Ασθένειες Ζακό ξεκίνησε να μαδάει τα φτερά του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα παρατηρείς με τον καιρό ότι αυτο π σε κάνει να «κουνηθείς» από το καναπέ κ να τρέξεις να ασχοληθείς μαζί του είναι αυτο π θα κάνει. Πρεπει όσο είναι έξω να ασχολείσαι μαζι του συνέχεια.Είναι διαολακια μην γελιέσαι με τα μούτρα τα αθώα π διαθέτουν 🥰

Χρειάζεσαι να βρεις εργαλεία επιβράβευσης συμπεριφορας αλλά και εργαλεία π αποθαρρύνουν συγκεκριμένη συμπεριφορά του.
Μια συμπεριφορά του η οποία θα σε κάνει να κινητοποιηθείς άμεσα καταγράφεται κ επαναλαμβάνεται επειδή γνωρίζει το αποτέλεσμα..αν το αποτέλεσμα αυτο είναι κάτι που καταφέρνει να σε φέρει κοντά του η κάτι που θα σε κάνει να του δώσεις κάτι η ακόμα κατι π διασκεδαζει η σε κινητοποιεί άμεσα θα το επαναλάβει ξανα κ ξανα .

Αν η αρνητική συνπεριφορα του έχει μηδενικό αντίκτυπο πάνω σου τότε καταλήγει αδιάφορη και ΔΕΝ επαναλαμβάνεται.

Τα εργαλεία θετικής επιβράβευσης είναι από τροφές μέχρι βόλτες στο παράθυρο να κοιτάζει τον ουρανό η παιχνίδια μαζί σου.
Τα εργαλεία αρνητικής επιβράβευσης είναι από αδιαφορία εντελώς αδιαφορία από εσένα η επιστροφή στο κλουβί η έξοδος σου από το δωμάτιο.
Η αρνητική συμπεριφορά του πρπει να έχει αντίκτυπο μη επιθυμητό στο το πουλακι ενώ η θετική τ συμπεριφορά πρέπει να επιβράβευεται με κατι π απολαμβάνει. Όλα αυτά τα «εργαλεία»θα τα ανακαλύψεις εσυ με το καιρό εξαρτώνται όλα από την ιδιοσυγκρασία και τις προτιμησεις του κάθε πουλιού.
Το προγραμμα και η ρουτίνα του είναι απαραίτητα. έτσι λειτουργούν. Σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και τις τροφεσ Που τρώει καθημερινά αν αλλαξεις τη σειρά με την οποία τα προσφέρεις θα παρατηρείς ότι δεν θα τρώει.

Καλή αρχη να έχεις 😊😊
 
@thunderfck ευχαριστώ πολύ … πριν λίγο τον είχαμε έξω για ένα τέταρτο πήγαινε κάπου ψηλά τον κατεβάζαμε και πάλι το ίδιο … ώσπου ανέβηκε πάνω στο φωτιστικό και δάγκωνε το καλώδιο πήγαμε να τον κατεβάσουμε με τίποτα … και έπιασα στο χέρι μου λευκό χαρτί που το φοβάται για να κατέβει μόλις το είδε όρμησε με τα νύχια στο πρόσωπο από τον αρραβωνιαστικό … τον έβαλα πίσω στο κλουβί … δεν ξέρω γιατί αλλά μου δίνει ότι έξω από το κλουβί στρεσαρεται και φοβάται τα πάντα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Νομίζω πως δεν εδωσες σημασία στο κείμενο που σου έγραψα. Δε μπορω να προσφέρω βοήθεια δυστυχως☺️.. ίσως πιο μετά

(Με τα νύχια ορμάνε τα γερακια οχι τα Ζακό)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά 🙂
 
@thunderfck δεν ξέρω για γεράκια γιατί δεν είχα … το ζακο μας όμως σήμερα όρμησε με τα νύχια του.. το κείμενο σας φυσικά και του έδωσα σημασία διότι αν δεν ήθελα να δώσω σημάδια δε ότι μου γράφουν δεν θα έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δυστυχως εάν «negative reinforcement» γίνεται με οποιαδήποτε μέθοδο που τρομάζει τρομοκρατεί πανικοβάλλει αυτο το ειδος, είναι πραγματικά στενόχωρο…θα δυσκολευτείς να χτίσεις σχέση εμπιστοσύνης μαζί του στο εγγύς μέλλον και θα στερηθείς να ζησεις το ταξίδι που έχει να σε πάει. Και είναι πραγματικά πανέμορφο 🙂.

(Σου έγραψα την ορολογία στην αλλοδαπή γιατί θα βρεις πολλά αρθράκια).

αν το κλείνεις μέσα φυλακισμένο μαραζώνει κ αν το τρομάζεις με χαρτιά η οτιδήποτε οποιονδήποτε εκφοβισμό σε κάθε του έξοδο η οποία έξοδος αντι για ευκαιρία εκμαθησης διδασκαλιασ και εκπαίδευσης Αμφοτέρων ,καταλήγει σε εκφοβισμό, θα μεγενθύνει προβλήματα στην ενηλικίωση. βρηκες τι τον πανικοβάλλει μπορείς σίγουρα να βρεις τι τον ευχαριστεί

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου πρέπει οπωσδήποτε να διαβασεις πολυ καλά κ προσεκτικά για αυτο το ειδος είναι ιδιαίτερο πολυ
Καλή σ επιτυχία 🙂
 
Back
Top