Ασθένειες Κοκατίλ ασχολείται συχνά με τα φτερά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Macisseg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Macisseg

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2018
Μηνύματα
53
Πόλη
Χαλκίδα
Καλημέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σαν αρχάριος που είμαι με το κοκατίλ μου. Είναι λογικό που ασχολείται συχνά πυκνά με τα φτερά του και με τα πούπουλα του;
 
Καλημέρα και σε σένα!
Καλημέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σαν αρχάριος που είμαι με το κοκατίλ μου. Είναι λογικό που ασχολείται συχνά πυκνά με τα φτερά του και με τα πούπουλα του;
Ολα ανεξαιρέτως τα είδη πτηνών αφιερώνουν καθημερινά αρκετό και σημαντικό χρόνο στην περιποίηση του φτερώματος τους. Με την λεπτή χρήση του ράμφους τους σαν χτένα και καλύτερη, καθαρίζουν σχολαστικά ένα ένα τα πούπουλα τους, απαλλάσοντας τα από την σκόνη, αφαιρούν φθαρμένα ή παλιά φτερά και ανακουφίζονται από τυχόν φαγούρα και το φτέρωμα τους να είναι πάντα ομοιόμορφο και στρωμένο. Είναι μια άκρως φυσιολογική και απαραίτητη διαδικασία για την υγεία τους και την καλή φυσική τους κατάσταση και εμφάνιση. :)

Ανησυχητικό θα ήταν να ξύνεται συνέχεια και να έδειχνε νευρικότητα και έντονη ενόχληση. Έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;
 
Σε τη συχνοντητα αναφερεσαι;
το κάνει 6-7 φορές την ημέρα περίπου και ασχολείται για μισό με ένα λεπτό το πολύ κάθε φορά!

Έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;
Οχι δεν είναι έντονο και απο τις απαντήσεις σας, καταλαβαίνω οτι ο μικρούλης καλλωπίζεται! Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το κάνει 6-7 φορές την ημέρα περίπου και ασχολείται για μισό με ένα λεπτό το πολύ κάθε φορά!
Είναι στα όρια του απολύτως φυσιολογικού και πρέποντος. Μια χαρά είναι! 😉
 
Back
Top