Ασθένειες Κοκατίλ έπεσε σε λάδι

Μαρκελλα

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Βόλος
Καλημέρα σας...Χθες είχαμε ένα ατύχημα με το κοκατιλ μας το οποίο κυκλοφορούσε στον πάγκο της κουζίνας και λερώθηκε με λάδι από τηγάνι (κρύο) στην κοιλίτσα του και στο κεφάλι. Το μόνο που σκέφτηκα να κάνω ήταν να διαλύσω λίγο πράσινο σαπούνι σε νερό και σε ενα σφουγγαράκι και να τον κάνω μπάνιο. Όμως δεν ήταν αρκετό για να καθαρίσει, έχει ακόμη λαδωμένο φτέρωμα. Φοβήθηκα και να μην κρυώσει, προσπαθήσαμε πολύ να τον στεγνώσουμε γιατί είχε βραχεί πολύ με το νερό. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατι ανησυχώ μήπως κινδυνεύει η υγεία του προσπαθώντας να χτενιστεί. Πως να βγάλω το λάδι απο πάνω του Και φαίνεται στενοχωρημενο και δεν θέλει να έρθει στο χέρι μου
 
Πολλα μπανακια και θα ελεγα οχι σαπουνια! Προσοχη οταν εχουμε τα πουλια εξω, πανε παντου οποτε θα πρεπει να εχουμε το νου μας και να κρυβουμε οτιδηποτε επικινδυνο!
 
Νομιζω το πρασινο σαπουνι περισσοτερη λιπαροτητα θα εδωσε παρα θα καθαρισε τα φτερα.

Το μηλοξυδο θα βοηθούσε

πως ακριβως να χρησιμοποιησω το μηλοξυδο δεν θα το ενοχλησει;
 
Διάβασε το άρθρο για να μάθεις πόσο καλό κάνει το μηλόξυδο στους φτερωτούς μας φίλους :)

*Εντάξει όταν είδα τον τίτλο φρίκαρα μέχρι να διαβάσω τι έγινε 😵

Θέλει πολύ προσοχή απο εδώ και πέρα :)
 
Διάβασε το άρθρο για να μάθεις πόσο καλό κάνει το μηλόξυδο στους φτερωτούς μας φίλους :)

*Εντάξει όταν είδα τον τίτλο φρίκαρα μέχρι να διαβάσω τι έγινε 😵

Θέλει πολύ προσοχή απο εδώ και πέρα :)

κι εγω γιατι νομιζα οτι επεσε σε καυτο λαδι!
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Προς το παρον περιμενω, δεν θα κανω τιποτα γιατι ο Μπρουνο (κοκατιλ) ειναι αρκετα νευρικος. Τα φτερα στην κοιλιτσα του εχουν καθαρισει σχετικα αλλα παρουσιαζουν ανοιγματα επειδη ειναι λιπαρα. Πιστευω το οτι τρωει ειναι ενθαρυντικο αν και τωρα προτιμαει το σπιτι του
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Προς το παρον περιμενω, δεν θα κανω τιποτα γιατι ο Μπρουνο (κοκατιλ) ειναι αρκετα νευρικος. Τα φτερα στην κοιλιτσα του εχουν καθαρισει σχετικα αλλα παρουσιαζουν ανοιγματα επειδη ειναι λιπαρα. Πιστευω το οτι τρωει ειναι ενθαρυντικο αν και τωρα προτιμαει το σπιτι του
Συμπληρωνω στο θεμα για να βοηθησω, σε περιπτωση που καποιος αλλος βρεθει στην θεση μου. Λοιπον η εναπομεινουσα λιπαρότητα εφυγε με λιγο αλευρακι! Με απαλη εντριβουλα με λιγο αλευρι το πουλι μεταμορφωθηκε αμεσως, και κυριως ως προς την διαθεση του. Αμεσως εδειξε να ανακουφιζεται και αρχισε να ξαναβρισκει τον παλιο του εαυτο. Βγηκε απο το κλουβι του, μας καλωσοριζει σφυρωντας οταν ερχομαστε, ερχεται στο χερι μας, κτλ... Οταν θα το ξανακανω μπανιο πιστευω να φυγει και η μυρωδια. Ολα καλα ευτυχως!
 
Back
Top