση στις λιπαρες τροφες ειναι λογικο να υπαρχει..Ισως λιγο διαιτα δεν θα εβλαπτε για κανα δυο εβδομαδες εαν το εχεις σε εσωτερικο χωρο.. Εαν το εχεις εξω μειωσε λιγο τους λιπαρους σπορους αλλα οχι εντελως γιατι τους χρειαζονται για τα κρυα.. Τους κοβεις εντελως μολις ανεβουν οι θερμοκρασιες..

Αυτη ειναι η αποψη μου αλλα σιγουρα οι γνωμες των εμπειροτερων εδω εχουν μεγαλυτερη αξια οποτε περιμενε να συγκεντρωσεις κι αλλες αποψεις.
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε.
Ναι. Το πουλί είναι στο σαλόνι.
Έχει ΛΥΣΣΑ με ότι λιπαρο σπόρο μπορείς να φανταστείς.
Προσπάθησα να του τους κόψω πάνω από 2-3 φορές αλλά ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ να φάει ότιδήποτε δε του αρέσει.
Σε σημείο να φοβάσαι δηλαδή. Δε τρώει τίποτα και κατεβαίνει κάτω και σκαλίζει την εφημερίδα στο πάτωμα μπας και βρει κάτι που του αρέσει.
Αν βεβαιωθώ πως αυτό είναι το μόνο πρόβλημα από τις φωτογραφίες τότε θα ξαναπροσπαθήσω.
Απλά δε μπορώ να κρινω αν αυτό είναι το πρόβλημα που βλέπω στις φωτογραφίες. Γι αυτό και τις ποστάρισα εδώ.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο σου.
 
Τωρα ανοίγεις τεράστια συζήτηση 🙂
Ο καθένας το προσεγγίζει διαφορετικά το θέμα.
Εγώ για παράδειγμα δίνω ΠΑΝΤΑ για κοκκίδια και σκουλήκια και ΠΟΤΕ αντιβίωση προληπτικά.
Για μένα λειτουργεί καλά.
Αλλοι το βλέπουν αλλιώς...
 
Ποτε δεν κοβουμε τους λιπαρους σπορους στα ιθαγενη, ειδικα την περιοδο του χειμωνα.

Η φωτο δειχνει ελαφρως διογκωμενο συκωτι και ερεθισμενο εντερο.
Πολυ πιθανον και τα 2 να ειναι απο την "προληπτικη" ιατρικη που του κανεις.

Τα πουλια και ιδιαιτερως οι καρδερινες δεν θα επρεπε να σκαλιζουν την εφημεριδα.Βασικα δεν θα επρεπε να υπαρχει εφημεριδα καν για να μπορει να την σκαλισει.
 
Το πουλί είναι στο σαλόνι και έχει ζέστη λόγω των παιδιών.
Πολύ ζέστη 🙂
Η προληπτική ιατρική που κάνω (ξαναλέω δε διεκδικώ το αλάθητο... Μη παρεξηγηθω) δεν είχε ποτε ως τώρα τέτοιο αποτέλεσμα.
Ασε που δεν έδωσα ούτε πολλά φάρμακα ούτε μεγάλη διάρκεια.
Αυτό το κόκκινο κάτω απο την καρίνα είναι το συκώτι;
 
Ναι και για να φαινεται σημαινει οτι εχει καποιας μορφης διογκωση, για να διογκωθει σημαινει οτι εχει επιβαρυνθει.
Επιβαρυνεται απο διατροφη και φαρμακα.

Οσο για αυτο που λες περι προληπτικης ιατρικης και επιβαρυνσης του πτηνου, ειναι αυτο που λεει ο λαος μας οτι 100 φορες θα παει η σταμνα στην βρυση αλλα μια θα σπασει!

Το οτι το πουλι ειναι μεσα και σε πολυ ζεστη ειναι ενα αλλο κεφαλαιο βεβαια.
Με θετικα και αρνητικα,ισως πιο πολλα αρνητικα αλλα ειναι αλλο θεμα συζητησης αυτο.
 
Είμαι σε διαμέρισμα στην Αγγλία και δεν έχουνε εδώ μπαλκόνια...
Τι να τα κάνουνε...όλο βρέχει 🙂
Αρα ότι πουλί έχω είναι στο σαλόνι.
Βασικά εδώ που τα λέμε δε μπορώ να κάνω πάρα πολλά. Σκουλήκια και κοκκίδια έχουν φύγει απο τη μέση αρα απλα θα περιμένω να περάσει ο καιρός και θα το ξαναδω σε καμια βδομάδα.
Ισως του κόψω τις βιταμίνες. Και αυτές στο συκώτι μεταβολίζονται...
 
Εχεις ιδιαιτερα δεδομενα η αληθεια ειναι.

Δεν ειναι απαραιτητο βεβαια οτι καθε πριν αναπαραγωγη απαιτειται αποπαρασιτωση, απο την στιγμη που εχεις επαφη με τα πτηνα σου ευκολα μεσω της κουτσουλιας καταλαβαινεις.
Κατα δευτερον αν το πουλι ειναι ηρεμο και σε συνδιασμο με την ζεστη και την αποχη υγρασιας δυσκολα θα σου ανεβασει κοκκιδια.
 
Αλήθεια λες.
Δεν είχα πρόβλημα με τα κοκκίδια.
Αλλά έφερα πριν ενα μήνα ένα καναρίνι για να τα ζευγαρώσω και επειδή δε ξέρω απο που κρατάει η σκούφια του τα πέρασα και τα δυο απο αποπαρασίτωση γιατί μπήκαν στο ίδιο κλουβί.
Το πουλί είναι άνθρωπος... Όχι απλα ήρεμο. Βάζω το χέρι μου μέσα να του αλλάξω τροφή και μου ορμάει.
Καλό πουλάκι.
 
Εχω βρει άτομα που έχουν μεγάλες κλούβες με πουλιά και οι οποίοι σε συζήτηση που κάναμε θα τα πάρουν για να τα έχουν μαζί με τα άλλα.
Είναι ένα θέμα τα θυληκά και γι αυτό πρώτα μίλησα με αυτά τα άτομα και μετά αγόρασα το καναρίνι.
Για τον ίδιο λόγο με αυτόν που λες.
 
Αποστολή δεν βλέπω κάτι περισσότερο από αυτά που βλέπει ο Αντώνης.

Έχεις καθόλου milk thistle και βότανα όπως αυτά που περιγράφονται στο άρθρο για την πρόληψη της κοκκιδίωσης; Αν έχεις θα πρότεινα να της δώσεις.
 
Σταυρε μολις σημερα μου ηρθε επιτελους αυτο απο το amazon.
Nature's answer Milk Thistle 900mg (ανα 6ml)
Δε ξερω ακριβως τη δοσολογια.
Καπου πηρε το ματι μου για 1 σταγονα στα 100 ml αλλα δε ξερω αν ειναι για αυτη τη συγκεντρωση η για ενα αλλο σκευασμα της Nature's Answer που ειχε συγκεντρωση 2000mg ανα 2 ml. Σχεδον 6πλασια απο αυτο που εχω εγω.
20190104_214340.webp
 
Back
Top