Γενικά Κοιτάξτε τι βρήκα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jewene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ο κίνδυνος είναι στο 25% θάνατος...
Γιάννη μου επίτρεψέ μου να διευκρινίσω, πως το 25% θάνατος αναφέρεται στο έμβρυο μέσα στο αυγό και όχι στο νεοσσό που θα καταφέρει να βγει. Και για να κάνω πιο ξεκάθαρο αυτό το ποσοστό να πως πως κάθε ένσπορο αυγό έχει 25% πιθανότητα να μην σκάσει ποτέ και το έμβρυο να πεθάνει λόγω του συγκυρίαρχου γονιδίου του σκουφιού.
Αν τα είπα λάθος διορθώστε με, αλλά εγω αυτό έχω καταλάβει τόσα χρόνια. :)
 
Αν τα είπα λάθος διορθώστε με, αλλά εγω αυτό έχω καταλάβει τόσα χρόνια.
Ούτε λάθος, ούτε σωστά. Εκεί που κάτι πήγαινες να κάνεις,έβαζες τρικλοποδιά στον εαυτό σου!
το 25% θάνατος αναφέρεται στο έμβρυο μέσα στο αυγό και όχι στο νεοσσό που θα καταφέρει να βγει.
Το έμβρυο και ο νεοσσός είναι το ίδιο πράγμα.Αυτό που ήθελες να πεις είναι οτι το 25% αναφέρεται σε κάθε αυγό/νεοσσό ξεχωριστά και όχι στο σύνολο των αυγών/νεοσσών της φωλιάς.Αυτό είναι αληθές και έχει την σημασία του.
το έμβρυο να πεθάνει λόγω του συγκυρίαρχου γονιδίου του σκουφιού.
Λόγω ομοζυγωτίας, δηλαδή του διπλού παράγοντα και όχι λόγω κάποιας συγκυριαρχίας.Αν ήθελες να πεις οτι "λόγω κυριαρχίας", δηλαδή οτι τα κυρίαρχα γονίδια γενικά,όταν βρίσκονται σε ομοζυγωτία έχουν θνησιγενές φορτίο, είναι πάλι λάθος.
 
Απ ότι κατάλαβα η Αλίκη ήθελε να πει πως ο θάνατος επέρχεται πριν την εκκόλαψη.
Δεν ανέφερε κανείς πιο πριν την εκκόλαψη. Νομίζω απλά το σημείωσε για την αοριστία του θέματος,όπως έχει σημειωθεί ξανά στο παρελθόν.
Η εκκόλαψη δεν έχει κάποια πρακτική σημασία επι του παρόντος.Αν μιλήσουμε για μια άλλη υποθετική περίπτωση και πούμε οτι όσα είναι ομόζυγα δεν θα φτάσουν ποτέ στην ωρίμανση (αόριστο δλδ)... Πάλι απο γενετικής πλευράς,την ίδια διαχείριση θα κάνουμε. Εφαρμόζουμε την πιθανότητα στο άτομο και όχι στο σύνολο.

Αυτό έχει σημασία γιατί η βάση της ανάλυσής μας είναι ο αριθμός 4 (λόγω γαμετογένεσης). Οπότε όταν κάποιος έχει 4 αυγά λέει πρόχειρα οτι το ένα απο τα 4 δεν θα επιβιώσει, δηλαδή 25%. Κάνει το "λάθος" να το εφαρμόσει στο σύνολο της φωλιάς.
Αν έχει 5 ή 3 αυγά όμως, ποια είναι η πιθανότητα;

ΥΓ:Το οτι πεθαίνουν σαν έμβρυα, για την συγκεκριμένη μετάλλαξη έχει την σημασία του.
Η εξέταση τέτοιων αυγών, ο τρόπος της νέκρωσης, ενισχύει την θεωρητική μας πεποίθηση για 25%.
Σε αντίθεση με άλλες μεταλλάξεις, που η επιβεβαίωση του θνησιγόνου παράγοντα θέλει εξέταση DNA.
Άσχετο:αν το ομόζυγο σκουφί είχε μια περίπτωση να επιβιώσει και να έμενε καραφλό,τότε κάθε καραφλό πουλάκι θα έδινε απογόνους με σκουφί με πιθανότητα 1.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Stavros στο αφιερώνω. Είναι γνωστή η σχέση σου με τους "fckg numbers". Δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα είδος κότας που κάνει μόνο 4 αυγά. Ερευνητές που μελέτησαν 100 τετράκις εκατομμύρια ωοτοκίες από αυτό το είδος κότας, αποφάνθηκαν ότι 1 από τα 4 αυγά, βγαίνει πάντα νεκρό.

Ένας στατιστικολόγος μελέτησε τους παραπάνω ερευνητές και σημείωσε την πιθανότητα του ενδεχομένου "νεκρό αυγό κότας" ως 1/4, δηλαδή 25%.

Ύστερα μια εταιρεία δημοσκοπήσεων έθεσε το εξής ερώτημα στο κοινό:

Ποια η πιθανότητα 1 από τα 4 αυγά του συγκεκριμένου είδους κότας να είναι νεκρό;

Μαζί με την ερώτηση, δίνονταν τα δεδομένα και ο κόσμος καλούταν να επιλέξει μεταξύ των παρακάτω απαντήσεων:

Α)-1/4 δηλαδή 25%, αφού 1 στα 4, είναι ως επί το πλείστον νεκρό.
-
Β)-1 δηλαδή 100%, αφού 1 στα 4, είναι πάντα νεκρό.
-
Γ)-0,421875 δηλαδή 42,1875%, αφού το νεκρό αυγό έχει πιθανότητα 1/4,τότε το ζωντανό θα έχει 3/4. Νεκρό όμως μπορεί να είναι ή το 1ο ή το 2ο ή το 3ο ή το 4ο αυγό όταν τα υπόλοιπα μένουν πάντα ζωντανά.
Άρα 4*(1/4*3/4*3/4*3/4)=0,421875 δηλαδή 42,1875%.
-

Τι πιστεύεις για το συγκεκριμένο είδος κότας; Τι λες για το σκουφί;
Ρητορικά τα ερωτήματα, από μικρό και από τρελό δεν μαθαίνεις την αλήθεια.
 
Περιμένοντας τον Σταύρο 😵😛
dD0jb1L2cq24uaT2I8N2XqdbIdEBc23NWjzzrnZyfdxPkF0Cn2diOLdv5_2WLDMAJqM-34wkcT7C_caqzvsdVMk0RsHK8bbE60B_OhMW3IDBSMcYfE8urlVGH72nVIH0zvnv2_08TGXr3RitrVLjYtSY4lNk-5qMsF9K1SDsO-ZEUgaUE9sz9DwbWibafQUTDFHHc36zlKQVej5-okfL_n_6exiXW2RB6u4xHsPrWrDPLwKOvsFX1dlA55Fv2hiTtkSnVn08DpJvi2ht3ByAsWNMjVxNTUUVfWESxRuq2LbhS_RB9jJTBihHx7P28tyV9kDgBuQIFATaWzzUshDIoGoVbrXVlz02VFTP8UOiSLiwvZDXsFZ3cRvWJH5mVmVP9ZZhpQe3m7EzyoCB8N0YufjoMsfB0puwWbfLknuhky1-lZdQ1PUnpHonEyGD4cFv1NxJ1vMWoljKJ90s-HhVXYSgEEKF_1AaGm6UKGBVrlfUihjGPsIonU4-WP9C9KFImszTkvtGKZdk3SMthxY_3-ze5-SmEwSF4T9f_xBx81mqffiAYY28jWtXUgy1dpjlbJS59C0SG3zcLjUc6PurMlmsDrmjsc1j=w315-h192-no

XAXAXAXAXA Πόσα θες να μας τρελάνεις;
 
A)
μη δεις την παρακατω ταινια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top